Türk aile yapısına zararlı TV dizileri

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve kibela24 tarafından 29 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 1. kibela24

  kibela24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.278
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  148
  Yaprak Dökümü'nün 'Ferhunde'si, Avrupa Yakası’nın 'Makbule'si toplumsal yaşamı riske sokan karakterler. Başbakanlık uyardı: Dost hayatı olağanlaştırılıyor:


  window.google_render_ad();* Son dönemlerin popüler yerli dizi karakterleri Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nü rahatsız etti. Kurumun yayın organı Aile ve Toplum Dergisi’nde yer alan çalışmaya göre, Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si ‘toplumsal yaşamı riske sokan’ karakterler.

  Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı kurumun üç ayda bir çıkan dergisinde yer alan ‘Aile Kurumuna Yönelik Güncel Riskler’ adlı yazıda, son yıllarda aileye ilişkin yapılan araştırmalar, boşanmalar, evlilik dışı ilişkiler, eşcinsel beraberlikler, çocuk gibi konular indelenerek popüler dizilere ilişkin ilginç tespitlerde bulunuldu.

  Dr. Ünal Şentürk tarafından kaleme alınan yazıda, “Dizilerdeki kahramanların, boşanmış, eşinden ayrı yaşayan, bekâr kalan, sadece çocuklarıyla yaşamını sürdüren, nikahsız yaşayan, sözüm ona kendi başına yeten veya ayakları üzerinde durabilen kişilerden oluşması, izleyici bağlamında arzu edilmeyen davranış modelleri yaratarak toplumsal yaşamı riske sokmaktadır” denildi.

  EVLEN AMA BOŞANMA

  Buna göre, eşi hapishanede olan ve patronuyla ilişki yaşayan Yaprak Dökümü’nün ‘Ferhunde’si, kardeşinin sevgilisinin babasından hamile kalan Kavak Yelleri dizisinin ‘Canan’ı, eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evini eski flörtü Burhan’la paylaşan Avrupa Yakası’nın ‘Makbule’si, Aile Araştırma Genel Müdürlüğü için ‘toplumsal yaşamı riske sokan karakterler’den sadece birkaçı.

  Ferhunde boşanmasın!

  DR. Ünal Şentürk, aile ve toplumsal yaşam için risk olarak gördüğü dizi kahramanlarının ‘boşanmaması, mutlaka evli olması’ şart. Yazıda, bu durum şöyle anlatılıyor: “Günümüzde izlenme rekorları kırarak oldukça popülerleşen dizilerin büyük bölümünde boşanma, yalnız yaşam, ‘sivil evlilik’ diye tanıtılan nikahsız birliktelikler olağan bir durum gibi gösterilmekte ve durumların diğer yönleri dikkate alınmamaktadır. Bu ise aile kurumuna yönelik olumsuz sonuçlarıyla beliren risk oluşumları normalleştirmektedir. Halkın beğenisine ve ilgisine sunulan yayınların, toplumun değerleri, kabulleri ve beklentileriyle örtüşmesi oldukça fonksiyonel olmaktadır.”

  Eski sevgililer aynı evde

  Avrupa Yakası’nın Makbule’si eşi İzzet’ten boşanıp, dayısının evine taşındı. Ama evde eski flörtü Burhan Altıntop da kalıyor.

  Reşat Nuri yazdı, TV’de ‘Dallas’ oldu

  Yaprak Dökümü’nün ilk bölümlerinde Şevket, evli Ferhunde’ye aşık oldu. Ferhunde, kocasından boşanınca evlendiler. Oğuz ilk önce Necla ile sonra Leyla ile birlikte oldu. Leyla’yı hamile bıraktıktan sonra tekrar Cem ile evlilik hazırlığında olan Necla ile kaçtı. Oğuz bu arada tuzak kurduğu patronunun karısı Ceyda’yı hamile bıraktı. Necla, Oğuz tarafından terk edilince evine geri döndü ve eski nişanlısı Cem ile evlendi. Leyla, psikoloğunun kocası Avukat Can ile yakınlaştı. Şevket hapse düşünce evi terk eden Ferhunde patronu Levent ile ilişkiye girdi.

  Kim kiminle birlikte oldu?

  Oğuz: Ceyda,

  Leyla, Necla

  Necla: Oğuz, Cem

  Leyla: Oğuz, Can

  Ferhunde: Şevket, Levent

  Ceyda: Yaman, Oğuz

  Aile ‘cinsel ilişki’ için kurulur

  Dergide, aile “her yetişkinin cinsel ihtiyacını en kabul edilebilir şekilde karşılamaya imkan tanıyan” olarak nitelendirilerek bu yönüyle toplum geleceğinin sağlandığı belirtildi. Yazıda şu tespit de yapıldı: Ancak sağladığı faydalarla, aile, boşanmaların, tek ebeveynli ailelerin, evlilik ve çocuk sahibi olmaya karşı duruşların, eşcinsel evliliklerin ve nikahsız birlikteliklerin artmasıyla bir kriz yaşamaktadır.

  Kavak Yelleri

  Dünyaca ünlü Amerikan gençlik dizisi Dawson's Creek'ten uyarlanan Kavak Yelleri, İstanbul-Urla arasında yaşanan aşkları ve yasak ilişkileri anlatıyor. Aslı'ya aşık olan iki arkadaş Deniz ve Efe... Deniz'in babası Murat'tan hamile kalan, Aslı'nın ablası Canan.

  Son Bahar

  Kocasının uyuşturucu kuryesi olduğunu yıllar sonra mafya tarafından infaz edildikten sonra anlayan ve tabutuyla Almanya'dan Türkiye'ye dönmek zorunda kalan genç ve güzel Sabiha, kocasının Memo adlı gayrımeşru bir çocuğu olduğunu öğrenir. Kendi öz kızının sorunları, aile baskısı ve geçim derdiyle boğuşan Sabiha tüm zorluklara rağmen küçük Memo'ya sahip çıkar.
  akşam  sızce ne kadar dogru..
   
 2. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 3. begim

  begim Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  579
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Bunların hepsini biliyoruz ama izlemekten de kendimizi alamıyoruz.
   
 4. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 5. cimcime2709

  cimcime2709 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2008
  Mesajlar:
  469
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ya istemeyen izlemez tabanca zoru ile bzileri otutturup bu filmi izleyin mi diolar HAYIR!!örneğin Reşat Nuri güntekin yaprak dökümünü 1930 yılında kitap olarak yazmış ve günüzümüzn sartlarına uygun olarak çekimleri yapılıo sadece ..bence TÜRK aile yapısına zarar verilmiş olduğu düşünülseydi kitabı kaldırılırdı ... BUNLARA TAKILIP KALMAYALIM NICE ACIK SACIK ŞEYLER VAR +18 DENİLEN SEYLERE BİLE ENTER TUŞU KADAR YAKIN HERŞEY Bİ ENTER TUŞUNDA BİTİYO HERŞEY KALDIRILMASI GEREK O KADAR ÇOK ŞEY VARKEN ......
   
 6. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 7. burbuk

  burbuk Popüler Üye Üye

  Katılım:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.830
  Beğenildi:
  1.666
  Ödül Puanları:
  163
  Türk aile yapısına tersmidir, değilmidir bilemem ama benim aile yapıma çoğu ters. Zaten pek dizi izleyemiyorum, yaprak dökümünü takip etmeye çalışıyorum. Mesela orada iki kız kardeşin aynı evde olması bana ters gelmişti. Kavak yellerinde de kanka iki arkadaşın aynı kızın sevgilisi olması ters gelmişti.
   
 8. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 9. yani diğerlerine yorum yapmicam haklı loabilirler adamlar tabi..ama makbuleden ne istemişler avrupa yakasında sevişme sahnesi öpüşme falan gördünüz mü amaç güldürmek o kadar...
   
 10. 29 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 11. busejik

  busejik Yeni Üye Üye

  Katılım:
  16 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.102
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Başbakanlığında baska ısı yok mu ya dızılere geldi sıra...
   
 12. 30 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 13. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  827
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  bence fikirleri güzel, ama bahsettikleri dizilerden başka gerçek hayatta da bu şekilde yaşayan bir sanat camiamız ve bunlardan başka günlük takip edilen hatta ana haberlere konu olan magazin haberlerimiz var bunlar ne olacak onlarıda kaldırsınlar o zaman. Şuda bir gerçekki halkımızın büyük bir kısmı bu tür dizileri ve magazinsel içerikli haberleri izlemeyi takip etmeyi seviyor. Ve bu tür yayınlarda o nedenle prim yapıyor.
   
 14. 30 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 15. denevst

  denevst Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  701
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  kurtlar vadisi dizisinin kesinlikle olmaması lazım bu ülkede şiddet hat safhada zaten ülkemizin insanı nedense kötüyü çok örnek alıyor. ben şuna inanıyorum bu özel tvlerdeki dizilerden ve çeşitli programlardan sonra bu ülkede suç oranı arttı.ve basbakanlık bu işe ele attıysa çüok isabetli bişey yapmış benim fikrimce insanların çogu diziyi gerçekmiş gibi yaşıyor
   
 16. 30 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 17. Nil

  Nil KK Kro Pro Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  9.669
  Beğenildi:
  90
  Ödül Puanları:
  153
  elbette ters yönleri var...bazen çok sevdiğim o diziyi bile izlerken eleştirmiyor diilim..türk aile yapısına uygun düşmeyen bir çok diziler ve örnekler sıralamak mümkün ...ben daha çok yeni yetişen genç nesilin etkilenebileği kanısındayım..yetişkinlere gelince,içinde varsa,heyecan ve macera arıyorsa bir dizinin senaryosundan alıntı yapmasına gerek bile kalmaz zaten,belki sadece bahanesi olabilir...
   
 18. 30 Eylül 2008
  Konu Sahibi : kibela24
 19. mutahhara

  mutahhara Everything is Fate Üye

  Katılım:
  8 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.236
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  güzel tespitler..türk aile yapisina,örfüne adetine okadar ters seyler varki cogu dizide,filmde..bana en komik gelen eve ayakkabiyla girme,makyajli yatip makyajli kalkmak,cay içmek yerine sürekli bir içki tüketimi (yakinda sütlü çay olayinada girebiliriz tabi :KK70: )...

  evet bunlari kimse zorla seyrettirmiyor ama biraz düşünmek lazim..bir yapim izlerken bi yandan bazi şeyler bize normal gelmeye basliyor..özellikle ahlaki acidan cok şey değişti..ananem zamaninda elele tutusmak ayipken,annem zamaninda öpüşmek ayipti..ya şimdi neler ayip? ayip kavrami kaldi mi ki?

  ben yaprak dökümünü pek seyretmedim..ama o dizide ilk dikkatimi ceken cocuklarin babalarina olan saygilariydi..sorun zaten bunlari secebilmek..iyileri alabiliyormuyuz?herhangi bir diziyi seyreden genc kiz ordaki kariyerli bir bayana mi özeniyor yoksa nerde sabah orda aksam olan kiza mi özeniyor? yada babalarina olan saygiyi mi görüyor yoksa aldatmanin normal birşey oldugunu mu?

  baska bir acidan bakarsak insanlara secenek vermiyorlar..eylülden hazirana kadar her aksam nerdeyse her kanalda 2-3 dizi var..birini seyretmese digerini seyretcek..cünkü bizim insanimizin cogunun dünya ile tek ilişkisi TV..ee bu insanlar sürekli bir dizi bombardimanina tutulurken nasil etkilenmesinler ? kültürle,sanatla,bilgiyle,siyasetle,dünya ile ilgili kaç program var? ailece seyredilecek kac tane program var?

  amma doluymusum bende bu konuda :)) yaz yaz bitmedi :)