Türk askerleri yoksa ölümsüz mü?

Konusu 'Türk ve Türkiye Tarihi' forumundadır ve MeleklerKorusun tarafından 16 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  16 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 1. MeleklerKorusun

  MeleklerKorusun Yorgun Savaşçı Pro Üye

  Katılım:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  3.058
  Beğenildi:
  73
  Ödül Puanları:
  153
  Yunanistan’da piyasaya çıkan “Kırmızı ve Yeşil Hat” isimli kitapta, Kıbrıs’ta Türk askerine karşı savaşan Yunan askerlerin anıları anlatılıyor.

  [​IMG]


  Bir Yunan askeri, Kocatepe’yi Türk jetlerinin yanlışlıkla batırması gibi Rumların da Yunan uçaklarını vurduğunu söyleyip, kendilerini en çok ‘dehşete düşüren’ anılarını da şöyle özetliyor: “Çoğunun tüfeği omzunda, namlusu aşağı bakıyordu. Bilemiyorum subayları Türk askerlerine ne demişti, sanki gezmeye çıkmış gibiydiler. Biri düşüyor arkasından başkası çıkıyordu. Türk askerleri bitmek bilmiyordu.”

  Kitaptan bir paragraf: “Tamam Türkler, Kocatepe muhribini Yunan muhribi Lesvos sanıp batırdılar. Ancak Kıbrıslı Rumlar da, Lefkoşa Havaalanı’nı korurken, öğle vakti paraşütçüler indirip Kıbrıs üzerinde cirit atan Türk uçaklarını vuracakları yerde, karanlıkta bir güzel Yunan uçaklarını vurdular. ıki-üç uçağı yaraladılar, birini de düşürdüler. ıçinde A. Bölüğü’nün çocukları (Yunan askerleri) vardı”: Nikos Letsis.. 1974 Kıbrıs olaylarında yeralan Yunan askeri.

  Yoksa vurduğumuzu mu zannediyoruz
  Atina’da piyasaya yeni sürülen avukat Vasilis Guroyiannis’in 456 sayfalık “Kırmızı ve Yeşil Hat” isimli kitabında, dönemin Kıbrıs’taki Yunan askerlerinin anlattıkları roman şeklinde okuyucuya aktırılıyor. Yunan askeri Letsis’in bir başka anısı da şöyle:

  “Geri çekilmemiz emri verildi. Çoğumuz bu emirden habersizdik. Yunan subayları geri çekilmiş, buna karşı askerler hâlâ savaşıyordu. Türkler çok kalabalıktı. Hiçbir desteğe ihtiyaç duymadan üzerimize doğru geliyorlardı. Hatta bazıları silahlarını omuzlarında taşıyordu, namlular aşağı bakıyordu. Bilemiyorum subayları Türk askerlerine ne demişti, sanki gezmeye çıkmış gibiydiler. Yaklaşmalarını bekledik. Ateş açtık. Biri düşüyor arkasından başkası çıkıyordu. Türk askerleri bitmek bilmiyordu. Türk askerleri ya ölümsüzdü ya da bir şeyler içmişlerdi. Hatta bir ara, ya bizim gözlerimiz bozuk da Türk askerlerini vurduğumuzu mu zannediyoruz diye düşündüm”.

  Türkler golleri atmıştı
  Kitapta yer alan bir diğer Yunan askerinin anlattıkları ise şöyle:

  “Kıbrıs’ta savaştığımı söylemekten utanıyorum. Eğer bir futbol maçına benzeteceksek, Türkiye ile Yunanistan, Kıbrıs’ta top oynayacaktı. Yunan takımı daha sahaya girmeden Türkler, bütün golleri atmışlardı”.
  Bir başka Yunan askerinin anlattıkları: “Bizler Kıbrıs’ta Yunanistan’ın ayıbı idik. Cuntacı sayılıyorduk, Rumlar bizi istemiyorlardı. Sonra pek de anlamadığımız ve beklemediğimiz bir şekilde karşımızda Türkleri bulduk. Bir anda etrafımızda rahatça dolaşan tanklar ve uçaklar gördük”.

  Kitapta, “Yordan” isimli bir asker şunları söylüyor: “Ayağıma iki mermi isabet etmişti. Lefkoşa havalanından hastaneye götürülecektim. Az ilerde bir Yunan uçağı duruyordu. Rum askerleri gelip baltalarla uçağı parçalamaya başladılar. Sonradan öğrendiğim kadarıyla, Türkler Girit’ten Kıbrıs’a Yunan uçağı geldiğini kanıtlamasınlar diye tahrip ediliyorlardı”.
   
  Son düzenleme: 16 Ağustos 2009
 2. 9 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 3. __TanRIcA__

  __TanRIcA__ AfroDİt Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2009
  Mesajlar:
  7.528
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  okurken tüylerim diken diken oldu!
  savaşta inanılması güç mistik olaylar yaşanmış,istiyen inanır,isteyen inanmaz..allahın hikmeti demekten başka birşey düşmez...:1closedeyes:
   
 4. 9 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : MeleklerKorusun
 5. katikula

  katikula Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  35.592
  Beğenildi:
  12.565
  Ödül Puanları:
  288
  Türk kahramanlar ölümsüzdür.
  turkbayragi