Tup bebek ve evlatlik

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve kuka tarafından 7 Nisan 2008 başlatılmıştır.

7 Nisan 2008
    Konu Sahibi : kuka
  1. kuka

kuka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Merhaba arkadaslar! Allah nasip ederse mayis ayinda tup bebege girecegiz. Uzun zamandir ugrasan biri olarak bu sene evlatlik edinmeyi ciddi dusunmeye baslamistik.Allahin yardimi ile dollenme olmaya basladi ve tup bebege gidebilecegimizi ogrenince sevindik ve sukur ettik.

Ayni kaderi paylasan arkadaslar evlatlik hakkinda sizlerden daha iyi kim yanitlayabilir? Hepimiz kendimizden bir parca olacak kendi kanimizdan canimizdan olan bir cocuk olsun isteriz.Tabii elimizden gelen herseyi yapacagiz. Insallah Allahim nasip eder.

35 yasindayim ve bu sene evlendigimize 10 sene olacak. Tup bebek disinda herseyi denemis olan biri olarak her zaman dusunduren ve cevabi hala bulunamayan sorular kafama takiliyor. Sizlerden bildiklerinizi paylasmalarinizi istiyorum.

1) Eger tup bebekle cocuk sahibi olamasak ne yapacagim?.

2) Evlatlik edinmeyi son 1 senedir konusmaya baslamistik ve dini acidan nasil hareket edecegiz diye dusunduk ve arastirmaya basladik. Aldigim bilgilere gore ilk siraya babasi belli olmayan cocuklar /sonraki sirada anne -babalari icki yuzunden v.b. i sebeplerle birakmis olanlar/ sonraki sirada anne-babasi vefat etmis cocuklar.

Biz dogumdan sonra hemen alacagiz demistik. Simdi bir arkadas dinimize gore kisaca I-netten almis bilgilerini gonderdi. Cok guzel bir bilgiydi okuduktan sonra dusunmeye basladik. Dini cok iyi bilen birisi degiliz ama her zaman arastiririz ve yapmaya gayret ederiz.

Sizlere garip bir soru gibi gelebilir ama bilmedigim icin ogrenmek istiyorum.

Evlatlik DINI ACIDAN nasil olur? YARDIM EDERMISINIZ ? Nelere dikkat edilir? Yardim lazim. Dinimize gore nasil hareket edilir?? lutfen bildiklerinizi paylasirmisiniz?

BU YAZIYI GECEN SENE YAZMISTIM YAKLASIK 1 SENE OLMUS NERDEYSE... BU YAZILARI EKLEMEK ISTIYORUM....kONUYU TOPIKTEN SILMEDIM BELKI BIRINE YARDIMIZ DOKUNUR DIYE CUNKU KENDIM BU KONUYU ACTIGIM ZAMAN DEPRESYONDAYDIM...
    KK arkadaslar benimle bu konuyu kalbten paylasan arkadaslara cok tesekur ederim! Suan bu sorularin cevaplarini buldum...Suan 9 yasinda bir cocuga koruyucu aileyiz ins kendi bebeisimiz olur Allahim bunu nasip eder diye umut ediyoruz...Allahim cocuk isteyen herkeze annelik duygusunu yasamasini nasip etsin!

bu konuyu actigima yaklasik 5.5 sene olmus...Ne mim yaptim...9-yasindaki cocuga esim hic alakam yok kendin terbiyele dedi ugrastim cocuk esimin ilgisi olmasa olmuyormus ondan azcik ilgi istiyor ..Uzuluyor gulmez oldu....Aglaya aglaya anneanesi ile gonderdim..

evlatlik alacagiz diyen esim karsi cikti...alamadim....o kendi kardesleri kendi ailesi icin kosusturmayi devam etti...Ben ise aglaya tedavilere ....2013 senesi oldu...Esim olan seytan benim haberim yok genc biriyle evlenmis muhtesem duyun yailmis balaylarina gitmis ve o bayan suan hamileymis bunlari yeni 1-haftadir ogrendim...Aileyi ikisi yikti belki de hicbirzaman olmayan ailedir....Ayrilmak icin hukkuki yollara bas vurdum... ah ah canim yaniyor....Guvenmemeliyidim... Allahin adaleti nerde? ben 40-yasindayim yol ortasina birakti cunku cocuk doguramayan kadin ona lazim degil ve ihtiyarladik vucudum 21-yasindaki genc biriyle ayni degil..... kalp agriyor....Maf oldum???

9-yasindaki cocuk buyudu suan 13-yasinda sukur iyi geliyor gidiyor anneannesi dedesiyle beraber iyiki anneanne yaninda suanki durumda ne yapacaktik...Simdi bekliyorum canim benim 1-aya tatile gelecek....gorusuyoruz....

Son düzenleme: 26 Temmuz 2013
  2. 7 Nisan 2008
  3. ayxixxsxxixxgxxixm

ayxixxsxxixxgxxixm Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    canım inşallah tüp bebek deneyimin başarı ile sonuçlanır ve bunları düşünmeye gerek kalmaz aslına bakarsan ben bu konuyu 2 senedir düşünüyorum ve araştırıyorum 29 yaşındayım 5 yıllık evliyiz ilk tüp bebek deneyişimi geçen hafta yaptım bu cumarteside sonuç alıcam inşallah ama benimde içimde ya olmazzsalar hat safhada daha dün gece koruyucu aile ile ilgili yazılar araştırdım benim düşüncem önce koruyucu olmak ama ALLAHIM inşallah dediğin gibi kendi kanımızdan canımızdan verir ben kendi bebeğim olsa bile koruyucu olmayı düşünüyorum olduki hiç bir şekilde anne olamadım ozaman bende evlatlık almayı düşünürüm dinimiz sevgi ve hoşgörü dini insan aldığı çocuğu kendi öz evladı gibi gördükten sonra bence dinen bir sakıncası yok ne öz anne babalar görüyoruz kendi yavrularına etmedikleri işkence ve sapıklıklar kalmıyor biz yıllar yılı bebek özlemi ile yanıp tutuşmuş insanların bazı öz annelerden bile daha iyi anne olacağımıza inanıyorum .hem peygamber efendimiz zamanındada süt annelik ve evlatlık olayları varmış ben böyle düşünüyorum RABBİM HEPİMİZE HER ŞEYİN HAYIRLISINI VERSİN İNŞALLAH

4. 7 Nisan 2008
  5. kuka

kuka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    merhaba canim dusuncelerini kalpten paylasiyorum.Bu durumu biz senelerce anne olmak isteyip te olamayanlar ve umutla yasayanlar daha iyi anlar. Bu yuzden konuyu acmistim. Bendeki korku cocuga evlatlik edindigimizi erkenden anlatmak en dogrusuymus kucukken anlatirsa kabullenmesi kolay olurmus. Cocugun adi soyadi nasil yazilmali? Her cocuk kendi babasini bilmek zorundaymis. Biz cocuga gercekleri hicbir zaman soylemeyecegiz demistik ama dinimizde soylemek gerekirmis. Bu bir insanin hayati ona biz sorumluluk almis oluruz.Cocuk esrar kullanan veya icki kullanan anne-baba cocuklari olursa tekrarlanir mi? Cunku yeni de cocugun sagligina etkiler. Hastaligindan korkmuyorum. geleceginden korkuyorum.

Arkadaslar lutfen bilgilerinizi paylasin

6. 7 Nisan 2008
  7. ASXIX

ASXIX Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    valla arkadaşlar bende sizler gibiyim 14 senelik evliyim 3 kez tüp bebek denedim kısmetse mayıs ayında 2 dondurulmuş bebişim var onları deneyeceğim ve bu seneye kadar evlatlık hiç düşünmemiştim ama artık ciddi ciddi düşünüyorum eşime kalsa şimdiye çoktan almıştı çocuk büyüdüydü bile geçmi kaldım bilmiyorum ama galiba son ümit olarak o yolu görüyorum herşeyin hayırlısı denecek çok bişey yok a.s.

8. 7 Nisan 2008
  9. kuka

kuka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    slm canim.Insallah bekledigin sonuca ulasirsiniz. Allah yardimciniz olsun. Dediginiz gibi zaman geciyor yas ilerlemekte... Gec degil umut varken elinden geleni yapacagiz herseyi. sabir bizler gibi senelerce cocuk bekleyen bir arkadasin dedigi gibi son yapilacak sey.Once elinden geleni yap olmasa sabir demisti. Insallah basaririz.

10. 7 Nisan 2008
  11. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Kızlar çok güzel düşünceleriniz,endişelerde de haklısınız tabiki.

Ben hamileyim,inşallah durumum müsait olursa bende bebeğim biraz büyüdükten sonra koruyucu aile olmayı,aile sıcaklığından uzak bir çocuğa elimden geldiğince o sıcaklığı vermeyi isterim.Benim düşüncem ana sınıfı yada 1. sınıf çağında olan bir çocuğun ailesi olabilmek.Çünkü ona gerçek ailesi olmadığı anlatmam gerekmeyecek.hem de benimle birlikte okula gelir,gider.İyi bir eğitim de alır.Zaten bu şartlarda bir çocuğa 2 yıl koruyucu aile olduktan sonra istenirse evlatlık da alınabiliyor.hayat belli olmaz,neden olmasın?

Kukacım herşey genetik demek değil yaşadığı çevre çocuğun şekillenmesinde çok büyük rol oynar.Onu kendine güvenli bir birey olarak yetiştirirsen hayatının hiç bir döneminde uyuşturucu olsun,alkol olsun sığınmak istemeyecektir.

Hayatta dediğin gibi öz anne babadan zarar gören o kadar çok çocuk var ki!

İnsan duyunca çok üzülüyor.

İnşallah kendi çocuğunuz olur arkadaşlar.Ama olsa bile bence koruyucu aile olmayı düşünün derim.

Evlatlık olduğu bir çocuğa 18 yaşına geldiğinde zaten söyleniyor Shcek nın şartlarında da var zaten.

Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah hepinizin,hatta hepimizin.

12. 8 Nisan 2008
  13. kuka

kuka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Slm canim dusuncelerini paylastigin icin tesekkurler. herseyden once Allahim bebisini eline almayi nasip etsin. Insallah bu durumu ben de cocuk bekleyen herkez yasamasini nasip etsin.

14. 8 Nisan 2008
  15. kuka

kuka Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    Arkadaslar Evlatlik hakkinda Dini acidan bildiklerinizi paylasin …………

Son düzenleme: 10 Ocak 2009
  16. 8 Nisan 2008
  17. ddm

ddm yok başka yolu..... Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    Canim öncelikle Allah Yardimcin Olsun..zor Dönemler Geçiyorsun.inşallah En Kisa Zamanda Rabbim Sana Bir Evlat Nasip Eder.eşinin Yakinlarina Gelince Okadar Yanliş Düşünüyorlar Ki Cahillikten öte Birşey Değil.herşey Allahin Taktiri Varmidir Onda öte Bişey.evlatlik Almanin Dinen Bir Sakincasi Olduğunu Düşünmüyorum.tabi Caiz Olarak Diyenlerde Var.benim Düşüncem Sonuçta Annesi Babasi Olmayan Veya Bakabilecek Durumu Olmayan Ailelerin çocuklarina Sahip çikip Elinden Geldiğince En Iyi şartlarda Yetiştirmeye çalişacaksin.bana Göre Sizin Için Bir Grurkaynaği Olacaktir.tabi Daha Detayli Araştirmak Gerekir.tekrar Diyorum Allah Yardimcin Yardimcimiz Olsun....mutlu Kal..

18. 9 Nisan 2008
  19. AnlamadanDinlemeden

AnlamadanDinlemeden HayaT BeNimLe GüSeL :)) Üye

Beğenildi:
    16
    Ödül Puanları:
    196
    Bir çocuğun yurtlarda büyümesi ,hatta kimi zaman sokaklara düşüp başına olmadık işler gelmesi var.

Birde sıcak bir yuvada büyümesi var.Bence hiç tereddüt etme.

Evladımız olacak da bakalım hayırlı olacak mı?İnşallah hepimizin hayırlı evlatları olur.

Kukacım aldırmamaya çalış,duyma,görme sen inandığın şeyi yap.Başkası önemli değil.Yaşamayan diğerinin halineden anlamıyor çünkü.Onların seni anlamasını bekleme.