Türkiye 200.000 doz domuz gribi aşısını iade ediyor

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve mermaid_34 tarafından 17 Aralık 2009 başlatılmıştır.

17 Aralık 2009
    Konu Sahibi : mermaid_34
  1. mermaid_34

mermaid_34 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    kızlar son dk haberi olarak geçti :

Domuz gribi için Türkiye'ye getirilen aşılardan 200 bini bozuk çıktı. Bakanlık aşıları iade etti.
    ABD’de Sanofi Pasteur ilaç firmasının ürettiği domuz gribi aşısının bir bölümünün etkisiz olduğu gerekçesiyle toplatılmasının ardından Türkiye’nin de İngiliz ilaç şirketi Glaxo Smith Kline’dan aldığı aşının bir partisinin bozuk olduğu gerekçesiyle geri gönderildiği ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, konuyla ilgili şunları söyledi: “15 gün kadar önce Glaxo Smith Kline’dan gelen ve reddedilen aşı 200 bin doz civarındaydı. Hıfzıssıhha bu konuda çok duyarlı davranıyor, sıkı incelemeler yapıyor. Türkiye’de kullanıma sürülen aşılarda hiçbir problem yok. Aşı bozuk olursa alerji ve yan etki yapma oranı artar. Koruyucu madde yetersizse de aşının etkinliği olmaz. Şu anda aşı olup hasta olan yok. Aşının koruyuculuğu yüzde 93 civarında.”

Aşının denetim sürecinin çok detaylı olduğunu belirten Prof. Dr. Levent Akın
    sözlerini şöyle sürdürdü: “Hıfzıssıhha’da aşılar, etkinlikleri ve içindeki yabancı maddeler açısından kontrol ediliyor. Ayrıca aşının yaratacağı yan etki de kontrol ediliyor. Yan etkiyi artıracak özellikler taşırsa aşı reddedilir. Bir de vücutta ateş yaratan maddelerin miktarına bakılır. Aşının içeriğindeki maddeler gerçekte o kadar mı diye kontrol edilir. Aşının içindeki aşı miktarlarının hepsine bakılır. Bunların hepsinden temiz sonuç alınırsa ancak Türkiye’de aşı kullanılır. Firmalar reddedilen aşının yerine yeni bir seri gönderir.”

bozuk aşının tabii ki daha fazla yan etkisi bulunuyormuş iiki yaptırmamışım:umursamaz:

2. 17 Aralık 2009
  3. nidah

nidah Sabır ve Dua...!! Üye

Beğenildi:
    253
    Ödül Puanları:
    153
    bende şimdi haberlerde duydum. yaptırmak istemiyodum bunu duyunca da iyi yaptırmamışım dedim. Allah ım hepimizi korusun..

4. 17 Aralık 2009
  5. Chitlembiq

Chitlembiq Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bu haberde zaten bozuk aşıların kullanıma sürülmediği anlatılıyor.

6. 17 Aralık 2009
  7. zeynepb

zeynepb 2 mayıs hedef 68 Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    146
    al ıste gelde bunların yaptıgı asıya guven... yaptırmadım yaptırmıcamda...

8. 18 Aralık 2009
  9. mahperver

mahperver Hayat ne enteresan . . . Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bende yaptirmadim yaptirmayi da dusunmuyorum zaten...baskadir bunlarin politikasi..ben farkli seyler duydum bu yuzden benden uzak dursun Rabbim bizi korusunbizde sakinalim..gececek insallah..

10. 18 Aralık 2009
  11. mermaid_34

mermaid_34 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    evet anlatılıyor. bu mesajı yazmamın sebebi bunların yaptığı işe ne kadar güvenilebileceği . bu haberden sonra gel de aşı yaptır !! bunların ipiyle kuyuya inilmez arkadaş

12. 18 Aralık 2009
  13. zeyra

zeyra rabbimin mucizesi gizemim Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    al işte burdan yak nasıl güvenelim şimdi biz bu aşılara offff offf yaaa