Türk Tasarımcılar IDA 2008 - Uluslararası Tasarım Ödülleri'nde Onur Ödülü Aldı

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve radika tarafından 16 Mart 2009 başlatılmıştır.

  16 Mart 2009
  Konu Sahibi : radika
 1. radika

  radika Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.046
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  [​IMG]
  Echinus
  [​IMG]
  Merlan
  [​IMG]
  Sultans Signature Sofa
  Türk Tasarımcılar Zeynep Sönmez ve Lale İlkova, dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden biri olan "IDA 2008 - Uluslararası Tasarım Ödülleri'"nde Onur Ödülü'ne layık görüldü. 52 farklı ülkeden 1000'den fazla tasarımcının dekorasyon, moda, ürün ve grafik alanlarındaki çalışmalarıyla katıldığı "IDA 2008 - Uluslararası Tasarım Ödülleri"nde, Zeynep Sönmez ve Lale İlkova, "Merlan" ve "Echinus" adlı aydınlatma tasarımları ile Onur Ödülü'ne layık görüldüler.

  İlkova ve Sönmez'in "Merlan" tasarımı, adını mercan şeklindeki Corian® ve LED'lerle çevrilmiş konveks aynadan alıyor. Corian® ve aynalı camlardan oluşan "Echinus" tasarımı ise, duvar veya tavan aydınlatması olarak kullanılabiliyor.

  Ayrıca, Zeynep Sönmez'in Fatih Sultan Mehmet'in tuğrasından esinlenerek tasarladığı "Sultans Signature Sofa" adlı bank tasarımı da, Sönmez'e 2008 Uluslararası Tasarım Ödülleri'nde Onur Ödülü kazandırdı.
  Kazanan tasarımlar, 2008 Uluslararası Tasarım Ödülleri kitabında yayınlanacak ve aynı zamanda bir yıl boyunca Uluslararası Tasarım Ödülleri'nin internet sitesinde dünya çapındaki tasarımcılar ve potansiyel alıcılar için sergilenecek.
  Zeynep Sönmez, Paris'te moda tasarımı eğitimi alarak başladığı tasarım hayatına uzun süre Vakko ile devam etti. İç mimariye olan ilgisi sonucunda tasarlamaya başladığı aydınlatma elemanları ve duvar aynaları şu anda Avrupa ve Amerika'da satışa sunuluyor.
  Lale İlkova, iş idaresi eğitimi almasına rağmen 1999 yılında hobi olarak başladığı avize tasarımları ile tasarım dünyasına adım attı. İlk koleksiyonu Paris'te sergilenen İlkova'nın tasarımları Atina ve New York'ta sergileniyor.