Tüp bebekte normal doğum yapan varmı?

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve DeliMavi tarafından 17 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

17 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : DeliMavi
  1. DeliMavi

DeliMavi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba arkadaşlar,ben tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım.şuan 3aylık hamileyim,doğumu düşündüğüm zaman normal doğum olsun istiyorum bugün doktorum sezaryen önerdi riske girme dedi,ama ben yinede normal doğum istiyorum aklım karıştı neden normal doğum olmasın?tüp bebekte normal doğum yapan varmı?fikirlerinize ihtiyacım varopuyorumnanaktan

2. 17 Mayıs 2010
  3. ozlem80

ozlem80 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    doktorunun deme sebebi normal dogumda yasanabilcek aksilikler bu doktorlar cok komik tup bebek onlar icin kiymetli gebelik oysaki anlamiyorlar her gebelik kiymetlidir:) yoksa sen simdi normal hamilelikle ayni sartlardasin istersen tabiiki normal olur doktorun sadece cok ugrastin kavustun sezeryan her zaman normal doguma gore bebek icin daha az risklidir diye boyle diyor. oysaki avrupada normal dogum bebek icinde en az risklisi, bebegin normal dogumda hem cigerlerindeki su cikiyor hem de bir hormon salgiliyormus. ayrica sarilik olmuyor. ama gelde bunu turk doktorlarina anlat, haa ben sezeryan isterim ama normalin daha iyi oldugunu hamileyken ogrenmistim ayrintili. turkiyede olay su arkadasim, programli dogum doktorlar cok rahat randevuyla daha fazla parayla doguma giriyorlar burda ise zavalli doktorlar bazen saatlerce ya da iki gun dogumu bekliyorlar tatillerinden donenler mi ararsin, tum hasta randevularini iptal edip maddi kayip yasayanlar mi. ama hala herkes yok turkiyede tup bebek daha iyi yok turk doktorlari cok muthis diyor. inanin sezeryan istememe ragmen turkiyedeki bu cilginligi anlamiyorum burdaki kendi doktoruma inandiramadim bile bana yok sen yanlis biliyorsun hic o kadar sezeryan serbest olur mu, sacmalama bile dedi bana dusun adam inanmiyor bile dediklerime:)))

4. 17 Mayıs 2010
  5. DeliMavi

DeliMavi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    yorumun için teşekkürler,söylediklerine aynen katılıyorum.bencede her bebek kıymetlidir.acil bir durum olmadıkça sezaryana karşıyım bende,kısmet artık tüp bebk doktorum bunu söyledi.şimdi normal özel hastanede doktora devam edicem bakalım o ne yorum yapıcak.içimi rahatlattın sağol....

6. 17 Mayıs 2010
  7. Yeshill_Yansima

Yeshill_Yansima Hoşgeldin minik kızım:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar bende bu konuyu düşünmeye başladım.dr.umla onuşmadık henüz. ben bebek yoğunbakım hemşiresiydim. hemde istanbulun hatırı sayılır hastanelerinden birinde çalıştım. normal doğum olayı aslında çok komplike bir ola. her zaman rahat ve yolunda gitmiyor. bir takım riskler herzaman var. ama eğer normal süreçte sorunsuz olursa bebek için en sağlıklısı.akciğerlerindeki sıvının dışarı atılması bebeğin ilerde akciğer ve solunum hastalıkları riskini azaltıyor. onun dışında kötü yanlarıda var.kalça veya omuz çıkığı olması,hele en kötüsü bebeğin doğum kanalında kalması ki bu dudumda hemen ameliyathane hazırlanıp acil sezeryana alınması gerekiyor. ben işin içinde olduğum içinde korkularım daha fazla. ama bir arkadaş sarılık olmaz demiş normal doğan bebek.bunu düzelteyim. bebeklerde görülen yenidoğan sarılığı kandaki eritrositlerin parçalanarak bilirubin adlı maddeyi açığa çıkarması sonucu oluyor.bilirubin idrar ve dışkı yoluyla atılarak sarılık geçiyor. yani bebeğin beslenmesiyle alakalı.eğer anne sütü yetiyorsa bebek yeterinde dışkılayıp idrar yapıyorsa sarılık olmaz. yani doğumla direk alakası yok.ama sezeryanda normal zamandan önce olduğu için annenin sütünün gelmesi birkaçgün sürebiliyor bu arada bebekte sarılık olabiliyor. ama bunun içinde mümkün olduğunca bebeği aç bırakmamak gerekiyor. bende tercih olarak normal doğumu isterim.ama korkularım var. annem hep diyorki "senden önce birçok kadın normal doğurdu,senden sonrada doğuracak" bence dr.umuza ve hastaneye güvenmeliyiz. ver herşeyin normal gitmesi için dua etmeliyiz.

8. 17 Mayıs 2010
  9. surayn

surayn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşlar bende şu an tüp bebek gebeliği yaşıyorum yedinci ayıma girdim ve kesinlikle normal doğum düşünüyorum sezaryana karşıyım inşallh her şey yolunda giderde bi aksilik çıkmaz ise sezeryan düşünmüyorum sonuçta sezeryan olunca bıçak altına yatıyosun iğleşmen bir hayli uzun süğrüyo ama normal doğumla bir haftada toparlanabiliyo insan inşallh normal doğum yaparım allah hepimizin yardımcısı olsun

10. 18 Mayıs 2010
  11. DeliMavi

DeliMavi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    arkadaşlar kimse normal doğum yapmıyormu,hiç ben yaptım diyen yok.yorumları bekliyorumzemuszemus

12. 18 Mayıs 2010
  13. DeliMavi

DeliMavi Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    bende senin gibiyim,aynı şeyleri düşünüyoruz,şartlar bakalım ne göstericek.inşallah sağlıkla normal doğum yaparız:KK46:

14. 18 Mayıs 2010
  15. surayn

surayn Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    inşallah canım allah hepimize hayırlı doğumlar nasip etsin ayrıca tüp bebekle normal doğum yapan üç arkadaş tanıyorum ben ve daha bir çok kişi vardır bilmediğimiz sıkma canını herşey nasip kısmet işi bebekler sağlıklı olsunda normal yada sezeryan hayırlısı neyse o olsun inşallh

16. 18 Mayıs 2010
  17. Yeshill_Yansima

Yeshill_Yansima Hoşgeldin minik kızım:) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    valla benimde gönlümden normal doğum geçiyor. hastanede en fazla 1 gece kalıyosun hemen ayaklanıp bebeğinin bakımını rahatlıkla yapıyorsun. babam bile riske atmazlar sezeryana alırlar diyor. bakalım kısmet ben kilolu olduğum için normal doğum zor olabilirmiş ama sezeryan dikişlerimde zor iyileşir. eğer iki embriyo konulabilseydi ve ikiz bebeğim olsaydı direk sezeryan olcaktı.

18. 18 Mayıs 2010
  19. hilall85

hilall85 minik MİNA artık evindee Üye

Beğenildi:
    62
    Ödül Puanları:
    153
    valla kızlar bende tüp bebek gebesiyim 6.ayımdayım ve sezaryan düşünüyoruz ve dr.umda kesinlikle normal doğum yapma diyor...
    bizde eşimle sezaryan da karar kıldık..tabiki herkese göre bebeği kıymetlidir ama bizler için daha fazla..sonucunda maddi manevi güç sarfediyoruz...ve dr.umunda dediği gibi riske atmak istemiyoruzz...
    neyse inş normal doğurmak isteyenler umarım herşey yolunda gider ve doğurursunuzz...hepimiz inş hayırlısıyla bebeklerimizi kucağımıza alırız..sağlıklı sıhhatli bir şekilde....