Tüp bebekte yeni buluş..

Konusu 'Tüp Bebek Özel Bölüm' forumundadır ve evrasu tarafından 26 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  26 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : evrasu
 1. evrasu

  evrasu Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  115
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  33
  Yeni bulunan embriyo seçme yöntemi ile çoğul gebelikler ve anne karnında tutunamama, düşük problemleri ortadan kalkacak

  KKTC'de düzenlenen 7. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi'ne tutunamama sorununu ortadan kaldıran ve çoğul gebeliklerin önlenmesine yardımcı olacak yeni embriyo seçme yöntemi ile ilgili çalışmalar damgasını vurdu.

  Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin kongrede düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Yale Üniversitesi'nden Dr. Emre Seli, daha sağlıklı hamilelik ile sonuçlanabilecek embriyoyu tanımlayabilmek için 'Yaşayabilirlik endeksi' olarak adlandırılan bu yeni yöntemle, embriyoların metabolik özelliklerinin saptandığını anlattı. Seli'ye göre ilk araştırmalardan elde edilen veriler, yöntemle Down Sendromu gibi kromozom bozukluklarının embriyo transferi öncesinde saptanabileceğine işaret etti.

  BESLENME SİSTEMLERİ FARKLI
  Dr. Seli, yöntemle ilgili şunları söyledi: 'Bugüne kadar bir güzellik yarışmasındaki gibi doktor embriyonun şekillerine bakarak en kaliteliyi bulmaya çalışıyordu. Embriyoların kromozomal durumu veya yaşama şansını değerlendirmek, biyopsi yoluyla alınan bir veya iki hücre incelemesi ile mümkün. Biyopsi sırasında embriyo zarar görebiliyor. Net bir karar verilemediğinde anne adayına birçok embriyo transfer edilebiliyordu. Şimdi hamilelikle sonuçlanabilecek embriyoyu tanıyabilmek için şu teoriden yola çıkıyoruz: Sağlıklıya göre sağlıksız bir embriyo çevresini daha farklı değiştirir. Embriyolar birer damlacıkta büyüyor. O damlacıkta şeker, protein gibi çeşitli besin maddeleri var. Biz dedik ki o besinleri sağlıklı embriyo başka türlü tüketir, sağlıksız veya ölmek üzereyse olan başka.'

  'Tek sağlıklı bebek' için Türkiye çalışmaya hazır
  Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil de tüp bebek tedavisinin yüzde 30'unun çoğul gebeliğe yol açtığına dikkat çekti. Prof. Dr. İtil, çoğul gebeliklerde anne adayı ve bebek komplikasyonlarının önemli ölçüde arttığını ifade ederek, 'Böyle bir yöntemle birden çok embriyo transferi önlenebildiğinde, hastaların hamile kalamama sorunu ortadan kalkacak' diye konuştu. Türkiye'de de 'eve sağlıklı tek bebekle dönme' konusunda sıkıntılar olduğunu belirten Prof. Dr. İtil, bilimsel araştırmalar tamamlandıktan sonra yöntemin ülkemizde de uygulanabilmesi için çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

  Erken doğum riski azalacak
  ÇoĞul gebelikler hamileliği erken bitirebiliyor. Erken doğum riski ve bebeklerde zeka geriliğinden körlüğe kadar pek çok risk söz konusu. Tek gebelikte bunlar ortadan kalkacak. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre IVF yani tüp bebekte erken doğum masrafı yılda 1 milyar dolar civarında. Yöntemin bu maliyeti de ortadan kaldırması bekleniyor.

  MADRİD'de tartışıldı
  İspanya'nın Madrid Kenti'nde düzenlenen 3. Uluslararası IVI Kongresi'nde yeni embriyo seçme yöntemi tartışıldı. IVI Başkanı Prof. Dr. Antonio Pellicer, çoğul gebelik oranını düşürebilmek için yaşama şansı yüksek embriyoları seçme yöntemleri geliştirmeye çalıştıklarını belirterek'Amaç, daha az sayıda embriyo yerleştirerek çoğul gebeliğe yol açmadan başarılı olmak' diye konuştu. Prof. Dr. Pellicer, 'Bir embriyonun metabolizması, yani ne tükettiğini ve içinde geliştiği ortama ne salgıladığını analiz ederek sağlığı hakkında fikir ediniyoruz' diye konuştu. Türkiye'de üç embriyoya kadar transfere izin verildiğini ifade eden IVI Istanbul Direktörü Dr. Erdal Budak da çözümün çiftin gebelik şansını düşürmeden, tek veya iki embriyo transferi ile gebelik elde etmekte olduğunu vurguladı.

  Dünya bekliyor, üç ay içinde uygulanacak
  Yöntemin üç ay içinde Avrupa, Avustralya ve Japonya'da uygulamaya sokulacağını belirten Dr. Seli, ABD'de büyük ilgi gören yöntemin uygulanabilmesi için FDA onayı beklendiğini söyledi. Seli yöntemi, 'Embriyoyu içinde büyüttüğümüz solüsyonu alıp, içinden spektrokoskopi dediğimiz yöntemle ışınları geçiriyoruz. Işınlar moleküllerin yapısına göre çeşitli kırılımlar gösteriyor. Bu kırılımları bilgisayarda inceleyip skorluyoruz ve sağkalım raporu çıkarıyoruz. Eskisine göre bir basamak yukarı çıktık' şeklinde anlattı.
   
 2. 27 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : evrasu
 3. butterfly 's'

  butterfly 's' gözümdeki yaşsın bebeğim Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.784
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  paylaşım için teşekkürler canım.....a.s.
   
 4. 14 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : evrasu
 5. barbiem

  barbiem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2007
  Mesajlar:
  165
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  aradan 2 yıl geçmiş , Türkiyede transfer tek embriyoya düşürülmüş ama bu yazılanlarla ilgili hiç bir gelişme yok malesef...