Tüp bebek tedavileri, zorunlu hekim sigortası kapsamı dışında bırakılmasın.

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve badenur tarafından 10 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

10 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : badenur
  1. badenur

badenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar devlet yeni bir uygulama başlattı . "Zorunlu Hekim Sigortası". Bence çokta iyi oldu.

Bundan böyle hekimlerin yetersiz, yanlış, eksik teşhis ve tedavi uygulamalarından kaynaklanan hasta mağduriyetlerine karşı Zorunlu Hekim Sigortası devreye girecek. Hasta mahkeme kapılarında hakkını aramak yerine, kendi haklılığını ispatlayabildiği durumlarda bu özel sigortadan tazminat alabilecek. Bu sigortanın yaptırılmasından, ücretinden tamamen hekimler ve bağlı olduğu kuruluşlar sorumlu olacak.

Özellikle ameliyat sırasında ölen hastalar, yanlış teşhis, tedavi ile kronikleşen hastalıklar, kaybedilen uzuvlar, eksik teşhis, tedavilerle çözümü zorlaşan durumlar, tedavi öncesi yapılan tetkik yetersizliği, yanlış teşhisler vs. bu sigorta kapsamında olacak. tıbbın genel kural ları çerçevesinde doktorun gerekli dikkat ve özeni göstermediği durumlarda gerek özel, gerekse kamu doktorları için hasta lehine sigorta tazminatları devreye girecek.

Sorun Şuki, Tüp bebek uygulamaları bu sigorta kapsamı dışında bırakılmış durumda. Oysa çoğumuzun başına gelmiştir. Arka arkaya tüp bebek tedavilerine yönlendiriliyoruz ve başka bir doktora gittiğimizde aslında negatif sonuçların kaynağında önemli problemlerimizin olduğu ortaya çıkıyor. ama bir önceki doktorumuzun bizi tüp denemelerine yönlendirirken bu problemlerin tetkik, teşhis aşamasında ne kadar yetersiz ve bunlar doğrultusunda uyguladığı tedavisinin ne kadar yanlış olduğunu görüp, ya ameliyat masasına yatıyoruz ya da sil baştan herşeye yeniden başlıyoruz. ama artık yaptığımız tek şey allaha havale etmek olmamalı ve bu sigorta kapsamında olup bizde hakkımızı arayabilmeliyiz.

Sağlık Bakanlığının bir hattı var. telefon numarası : 184
    Bu konu ilgili bu talebimizi, bu fikrimizi buraya bildirebiliyoruz. Çokta ilgililer, ben bugün arayıp tüp bebek uygulamalarınında bu kapsama dahil edilmesinin bir ihtiyaç olduğunu bu yolda çok büyük maddi manevi mağduriyetler yaşandığını anlattım. Lütfen sizlerde arayın. bu haktan mahrum olmayalım. Taleplerin hepsi bakanlığa iletilecekmiş. Ben samimiyetlerine gerçekten inandım. Böyle bir hattın varlığı için teşekkür ettim.
    (Tabii bu hat diğer sağlık konularındada görüşebileceğiniz bir hat, sadece bu konu ile ilgili değil, aklınızda bulunsun.)

amacımız tüp bebekte illede pozitif sonucu görebilmek değil. Amacımız doktorumuzun bizi pozitif sonuca götürecek araştırmaları tam yapması. Teşhis ve tedavi aşamalarında eksik, yetersiz bir şey kalmaması. O kadar hormonu vücudumuza yüklerken bizimde geleceğe dair uzun bir yaşam isteğimizin ve hayallerimizin olduğunun, insan olduğumuzun unutulmaması. Bize bir tüp bebek parası olarak bakılmaması. Güvendiğimiz geleceğimizi emanet ettiğimiz doktor üzerine düşeni tam yapsın, sonrası allahın takdirine kalmış zaten.

Şunuda ayrı bir bilgi olarak belirtmek istiyorum, her türlü Özel sağlık sigortalarında, kısırlık tedavisi kapsam dışı bırakılıyor. O nedenle özel sağlık sigortası şirketleri, tüp bebek uygulamalarının bu zorunlu hekim sigortası dışında bırakılmasına memnun olmuşlardır. Fakat Sağlık bakanlığı'nın gücü herşeye yeter.

Son düzenleme: 11 Ağustos 2010
  2. 10 Ağustos 2010
  3. badenur

badenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    30 temmuz'dan itibaren yürürlüğe girmiş durumda, ben bu konuda duyarlı olmaya çalıştım, çünkü maddi manevi çok yıprandım. bu konuda da birşeyler yapılırsa, bari artık bundan sonra tüp bebek yaptırdığımızda canımız yanmasın.

4. 10 Ağustos 2010
  5. Beyaz

Beyaz Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    çok güzel bir konuya temas etmişsin arkadaşım. evet hepimiz bu konuda duyarlı olmalıyız. biz neden tüp tutmadı diye uykularımız kaçarken doktorların umrunda bile değil azda " nerde hata olduda tutmadı " derdine de onlar düşsün...

6. 10 Ağustos 2010
  7. ALLAHvarGAMyok

ALLAHvarGAMyok ikizlerin annesi ♡♡♡ Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    198
    cok gusel bır konu olmus
    ıyıkıde paylasmıssın
    cunku bazı doktorların amacı sadece para yemek
    cocuk sahıbı olmusuz olmamısız hıc umurlarında deıl

8. 10 Ağustos 2010
  9. ZarpDeniz

ZarpDeniz Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Badenurcum, eline saglik! Umarim bir cok arkadasin haberi olur da onlar da ararlar. Biz hakkimizi aradikca durumun daha da iyiye gidecegine inaniyorum.Vazifesini yeteri kadar yerine getiremeyen doktorlar da daha fazla sorumluluk alsinlar hastalara gercekten insan gibi davransinlar.

10. 10 Ağustos 2010
  11. panadol

panadol Gel artık bebişimm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    Badenurcugum çok güzel konu açmışsın duyarlı olmamız lazım dr. umrundamı madid manevi yıpranıyoruz her açtıgın topikler çok faydalı canım ellerine saglık

12. 10 Ağustos 2010
  13. deniz bulut

deniz bulut annesinin bir tanesi Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    güzel konu olmuş. aslında hepimiz dr hatası da olsa şikayt etsek ne elde edeceğiz diye birşey yapmıyouz. devlet ise baştan tüp bebeği bir tedavi değil lüks kapsamında görüp sigorta kapsamı dışında tutuyor!

14. 11 Ağustos 2010
  15. alabama

alabama hamdolsunseniverenallaha Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    badecim arkadaşım çok iyi bir konuya değinmişsin. keşke bu işi çözebilecek insanlar konu hakkında biraz düşünse yeni çözümler üretse. büyük haksızlık çocuk sahibi olamayan insanlara kolaylıklar sağlanmaması. ama ne yazık ki bu işin esas sorumlusu bizzat merkezler ve tüp bebek doktorları. yaptıkarı işi o kadar büyütmüşler ki kapsam dışı kalmış. altı üstü bi yumurta alıp dölleyip transfer ediyosunuz ulan. onunda garantisi yok. nedir yani niye kapsam dışı kalıyo ki bu konu. insanlar ne ameliyatlar ne kazalar geçiriyo da sigortalar bu paraları eşek gibi ödüyo. madem öyle sigorta öderse sigortalılar beş defa on defa aynı yıl içinde dener diye kapsam dışı bırakıyosun. o zaman bu insanlara en en en azından yılda bir bu hakkı ver tutmassa ikinciyi kendi parasıyla denesin dimi. işte devlette bu konuyu araştırıp çözüm bulacağına oturmuş o da kendini kurtarmış. çocuk sahibi olmayın diyo işte kısacası. ayıp ya zaten kendi de sigortalısına üç hak mı iki hak mı ne veriyo ama onuda kaşıkla verip kepçeyle geri alıyo. yine sigortalı bi dünya parayı bayılıyo adı devlet yardım etti oluyo.

16. 11 Ağustos 2010
  17. badenur

badenur Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    35
    Ödül Puanları:
    108
    kaç arkadaş aradı merak ediyorum doğrusu.

bazı doktorlar hiç araştırma yapmadan hasta geldiği gün tüp bebeğe başlıyor. hasta birde tecrübesizse hiç birşeyi sorgulayamıyor. Eğer tüp bebek tedavileri bu sigorta kapsamına girerse, hiç bir doktor gereken araştırmaları yapmadan, gerekli teşhis ve tedavileri uygulamadan tüp bebek tedavisne başlayamaz. Çünkü sonuç negatif olursa, hasta bu negatifin altında yatan doktorun teşhis ve tedavi aşamasında bir eksiğini, bir yetersizliğini, bir yanlışını bulursa, doktor tazminat ödemek zorunda kalacak. O nedenle korkudan adam gibi araştırmaya yönelecekler, önce hastayı tedavi etmek sonra tüp bebeğe geçmek zorunda kalacaklar. ama şimdi öylemi gelene hiç dur bir araştıralım diyen yok, hemen denemeye başla... eğer helal süt emmiş birine düşerseniz, diplomasının hakkını veriyor ve diyorki, senin şu problemlerin varken, pozitif sonucu göremezsin.

18. 11 Ağustos 2010
  19. panadol

panadol Gel artık bebişimm Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    146
    canım doktorlar ticari tamamen çevremizdeki insanlarda duyarsız ama benim bir arkadaşım geçen ay aşılama yaptırdı olmadı bu ay tekrar aynı yerde başladı aşılamaya özel hast belki aşılama ücreti fazla degil ama rahim flimi falan hiç bir araştırma yapılmamış arkadaşla konuştum rahim flimin varmı yok başka tetkiklerde yok dr istemedi diyor git dedim araştırma ünüversite hast. zaman yok vs. devam ediyor yaptırmaya halbuki bizden gidiyor madid manevi sıkıntı