Tüp bebek tedavisinden kaçmak boşanma nedeni

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve EU2 tarafından 11 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

  11 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 1. EU2

  EU2 Guest

  Tüp bebek tedavisinden kaçmak boşanma nedeni

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma ile ilgili emsal bir karara daha imza attı. Kararda tüp bebek tedavisinden kaçınan kocanın haksız olduğu ve bu durumun boşanma nedeni olabileceği belirtildi. Çocuk sahibi olmak isteyen S.B.'ye doktorlar, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabileceğini söylediler. S.B.'nin kocası K.B. tedavi için doktora gitmeyi kabul etmedi. S.B. de tüp bebek tedavisinden kaçınan kocasından boşanmak için dava açtı. Yerel Mahkeme, S.B.'nin açtığı boşanma davasını reddetti.

  'KOCA BİRLİĞİ BOZDU'
  S.B. kararı temyiz etti. Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak, davanın kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Gerekçeli kararda şu görüşlere yer verildi: "Toplanan delillerle davalı kocanın tüp bebek tedavisinden kaçındığı ve birlik görevlerini yerine getirmediği anlaşılmaktadır. Bu halde, taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır"

  kaynak: http://www.sabah.com.tr/haber,E1B20D4AB6CD4BBC8D2E1AB8C47D727C.html

  ANKA
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 11 Ağustos 2008
 2. 11 Ağustos 2008
  Konu Sahibi : EU2
 3. el-muallim

  el-muallim kırk yaşımın çiçekleri.. Üye

  Katılım:
  18 Haziran 2008
  Mesajlar:
  13.673
  Beğenildi:
  19
  Ödül Puanları:
  196
  çok yerinde bi karar bence .. zatenn tedavı de tum sıkıntıyı kadınlarr çekıyooo bı de tedaviden kaçıyor bazı beylerr belkı bu kararr böylelerininn aklını başına getırırr... çocukk sahıbı olmakk herkedınn hakkı.... en azındann çaba ve tedavıı....................gerekıyosa.............herkese iyi tadavılerrrrrrrrrrr