Tüp Bebekte genel İpuçları(alıntıdır)

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve Patricia tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 1. Patricia

  Patricia sil baştan başlamak gerek Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.928
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Tüp Bebekte Genel İpuçları

  (Tecrübelerden derlenmiş degerlendirilmelerdir ,hangisi size uyar siz gözlemleyin, ilkönce doktorunuzun direktiflerini dikkate alın)

  Mikroenjeksiyon veya tüp bebek tedavisindeki en önemli ip ucu kendi kendinizi şımartmaktır. Çok stresli bir tedaviye başlıyosunuz , bunu yenmek için size yararı dokunabilecek herşeyi yapabilirsiniz.
  Tedavide kullanacagınız ilaçlar konusunda nerde ve ne zaman alacağınıza önceden karar verin ve olası haberleşme bilgilerini temin edin. Bu bilgiler özellikle döllenme ve gebelik testi gibi önemli günlerde çok önemli olabilir
  Bu stresli ve zor günlerde herşey istediginiz gibi gitmeyebilir. Yanınızda eşinizi veya en yakın arkadaşınızı bulundurmak faydalı olur
  Transferden önce bile istirahat çok önemlidir . Yumurtaların gelişimi için büyük bir enerji ve çaba gerektigini düşünerek dinlenmeyi ihmal etmeyin
  Sizi tedavi eden işlemlerinizi yürüten ekip hakında bilgi edinin ki farklı bir hasta olduğunuz fark edilsin .
  Tüp bebek merkezinde bir veya iki arkadaş edinin , faydalı olabilir
  Randevularınızda yanınızda kitap yada vakit geçirecek herhangi birşey bulundurun , belki bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.
  Asıl embriyo transferinden önce , sanal transfer yapıp yapmadıklarına dikkat edin . Zira bu bir oyun degildir , rahminizin derinliğini dolayısıyla gercek embriyoyu nereye koyacaklarını bilmek için bu işlem gerekli ve önemlidir.
  Daha rahat olmak için , yada bu işlemler esnasında kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilecek ne varsa onu yapabilirsiniz (şekerleme , arkalık , yastık , sevdiğiniz yiyecekler ,kısaca kendinize iyi bakın)
  Tavsiye etmiyoruz , cok az alkol yumurta gelişimini olumsuz etkilemeyebilir , ama çok az kahve yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir . Kahveden kesinlikle uzak durun.
  Son gelişmeleri içeren , infertilite ile ilgili bir kitap satın alın , gelişmeleri izleyin ve tüp-bebek mikroenjeksiyonla ilgili önceden bilgi edinin. Hergün yeni bir gelişme olduğunu unutmayın.
  İşlemler hakkında , doktorunuza sürekli sorular sorun, sayılar neyi ifade ediyor öğrenin. E2 ve döllenme rapor v.s. sonuçlarının bir fotokopisini alın kendi dosyanızda saklayın.
  Ne kadar çok şey bilirseniz ,sizinle o kadar çok ilgilenip ,daha çok paylaşacaklardır. Size zaman ayıracaklardır.KADIN,KADINCA,KADINLAR KULÜBÜ,Diyet,Güzellik,Moda,Makyaj
  Sizinle aynı konumda olan (faktör, dönem v.s.) bir tüp bebek hastası ile tanışın ve hikayelerinizi paylaşın , bu size rahatlık sağlatabilir.
  Gebelik testi öncesi günleri için esnek ve hafif bir program yapın ve uygulayın
  Tedvide ,doğum öncesi vitamini almaya başlayın, en azından üç ay öncesinden başlayarak günlük 400 mcg folik asid almaya başlayabilirsiniz ,bu miktar uzmanların gebelik sırasında önerdikleri 800 mcg lik miktara bakılarak uygun oldugu düşünülebilir.
  Bazı merkezler aşırı uyarılmadan korunmak için ,yüksek protein , düşük tuz potasyum ihtiva eden diyetin faydalı olacagına inanıyorlar .(aşırı uyarılma kaçınılması gereken bir durumdur)
  Tedavi sırasında aldıgınız ilaçlardan dolayı biraz kilo alabilirsiniz ve şişkinlik olabilir, gebe kaldıgınız zaman bu durumun hiç bir önemi kalmayacaktır.
  Yumurtaların uyarılması sonucunda ,bazı hanımlar kendilerini cok rahatsız hissedebilirler ve acı duyabilirler, föliküllerin gelişimini olumsuz etkiliyebileceginden ,dar giysiler giymeyin askine geniş elbise giyinin faydası olacaktır.
  Tedavi sırasında ilaçlar ve diger uyarma işlemleri kabızlıga yol açabilir. Yumurta toplanma gününe yaklaşırken bunun için önlem alın
  Eşinizle onun rolü hakkında konuşmayınız , zira bu tartışma onu aşırı strese sokup probleminizin çözümünü daha da zorlaştırabilir
  Eğer bu sizin ilk tüp-bebek yada mikroenjeksiyon denemenizse , özelliklede kaliteli embriyolarınız oluştuysa, transfer edilecek embriyo yada blastokist sayısı için muhafazakar olun (bir fazla transfer isteyin).cünkü daha sonra döllenebilme sorunu yolunuzda engel teşkil edebilir.
  Eger birden fazla tüp bebek deneme başarısızlığı yaşadıysanız , özelliklede doktorunuz protokol değişikliği yapmayı düşünmüyorsa , siz düşünün doktorunuzu ve tedavi merkezinizi değiştirmeyi.
  Şunu hiç unutmayın; hiç bir deneme biribirinin aynısı degildir. Aynı merkezde, aynı protokol uygulansa bile sonuçlar biribirinin aynısı olmayabilir.(yumurta ,embriyo sayısı kalitesi v.s.) Bu durum sizi endişelendirmesin.
  Bazı merkezlerde başarı şansını artırmak için embriyo reddini önleyen bazı ilaçlar kullanıyorlar , bunun sizin merkezinizde kullanıp kullanılmadıgını araştırın.
  Daima hemşirenizin talimatlarını , onu iyi anladıgınızı teyid etmek için tekrar edin . E2 degererinizi öğrenin , yanlış birşey daya açık olmayan bir konu varsa hemen açıklama isteyi. (emir tekrarı yapın)
  Uyarılmadan önce , eşinizle , kaç tane embriyo veya blastokist transfer ettirmeyi planladıgınızı tartışın ve kararlaştırın. Eğer iyi kalite ve çok sayıda embriyonuz kaldıysa dondurtmayı düşünün.
  Progesteron uygulaması için bir kaç alternatif mevcuttur. Dolayısıyla iğne olmaktan kurtulabilirsiniz (maalesef sadece progesteron ilacının alımında)
  Bazı merkezlerde progesteronun vajinadan alınmasının daha etkili olduğunu düşünmektedirler ve öyle alınmasını önerirler.KADIN,KADINCA,KADINLAR KULÜBÜ,Diyet,Güzellik,Moda,Makyaj
  Merkeziniz izin veriyorsa, progesteronu ağızdan da alabilirsiniz
  Denemelerinizden sonraki adet döneminizde, kanamanız olsa bile hala gebe olabileceginizi unutmayınız. Protesteron destegini, kanda gebelik testi yaptırıp emin olmadan kesmeyiniz.
  İlaçlarınızı zamanında alın. Özellikle çatlatma iğnenizi doktorunuzun size söyledigi zamanda dakik vurdurun.
  İlaçlarınızı serin bir yerde saklayınız , ilaçlarınızın son kullanma tarihlerine dikkat ediniz.
  Baskılayıcı cilt altı iğne enjektörünüzün kaç ünitelik olduguna dikkat edin , söylenilen doz da ilaçın dogru miktar olup olmadıgını hemşireye teyid ettirin.
  Kısa mesafeli ve süreli gezi ziyaret tüb bebek tedavi stresinizi azlatabilir.bol bol gezin dinlenin. (transferden sonra degil)
  Oturduğunuz şehir dışında tedavi görüyosanız yanınıza geniş elbiseler alın ve buzdolabısı olan bir konaklama yeri seçin.
  Kendinizi belirsizliklerden uzak tutun , karamsar olmayın.
  Sosyal kontaktlarınızı minimuma indirin.
  Kendi kendinizle ve eşinizle biribirinize odaklaştıgınız kenetlendiginiz bir zamanda tedaviye başlayın.
  Pozitif düşünün , relax olun
  Karamsarlık durumlarında , başarı ithimallerinizi gözden geçirin, ruhsal iniş çıkışlarda ya nötr kalmaya yada umutlu olmaya devam edin.
  Stresi yenmenizde hangisi size yardım edecekse onu yapabilirsiniz : relax,derin nefes alma , yoga,meditasyon gibi.
  Yumurta toplama öncesi ve sonrası birer gün işe gitmeyiniz (çalışıyosanız) . Ağrınız olabilir , dinlenin KADIN,KADINCA,KADINLAR KULÜBÜ,Diyet,Güzellik,Moda,Makyaj
  Kişiden kişiye ağrının şiddeti değişebilir . Bazı hanımlar az ağrı hissetkilerini söylemelerine rağmen bazılarıda çok hissettiklerini söylemektedirler. Her iki durumda kendinizi alıştırın.
  Yumutra toplama günü yanınıza birini mutlaka bulundurun. Narkozun etkisi ile ayık olmayabilirsiniz ve size doktorunuz tarafından söylenen yapmanız gereken şeyleri daha sonra hatırlamayabilirsiniz.
  Birşeyleri hatırlayamıyorsanız endişe etmeyin . Yatıştırıcı ilaçların etkisi geçince eski normal durumunuza döneceksiniz.
  Bazı hanımlar, toplama esnasında kullanılan bazı yatıştırıcıların karabasana sebep olduklarını beyan etmişlerdir
  Yumurta toplamadan sonra sıcak bir ped karın bölgenizdeki ağrıların azalmasına yardımcı olabilir.
  Bulantı ve kusma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz . Endişe etmeyin
  Toplama ve transferden sonra sizi eve araba ile götürecek birini bulundurun (eşinizin olması tercih edilir)
  Herhangi bir şeye allerjiniz varsa bunu doktorunuza söyleyin, tedbir almalarını isteyin.
  Bazı merkezler, embriyoların kokulara karşı zayıf reaksiyon göstermeleri sebebiyle , toplama ve transfer günleri sabun ,
  Parfüm şampuan gibi şeylerin kullanılmamalarını önermektedirler.
  Toplama ve transfer günü tırnak cilası kullanmayın.
  Her bir folikülün mutlaka bir yumurta içerdiğini düşünmeyin. Bazı foliküller boş çıkabilir bu sizi endişelendirmesin.
  Yumurta toplama işleminden 1-2 gün sonra dayanılmaz şiddetli ağrılarınız olursa bu durumu vakit gecirmeden merkeze bildirin.
  Transferden sonra yatmak zor ve sıkıcı olabilir , yanınızda yastık bulundurun , sizi oyalayacak bir şeyler temin edin.
  Bir çok merkez , hastanede uzun süre dinlenmenin başarı oranını artırdığını düşünmemektedir. Ama siz öyle gerekli hissediyorsanız dinlenebilirsiniz.
  Transferden sonra yüzme , spor yük kaldırma gibi aktiviteler de bulunmayınız.
  Transferden sonra orgazm olmayın, cinsel ilişki de bulunmayın.
  Toplamadan sonra , bulantınız yoksa su , meyve suyu, bisküvi çok az miktarda poğaça v.s. gibi hafif yiyecekler yiyip içebilirsiniz.
  Bir kaç saat sonra doktorunuz tarafından aksine birşey söylenmediyse normal diyetinize dönerek istediğiniz her türlü yemeği yiyebilirsiniz.
  Yumurta toplamadan sonra alkollü, asidli içecekler ve sigara kesinlikle kullanmayınız.
  Yumurta toplamadan sonra başınız dönebileceği için yataktan kalkmadan önce bacaklarınızı yatağın kenarından aşağıya uzatarak 3-4 dakika kadar oturun , daha sonra ayağa kalkın.
  Doktorunuz aksi bir şey söylemediyse ağrı kesici kullanmayınız.KADIN,KADINCA,KADINLAR KULÜBÜ,Diyet,Güzellik,Moda,Makyaj
  Yumurta toplamadan sonra 1-2 gün süreyle adet ağrılarına benzer bel ve kasık ağrısı, vajinal damla damla kanama olabilir. Yumurta toplama işlemi hazneden ve iğne aracılığıyla yapıldığı için az miktarda ağrı ve/veya kanama olması doğaldır.
  Eğer ağrı şiddetli ve sürekli oluyorsa yada kanama miktarı fazla ise bulantı kusma başlar ise ve 38 dereceyi geçen ateş olursa merkezinizle hemen temas kurun.
  Toplamadan sonra istediğiniz zaman banyo yapabilirsiniz.
  Şehir dışına tedavi için gitmiş çiftler , transferden sonra 1-2 gün tedavi gördükleri şehirde kaldıktan sonra evlerine dönmelerinin iyi olacağı önerilmektedir.
  Transferden sonra gebelik testinin olacağı güne kadar devamlı yatakda kalmanız gerekmez.
  Yine transferden sonra 1-2 gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı , az miktarda vajinal kanama olabilir.
  Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak yumurtalıkların aşırı uyarılması bu tedaviler sırasında belli oranda görülebilir. Belirtileri nefes almada zorluk , karında şişlik ve ağrı , bulantı kusmadır ve şikayetler genellikle transfer işleminden bir kaç gün sonra başlamaktadır. Böyle bir riskin gerçekleşip gerçekleşmiyecegini işlemleriniz sırasında doktorunuzla konuşun. Ve bu tür şikayetiniz olursa merkezinize derhal haber verin.
  Transfer tarihin den 12 gün sonra gebelik (beta hch ) testi yaptırın.
  Adet kanamanız başlasa dahi günü geldiğinde mutlaka gebelik testi yaptırın zira bu kanama , dış gebeklik yada erken bir düşüge bağlıda olabilir.
  Sperm sorunu olanlar (beyler) için , dar pantolon veiç çamaşırı giymemeleri ,çok oturarak iş yapmamaları , çok araba kullanmamaları, ayak ayak üstüne atarak oturmamaları , sıcak suyla banyo yapmamaları önerilmektedir.
  Eşiniz yaklaşık 40 gün sürecek yoğun ve stresli bir tedavi programına girmektedir . 100 e yakın iğne vurulacak . Size düşen görevin ne olduğunu yazmıyorum siz biliyosunuz zaten.
   
 2. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 3. mner

  mner Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2009
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Patrica cım süper düşünmüşsün böyle bir yazı ekleyerek....tşk lerr
   
 4. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 5. ELGXIXZ

  ELGXIXZ Bebeğim gelll aytıkk:) Üye

  Katılım:
  29 Eylül 2007
  Mesajlar:
  607
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  canım ellerine saglık cok güzel yazmıssınnnn
   
 6. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 7. Patricia

  Patricia sil baştan başlamak gerek Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.928
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  canım tesaduf gordum yapıstırım hemen. hemen hemen hepimizin merak ettıği seyler var işte:)
   
 8. 4 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 9. muhte

  muhte Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  282
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Evet Çok zor bır dÖnem allah hepımıze kolaylık versın emeklerımızı boŞa Çıkarmasın
   
 10. 5 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 11. isis2

  isis2 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.518
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  148
  gerçekten çok faydalı bilgiler paylaşmısın.sağol canım...Allah herkesin gönlünün muradını hayırlısı ile versin...
   
 12. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 13. bebis_asuman

  bebis_asuman ஐCεήήεT_KôκµLµ&#108 Üye

  Katılım:
  6 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.658
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ellerin saglik canim cok faydali bu yazdiklarin:Saruboceq:insallah bizde bu sekilde uygulariz tedavi dönemimizde
   
 14. 6 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 15. Patricia

  Patricia sil baştan başlamak gerek Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.928
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  insallah uygularsınız canım. ben calışmadığım halde yatamadım . ilk gun harıc tabı .evimde beşinci katta ve asansorumuz yok . gün içinde bakkala vs. gitmek için gunde bir iki defa ınıp çıkmamın dısında pek yormadım kendımı aslında. inan bunlar önlemler. asıl iiş allaha kalmıs. niceleri var turmadığını duunerek ağır temizlik bile yapıyorlar tutuyor, niceleri var transferden sonra 12 gun yatıyor ama negatif. duadan baska sığınacak dalımız yok. ben okadar dua ettımkı ama sanırım tutmadı. bilmiyorum tutmadığını hıssedıyorum . ne bir belirti ne bişey yok hıç bakalım 4 gunum kaldı. insallah rabbım duymustur sesımı. tutmadıysada cok yıpratmam kendımı cunku hep hayırlısını dıledım hep sağlıklı olmasını dıledım. allah hepimize hayırlı evlatlar versin. ömür boyu uzuleceğimize bir iki ay uzulelım daha ıyı.
   
 16. 7 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 17. nur5555

  nur5555 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  canım çok teşekkürler verdiğin bilgi için.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Sonucu bize mutlaka bildir.Nerede yaptırdın ?Bol şans......
   
 18. 7 Ekim 2009
  Konu Sahibi : Patricia
 19. EU2

  EU2 Guest

  opuyorumnanaktanopuyorumnanaktan