Türkiye mi Almanya mı, çok kararsızım

Konusu 'Bir derdim var : (' forumundadır ve cadaloz40 tarafından 16 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    16 Ekim 2010
    Konu Sahibi : cadaloz40
  1. cadaloz40

cadaloz40 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Merhaba arkadaslar...

ben almanyada dogdum büyüdüm, 21 senedir ordayim ve 3 ay önce nisanlandim...
    Nisanlim ise ankarada dogma büyüme. 6 ay sonra evlenecez ve biz nerde kalacagimiza dair bi karar alamadik. O türkiyede kalalim ben almanyaya gelmem diyor benim Gönlüm ise Almanyadan yana. Sirf ona olan askimdan türkiyede kalmayi kabul ettim ama bi türlü mutlu olamiyorum. onu kaybetmeyi de asla göze alamam. O kadar cikmazdayim ki.. bi tarafda caniman cok sevdigim nisanlim, diger tarafda ailem, hayatim, gecmisim ve gelecegim...
    Benim tek korkum türkiyeye alisabilecekmiyim acaba, ayak uydurabilecekmiyim, yapamazsam ne olur ? Beni yari yolda birakirsa ne olurum ? Bana bi akil verin arkadaslar, sizin basiniza böyle bisey gelmis olsa neden ALMANYADA yasamak isterdiniz, veya neden TÜRKIYEDE yasamak isterdiniz ? Tabii ki de Vatanim Türkiye asla inkar etmem, ama ben gözümü burda actim, türkiyeye senede birkere gidiyor olsam bile benim icin ayak uydurmak zor olabilir diye düsünüyorum. Sizce ?
    :a015::a015:

2. 16 Ekim 2010
  3. hayatimin_anlami

hayatimin_anlami Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    canim benim ilk yorumun benden gelsin..ayni soruyu bir zamanlar bende kendime sormustum.. benimde nisanlim türkiyede kalmak istedi..yani kendini bi erkegin yerine koy haklilar bence. düsünsene buraya geldigini.. is bilmiyo dil bilmiyo yer bilmiyo. bi erkek icin herseyi karisindan beklemek kadar kabullenmesi zor baska birsey olamaz. herseye senin kosturman gerekir. her isi senin yapman gerekir. oda herseyi senden bekleyecek. bunu bi erkek gururuna yediremez kolay kolay. direk olarak söylemesede. psikolojik olarak kendisini iyi hissetmedigi icin bunuda sana yansitacak elbette. ve bunun hirsini dolayli yollardan cikaracak. iliskiniz yipranacak. ayrica bütün iceri ve disari islerine kosusturudugun icin bu yetmezmis gibi üstüne bide kocanla ilsikinizde problemler ciktikca sende yipranacaksin.oda yipranacak. kocasini buraya getiren cok arkadasim var benim.
    keske diyorlar biz türkiyeye gitseydik böyle olmazdi. böyle zor olacagini bilemedik.
    düsünsene bide bu düzene alisiyormus. ne calismak istiyormus ne bisey. sen halen kosustur dur. adam alisiyo rahatliga. senin canin ciksin dursun..
    hem bence bi kadinin gittigi yere ayak uydurmasi bi erkegin uyum saglamasindan daha kolay. hem adam gelcek buraya alisayim edeyim derken gidecek bi 4 5 yili bu adam isini düzenini kuracakta rahat edecek.
    ama sen türkiyeye gidersen az cok adamin düzeni vardir orda.. bilmiyorum calisiyormu nisanlin?
    sen daha rahat edersin orda inan bana. istersen calisirsin istersen oturrusun evde. ailenide görmeye gelirsin buraya elbette kolay olmayacak ama onlarda gelirler. alisirsin sen yeterki iste.
    ben kararimi türkiyede yasamaktan yana verdim. nisanlima hak verdim cünkü. mantikli geldi fikirleri bana. hem cevremde buraya kocasini getirenlerin ne kadar zorlandigini biliyorum ben.
    bende bi sene sonra evleniyorum ve türkiyede yasayacagiz biz. biraz takiliyo insanin aklina ama esin iyi olup seni anladiktan sonra bence sorun olmaz. nerde yasarsan yasa önemli olan evinde mutlu olmandir. birlikte oldugun insanla mutlu olduktan sonra ister almanya olsun ister türkiye. söyle düsün almanyaya gelip bir sürü sorumluluk ve problemler sonucu huzurunuz kalmayacak ikinizde yipranacaksaniz. burda yasayip mutsuz olmaktansa türkiyede yasayip mutlu olmayi tercih ederim ben.
    mutlaka zor olacaktir. bende burda dogdum burda büyüdüm ama insan istedikten sonra herseye alisir. bide esin sana destek olacagina inaniyorsan türkiye derim ben...

4. 16 Ekim 2010
  5. hayatimin_anlami

hayatimin_anlami Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    ha burda dogup büyüyüp türkiyeye gelin giden arkadaslarim var halen görüstügüm gayet mutlu memnunlar. keske gelmeseydik diyenini duymadim..

hem bakarsiniz gercekten olmuyo türkiyede ne bileyim maddi acidan falan...türkiyenin sartlari tabiikide zor.. bizim burda alisik oldugumuzdan bambaska bi hayat var orda...
    senin burda meslegin varmi?
    alman vatandasimisin? yine gelme imkanin varsa yine gelebilirsin ilerde baktin olmuyor....

6. 16 Ekim 2010
  7. Chitlenbik

Chitlenbik Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    41
    Ödül Puanları:
    88
    merhaba..
    bende almanyada yaşadım.. Tam 21 Yıl..Eşim türkiyedeydi o zamanlar...
    Bilirsin almanyada hep muhabbeti geçer "almanyaya gelebilmek için evleniyor seninle" diye...
    Ben eşime o zamanlar demiştim eğer almanya içinse hiç evlenme ben türkiyede yaşamak istiyorum diye...Eşimde kabul etti zaten.. İlk zamanlar bende çok zorluk çektim.. Tanımadığım bi şehir, hiç arkadaşım yok...
    Ama sonradan alışmaya başladım.. Ailemi göremem diye çok korkuyordum.. ama sağolsun şim her sene yolluyor.. Ailem yazın geliyor türkiyeye bense kışın gidiyorum..3 senedir türkiyedeyim ama pişman olmadım... İnsan nelere alışıyor bunamı alışmayacak??
    Şuan birsürü arkadaşım var.. İstediğim yere gidebiliyorum.. İş bile bulmuştum ama kızım çok küçük olduğu için gitmedim..
    Eşimin işi iyi..
    oraya gelse işsiz olacak.. Sen ilgileneceksin herşeyiyle... İş yok dil yok arkadaş yok..
    ama senin avantajın var dil biliyosun.. İş olanağın da çok olacaktır almanca bildiğin için..
    Yinede sen bilirsin.. Çok uzun yazdım yaf delikafadulden

8. 16 Ekim 2010
  9. benkimimki

benkimimki Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    bende turkiyeye git derim..turkiyeden buraya gelip kalan erkek cok mutsuz oluyor ve mutsuz ediyor..git turkiyeye dene canim..yari yolda birakirsa demissin, biraksin, bi bilet almaktan gecer yahu alir geri gelirsin..Allah korusun kotu olmaz insallah ta yani en kotusu diyorum..benim ablamda evlendi tukiyeye gitti cokkk memnum gerci 12 yil oldu ama giderkende ,sonrada cok memnundu...hayirlisi

Son düzenleme: 16 Ekim 2010
  10. 16 Ekim 2010
  11. AdayAnneyim

AdayAnneyim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    63
    Merhabalar,

bende yurtdi$inda dogmu$ (28 ya$indayim) burada ya$ayan biri olarak benzer bir durumdayim. E$imle TR de tani$tim. O da buraya gelmeyi istemiyordu bense TR de yapip yapamayacagimi dü$ünüyordum.

Iki tarafli bizim için eksileri ve artilari konu$tuk uzun uzun...
    O buraya gelse neler olacakti, ben oraya gitsem neler olacakti.

Ve bir karar verdik e$im buraya geldi... Evleneli buarada 3 yil oldu ve $uan hamileyim ilk çocuga, 2 çocuk dü$ünüyoruz ve mutlaka 10yil i geçmeden TR'ye gitme planlarimiz var.

Buarada TR de ya$amak için mutlaka bir evin olmasi gerektigini dü$ünmekteyim kira mira birde TR de ki o sosyal $artlar felan biliyorsun görüyoruz tv den, etrafimizdan,... ne kadar zor oldugunu. Maddi yönden kendini güvenceye aldiktan sonra gitmeyi dü$ünmelisin bence.

Ve hakkini mutlaka sildirme gel gitler yap Almanya'ya... hatta çocuklarini bile Almanya vatanda$i yaparsan ilerde AB ülkesinde daha kolay giri$ çiki$ yapar belki okumaya gelir üniversitelere felan (bu tarz firsatlar varken elinde neden kullanmayasin?).

Baya baya bunlari da dü$ünmek lazim.CADIARZUyerimseniben

+ Ben 68 li ya$larima kadar burada gri tonlu ülkede çali$mayi, ya$lanmayi ve bu somurtkan insanlarin kahrini çekmeyi istemiyorum açikcasi. Burda dogma büyüme olmamiza ragmen HEP YABANCIYIZ!

12. 16 Ekim 2010
  13. AyTanem

AyTanem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Bende Türkiye´den yanayim. Gözünü sevdigimin memleketi orada "Hayat" var ya.
    Biz bile esimle gelecek 5 sene icinde Türkiye´ye Temelli gitmeyi planliyoruz. Bende burada dogdum büyüdüm ama öyle nefret ettirdilerki bu memleketten... Hersey Para olmus burda. Artik bu memlekette nefes aldigimiz icin bile Para isteyecekler neredeyse..

Ayrica bende diger arkadaslara katiliyorum. Nisanlinin buraya alismasi cok zor olur. Ve is Bulma konusundada cok sIkInti yasayabilir.
    Yinede karar sizin, iyi düsünün tasinin..:KK3:

14. 16 Ekim 2010
  15. xxDerinxx

xxDerinxx ♥♥ Aşkım ♥♥ Üye

Beğenildi:
    15
    Ödül Puanları:
    148
    Canım ben de Almanya'da doğdum 11 yıl orda yaşadım...
    Evlendiğim için değil 11 yaşında geldim Türki'ye...
    Ama keşke gelmeseydim...
    Şahsen evlilik için olsaydı gelmezdim ne yalan söyleyeyim...
    Almanya'yı daha çok seviyorum, şartlar daha iyi...
    İyi düşünmelisin. Mutsuz olacaksan gelme...

16. 16 Ekim 2010
  17. Babyke

Babyke ♥ Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    148
    kaydirigubbakcemile5 Bende kesinlikle sana katiliyorum kaydirigubbakcemile5
    Once yurt disi.. biraz birikim yaparsin o arada.. cocuklarin hem dil ogrenmis olur hemde vatanda$ olur.. ondan sonra pilini pirtini al Türkiyeye git.
    güzel ev al.. dedigin gibi kira falan olmaz.. cok zor olur..
    Bende ayni senin gibi dusuyorum ve öyle yapmak istiyorum canim opuyorumnanaktan

18. 16 Ekim 2010
  19. olivia

olivia bazen gitmek en dogrusu, elveda KK ve sevdiklerm ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    5.651
    Ödül Puanları:
    238
    Benim felsefem Almanya`da calisir ve yasarim ama tatillerimi Türkiye`de geciririm.
    Ama kattiyen Almanya`yi birakip Türkiye`de yasayamayacigim cok iyi bildigim icin, benim ülkem burasi.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.