Tüp bebekle ilgili herseyi konusmaya ne dersiniz?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve ARKAMAHALLE tarafından 5 Ocak 2010 başlatılmıştır.

5 Ocak 2010
    Konu Sahibi : ARKAMAHALLE
  1. ARKAMAHALLE

ARKAMAHALLE yine vazgecmedim senden Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    tup bebek denemis ve denemek isteyen herkes kendinde yada esinde problem olanlar
    kafasinda bir soru olanlar nereye girsem kendime yakin bi konu bulsam diye didinenler burda kendimizi anlatatip birbirimize destek olalimmi:lepi:

basarilarimizi paylasip dogum hikayeleri ile guclenelimmi
    2010 bizim yilimiz olsun
    :Saruboceq:

Son düzenleme: 5 Ocak 2010
  2. 5 Ocak 2010
  3. ARKAMAHALLE

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    ben oncelikle kendimden bahsedeyim kisaca
    bu yolda epey tecrube ve zaman harcadim
    3 mikroda basarisiz oldum
    yakinda 4 deniycem
    allahim guc ve imkan verdigi surecede denemeyi dusunuyorum

4. 5 Ocak 2010
  5. ARKAMAHALLE

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Tüp bebek uygulamalarının başarı şansı

Tüp bebek tedavisi çok değişik nedenlerden dolayı yapıldığı için gebelik elde edilmesini etkileyen pek çok faktör de mevcuttur. Daha önce bahsedildiği gibi özellikle:

Kadının yaşı

Uzun evlilik süresi

Erkek spermi ile ilgili bazı faktörler. Ör: azospermi, varikosel, oligosperm, immotil sperm

Hormonal faktörler

Üreme organları dışında bazı özel hastalıklar

Geçirilmiş eski hastalıklar

Daha önce gebelik olup olmadığı

Daha önce doğum veya düşük olması

gibi pek çok faktör tedavinin başarı şansını etkilemektedir.

Tüp bebek yönteminin başarı şansından bahsederken, öncelikle tedavi gören çiftin kendi özel şartlarını göz önüne almak gerekir. Bu şekilde bakıldığında, gebelik oranları bazı gruplarda % 5-10, bazılarında %25-40, bazı gruplarda ise % 50-70 olmaktadır. Çok küçük bir hasta grubunda ise gebelik elde etmek mümkün olmamaktadır.

Diğer taraftan, her merkezin tüp bebek için bir ortalama gebelik oranı vardır. Yani, hep genç ve problemsiz, veya kısırlık sebebi kolayca aşılan hastaları programa alan bir merkez ile, gebeliğin zor elde edildiği hastaları da kabul eden bir merkezin gebelik oranları farklı olacaktır. Bir merkezi değerlendirirken ne tür hastaları kabul ettiğini de göz önüne almak gerekir.

O halde, tüp bebek merkezleri nin gebelik oranı yaklaşık % 25-60 arasında değişebilir.

Tabii, burada merkezlerin laboratuar şartlarının normal olduğunu varsayıyoruz. Tüp bebek merkezi nin laboratuar şartları da başarı sansını etkileyen önemli faktörlerdendir.

Tüp bebek uygulaması için belli bir gebelik şansının olduğunu biliyoruz, uygulamaların bir kaç kez denemesinde fayda vardır. Fakat, çiftin özel durumuna göre, 1-3 denemede gebelik elde edilemezse yeni bir denemeden önce durumun tekrar değerlendirilmesi, gerekiyorsa yeni tetkikler yapmak, ve çifti durumları ile ilgili daha ayrıntılı bilgilendirmek uygun olur.

Tüp bebekte başarı bilinen faktörler yanında bilinmeyen pek çok faktörün etkisi altındadır. Bilinmeyen konularda araştırmalar halen yoğun olarak sürmektedir. Gebelik oranları, bu nedenlerden dolayı sürprizlere de açıktır.

Gebelik oranlarındaki değişiklikler hakkında bazı örnekler fikir verebilir:

Kadın yaşı 40 ve üzeri ise gebelik oranları % 10-20 civarına inebilir

Erkekte azospermi hücrelerin yapım aşamasındaki bir durumla ilgili ise gebelik oranı % 10-40 arasında değişebilir

Hem kadın yaşı ileri, hem de azospermi varsa gebelik oranı % 0-20 arasında olabilir

Daha önce 2-3 ten fazla erken düşük varsa başarı sansı azalabilir

Herşeyin normal olduğu vakalarda defalarca tüp bebek denemesine rağmen gebelik elde edilemeyebilir.

Muayene ve tetkik sonuçlarına göre başarı şansı düşük olacağı varsayılan bir denemede çok olumlu sonuçlar alınabilir

Bazen, tüpbebekte gebelik elde edilemezken, tedaviye ara veren çiftlerde daha sonra kendiliğinden gebe kalanlar olabilir.

Tüp bebek merkezleri ni veya doktorları arayan hastaların büyük bir kısmı doğrudan gebelik oranlarını sorarak bir karar verme eğiliminde olmaktadırlar. Halbuki, kendi özel durumlarının değerlendirilmesinden sonra bir karara varmaları daha doğru bir tutum olacaktır

ALINTIDIR

6. 5 Ocak 2010
  7. minos

minos Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    canim topigin hayirli olsun
    bir gun tup bebege baslayabilirsem burada alicam solugu
    yeni tedavinde hayirli olsun insallah sonuna kadar sorunsuz ilerler
    ve guzel haberlerini alirizopuyorumnanaktan

8. 5 Ocak 2010
  9. xvyz

xvyz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    topiğin hayırlı uğurlu olsun arka mahalle...ben de 1 başarısız tüpbebek yaptım..şu an beklemedeyim bi daha yapalım diyoruz bakalım kısmet ne zamana...sana bir sorum olacak peki başarısız mikrolardan sonra herhangi bir genetik test yada başka bi test istediler mi senden neden tutmadığına dair,aynı şekilde mi deneyeceksiniz 4.ü ve ya başka ek bi yöntem kullanacaklar mı?

10. 5 Ocak 2010
  11. hilall85

hilall85 minik MİNA artık evindee Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    153
    merhabaaa kızlarrrr....ben şuandaa 2.denememdee ve bekleme dönemindeyimm.....

12. 5 Ocak 2010
  13. uykucuprenses

uykucuprenses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    ARKAMAHALLE.....selam.....tüp bebekte tecrübeli olduğun yazdıklarından belli......bende senin gibi çok tecrübe sahibi oldum ve aynen 3 micro denemem var.......kısmetse 4.cüyüde düşünüyoruz ama biraz zamana ihtiyacım var.......o yüzden şimdi beklemedeyim.......

14. 5 Ocak 2010
  15. uykucuprenses

uykucuprenses Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    inşallah sonucun pozitif çıkar.......

16. 5 Ocak 2010
  17. tuliny

tuliny hér$éy s@n@ d@iR .. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    bende bende gelirim canım benim.. olumunekankayizsmile bayanssulusmile aklinialirimsmile

2010 dan fazla beklemeyelim Allah'ım nolur..
    bu yıl bizim olsun meleklerimiz gelsin..

18. 5 Ocak 2010
  19. aysenur0134

aysenur0134 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    88
    arkamahalle canım inşallah herşey gönlünce olur bende temmuzda 2. denemeyi düşünüyorum çünkü ilkini çok zor atlattım 2.dede aynı şey olursa kolay kolay atlatamayacağımı bildiğim için temmuz ayını seçtim buaradada hastane araştırıyorum ilk denememi antalya tüp bebek merkezinde yaptırmıştım şimdi ise seçimim istanbuldan yana inşalla herşey istediğimiz gibi olur merhaba belginciim seninde hayırlı haberini bekliyorum dörtgözle :))