Tüp bebekte 3 yıl evlilik şartı kaldırıldı!

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve hallisna tarafından 10 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  10 Nisan 2010
  Konu Sahibi : hallisna
 1. hallisna

  hallisna Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  31 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.457
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  haberleri okurken gördüm ve hemen yazmak istedim sizlere de.. ben bu engele takılıp özelde yaptırmak durumunda kalmıştım..

  09.04.2010 alıntı:

  Anne-baba adaylarına SGk'dan sevindirici haber geldi. Tüp bebek tedavisinde masrafların karşılanmasi için 3 yıl evli olma şartı kaldırıldı.  Sosyal Güvenlik Kurumu, yasada belirtilen tüm yöntemlerin denenmiş olduğunun raporla gösterilmesi halinde tüp bebek masraflarını karşılayacağını duyurdu.

  Yeni düzenleme ile, bebek sahibi olmak için 2 kez ilaç tedavisi ve 2 kez de aşılama yöntemlerinin denenmiş olduğunu sağlık kurullarının raporuyla belgeleyen çiftlerin tüp bebek masraflarını SGK karşılayacak.

  Yasada yer alan "son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olması" ifadesinden ötürü, tüp bebek merkezleri çiftlerde 3 yıllık evlilik zorunluluğu arıyordu.
   
  Son düzenleme: 10 Nisan 2010
 2. 10 Nisan 2010
  Konu Sahibi : hallisna
 3. semanem

  semanem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  33
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  maalesef yeni rapor almış biri olarak söylüyorum ki bu doğru değil. 1 Nisan da uygulanmaya başlayan SUT (Sağlık uygulama tebliğinde bu madde aynen var.üstelik.tüp bebek öncesinde kadının sağlıklı olduğuna ilişkin heyet raporu isteniyor. Ama karıştırmayın bu rapor tüp bebek raporu değil tüp bebek raporu verebilmek için genel sağlık araporu isteniyor artık ne yazık ki. aşağıya yeni tebliğin maddelerini koydum. bahsettiğim yeni rapor 4. maddede var. kolay gelsin  4.5.4.K.1- ınvitro Fertilizasyon (IVF)
  (1) Evli olmakla birlikte eşlerden her ikisinin evlat edinilmiş çocukları hariç soybağı kurulmuş sağ çocuğunun olmaması (birden fazla yapılan evliliklerde de çiftlerden her ikisinin sağ çocuk sahibi olmaması) koşuluyla; genel sağlık sigortalısı kadın ise kendisine, erkek ise bakmakla yükümlü olduğu karısına, en fazla iki deneme (siklus) ile sınırlı olmak üzere uygulanan IVF tedavilerine ilişkin giderler, aşağıda belirtilen şartların birlikte gerçekleşmesi halinde Kurumca karşılanır.

  a) Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğine dair sağlık kurulu raporu düzenlenmiş olması,

  b) 23 yaşını doldurmuş, 40 yaşından gün almamış olması,

  c) Uygulamanın yapıldığı merkezin Kurum ile sözleşmeli olması,

  ç) En az beş yıldır genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olunan kişi olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması,

  d) Son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun Kurumla sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulları tarafından belgelenmesi.
  (2) IVF tedavisine başlanan kadının deneme öncesi 40 yaşından gün almış olması durumunda, IVF tedavisine ait bedeller, tedaviye daha önce başlanmış olsa dahi Kurumca karşılanmaz.

  Örnek; 08 Mart 1985 doğumlu kadının, IVF tedavisi giderlerinin karşılanabilmesi için; 08 Mart 2008 tarihinden sonra, 08 Mart 2024 tarihinden önce tedavinin yapılmış olması gerekir.

  (3) Kuruma devredilen sosyal güvenlik kurumlarınca daha önce ödenen tüp bebek tedavileri, işlem adetlerinin hesaplanmalarında dikkate alınır.

  (4) IVF bedellerinin ödenebilmesi için IVF uygulanacak kadında gebeliğin sürdürülmesine engel olabilecek sistemik hastalık bulunmadığının sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekmektedir.
   
 4. 6 Kasım 2010
  Konu Sahibi : hallisna
 5. arberok

  arberok Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  arkadaşlar şimdi 3 yıllık evli olma şartı var mı yok mu
   
 6. 6 Kasım 2010
  Konu Sahibi : hallisna
 7. ALLAHvarGAMyok

  ALLAHvarGAMyok ikizlerin annesi ♡♡♡ Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2010
  Mesajlar:
  21.035
  Beğenildi:
  28
  Ödül Puanları:
  198
  vallahı bızım merkezde var dıor o yuzden dunyalarca para oduoruz
  ınş kalkarrrrrrr :KK43:
  yoksa 1.5 yıl daha beklemek zorundayım
   
 8. 7 Kasım 2010
  Konu Sahibi : hallisna
 9. thorbank

  thorbank Popüler Üye Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenildi:
  323
  Ödül Puanları:
  153
  yukarıdaki maddelerde üç yıl evli kalma şartı yok.son üç yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden başarısız olma dırumu var. karıştırmayın lütfen.
   
 10. 11 Haziran 2012
  Konu Sahibi : hallisna
 11. hayal_32

  hayal_32 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Ocak 2012
  Mesajlar:
  471
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  63
  Yani bu durum sonuc itibariyle 3 yıl evli olma şartı gerektirmiyor mu evlenmeden cocugum olur mu olmaz mı nerden bileceğim farklı durum yaşamadıysam cok sacma gelıyo sonucta evlı olma sartı var herhalde bana rapor vermıyorlar su an bu yuzden....bilen varsa yardım lutfennnn