Türk'e Dünyanın Bakışı

Konusu 'Tekrar Konular' forumundadır ve asibuz tarafından 17 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : asibuz
 1. asibuz

  asibuz Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene!!! Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  387
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Napeleon Bonaparte;
  "İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır, erkeğin cesur, kadının iffetli olması. Bu iki meziyetin yanında bir meziyet daha vardır, vatana her şeyini feda edecek kadar bağlı olmak. Bunlar büyük kahramanlığı, elem ve kedere karşı koymayı doğurur. İşte Türkler, bu çeşit kahramanlardandır."

  Chateaubriand (Fransız yazar ve politikacı);
  "Türkler, merhametli ve hoşgörülüdürler. İnanmadıkları gerçeklerin yanıbaşlarında yaşamasına göz yumarlar. Bu, kendi güçlerine gururlu bir şekilde güvenmekten ileri gelse bile pek asilanedir."

  Comenlus (Çek bilgini);
  "Türkler kahramandırlar; dostlarına zarar vermezler. Yüce Türk milleti tuttuğu eli bırakmaz, sözünden dönmez, iyi ve kötü günlerde dostundan ayrılmaz. Böyle bir ulus ile el ele vermek, yeryüzünde her zorluğu yenmekiçin sonsuz bir güç yetenek kazanmak demektir."

  La Martine (Fransız şair ve devlet adamı);
  "Türkler, bir ırk ve millet olmak haysiyetiyle yeryüzünün en şerefli insanlarıdır. Karakterleri pek asil ve yücedir. Asaletleri alınlarında ve amellerinde (yaptıklarında) yazılıdır. Onların yurdu efendiler diyarıdır, kahramanlar şehitler ülkesidir. Bence, insaniyete şeref veren böyle bir milletin düşmanı olmak, insanlığın düşmanı olmaktan farksızdır. Böyle bir lekeden Tanrı beni korusun!"

  Tasso (İtalyan şair);
  "Düşmana saldırırken amansız bir kasırgaya, korkunç bir denize ve insafsız bir yıldırıma benzeyen Türk; dost yanında ve silahsız düşman karşısında bir seher yelidir, berrak bir göldür. Gönül açan bu yeli yıldırma, göz kamaştıran bu gölü coşkun bir denize çevirmek, tabiatı da inciten bir gaflet olur."

  William Martin
  Bütün milletler arasında en namuslu ve dostluk kurmada tereddüt edilmeyecek olan yalnızca Türklerdir. Henüz yabancı etkisi altında kalmamış olan bir köye gidecek olursanız; gerçek misafirperverliğin ne demek olduğunu orada görüp, öğrenirsiniz."

  La Martine (Fransız şair ve devlet adamı);
  Irk ve millet olarak Türkler, bence geniş imparatorluklar içinde yaşayan kavimlerin en asili ve başta gelenidir. Dini, sosyal ve örfi faziletleri, tarafsız kimseler için birer takdir ve hayranlık kaynağıdır."

  Demirbaş Şarl (İsveç Kralı);
  "Poltava'da esir oluyordum. Bu benim için bir ölümdü, kurtuldum. Buğ nehri önünde tehlike daha kuvvetli olarak belirdi; önümde su, ardımda düşman, tepemde cehennemler püsküren güneş... Su beni boğmak, düşman beni parçalamak, güneş beni eritmek istiyordu; yine kurtuldum. Fakat bugün esirim, Türklerin esiriyim. Demirin ateşin ve suyun yapamadığını Türkler bana yaptılar, beni esir ettiler. Yalnız ayağımda zincir yok, zindanda da değilim; İstediğimi yapıyorum. Fakat bu defa da şevkatin, asaletin, nezaketin esiriyim. Türkler beni işte bu elmas bağa sardılar. Bu kadar alicenap, bu kadar asil, bu kadar nazik bir milletin arasında hür bir esir olarak yaşamak, bilsen ne kadar tatlı."

  M. Montecuccoli (Avusturyalı komutan);

  "Türkler ölmeyi biliyorlar, hem de iyi biliyorlar. Bende ölmeyi bilen bir milletin yenilmeyeceğini bilecek kadar deneyimliyim. Burada hiç yoktan ordular kurmak ve bu orduları ölüme sürüklemek mümkün. Bu imkanlardan bol bol faydalanıyorum. Fakat, meydana getirdiğim orduları sendeleten bir engel var; Türklerin yaşayan hatıraları. Üç-dört yüzyıl önce her kudreti ve her milleti yenen Türkler, şimdi de silinmez hatıraları ile her teşebbüsü sendeletiyorlar. Hemen her yürekte bu korkuyu seziyorum. Demek ki yalnız Türkleri değil, onların tarihini de yenmek lazım. Bu durumda ben, Türklerin düzinelerle milleti idare etmelerindeki sırrı da anlıyorum. Onlar milletleri bir kere yeniyor fakat, kazandıkları zaferleri ruhlara ve nesillere işliyorlar."

  Pierre Loti;
  "Türk, asillerin asilidir. Yapayı olmayan, gösterişi bulunmayan bu pek yüce asalet ona tabiatın hediyesidir."

  Çarnayev (Rus komutan);
  "Türklerin sonsuz bir cesareti değil, iradeleri sersemleştiren bir sihirbaz zekası vardır. İşte Türk, bu zekası ile zafer kazanır, uygarlıklar yaratır ve insanlık dünyasında en şerefli hizmeti başarır. Zaten Avrupa'nın yarısını yüzyıllarca boyundurluk altına almak başka türlü mümkün olamazdı."

  La Martine (Fransız şair ve devlet adamı);
  "Türkler bir ırk ve bir millet olarak yeryüzünün en şerefli insanlarıdır."

  Towsend (İngiliz komutan);
  "Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır."

  Lady Mary Wortley Montagu(İngiliz yazar);
  "Türk kadınlarının en büyük süsü Türk oluşlarıdır. Onlar süslenmek için elmas veya zümrüt takınmıyorlar, belki üzerlerinde taşıdıkları o taşları süslemiş ve kıymetlendirmiş oluyorlar. Çünkü, her Türk kadını canlı bir inci ve paha biçilmez bir pırlantadır."

  Decamps (Fransız ressam);

  "Türk'ün güzel yüzünü, kuvvetli endamını, pırıltılı kostümünü, zarif tavırlarını, kibar gülüşünü, aslanca kükreyişini fırçayla göstermek mümkündür. Fakat, zor olan, Türk'ün özünü göstermektir. Öz, ay ışığı gibi görülür, fakat gösterilemez."

  William Pitt (İngiliz devlet adamı);
  "Türklerin biricik sevdiği şey hak ve hakikattir. Ve hiçbir haksızlık yapmadıkları halde, haksızlığa uğramışlardır."

  Hammer (Ünlü tarihçi);

  "Türk; Heredot'tan, Tevrat'tan çok eski yüzyılların tanıdığı bir ulustur. Sadelik içinde görkemi, sükunet içinde ihtişamı, tahakküm kabul etmeyen bir yüreklilik, alabildiğine geniş bir fetih aşkı, sonsuz bir teşebbüs kabiliyeti, bölgelere uymaktan çok, bölgeleri kendine uydurma zevki ve alışkanlığı Türk milletinin asırlar dolduran tarihinde açıkça görülür."

  Semame İbn-i Eşreş(Arap bilgini);
  "Türk korkmaz, korkutur. Bir şey isterse onu yapmadıkça vazgeçmez. Hangi işe el atarsa başarır."

  Sir Mark Sykes(İngiliz yazar, diplomat, asker ve gezgin);
  "Eğer kendilerini tanımış olsaydınız, Türklere hayran olurdunuz."

  Von Der Goltz(Alman ordusundaki Prusyalı mareşal ve yazar);
  "Türkler dünyanın en mert insanları, en iyi ve asil milletidir."

  Gelland (Fransız bilgini);
  "Türkçeyi öğrenmek benim için büyük bir mutluluk oldu. Çünkü, Türk'ü anlamak için kendisiyle mutlaka tercümansız konuşmalıdır. Tercüman ışığı örten zevksiz bir perde oluyor."

  Albert Einstein
  "Türk askeri cesurdur. Anavatanını sever ve onun için gerekirse çekinmeden canını feda eder."
  alkisalkisalkis:nazar:
   
 2. 17 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : asibuz
 3. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.