Türkiye'de vicdani red tanınmalı mıdır?

Konusu 'Anket : üyelerimize sorduk...' forumundadır ve XOXzgxuxrCe tarafından 10 Mart 2008 başlatılmıştır.

?

Ülkemizin vicdani ret hakkını tanımasını doğru bulur musunuz?

1. Hayır askerlik, vatan borcudur ödenmelidir.

60,9%
  2. Evet, bence Ab ye girmek istiyorsak tanımalıyız.

Oylanma: 0
    0,0%
  3. Askere gitmek istemeyen gitmesin, ne zararı var?

26,1%
  4. Kararsızım .

13,0%
    10 Mart 2008
    Konu Sahibi : XOXzgxuxrCe
  1. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    ```Vicdanî ret```, bir bireyin politik görüşleri, ahlaki değerleri veya dinsel inançları doğrultusunda askerlik hizmetini reddetmesidir. Vicdani ret düşüncesi geniş anlamda ilk olarak 19. yy.da ortaya atılmış, 20. yy.ın başlarında I. ve II. Dünya Savaşları sırasında taraftar bulmuştur. Savaş karşıtlarının uzun mücadeleleri sonucunda, vicdani ret hakkı günümüzde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insani hak olarak kabul edilmiştir. ...

Türkiye`nin jeopolitik, stratejik surumundan dolayı henüz tanınmayan vicdani ret için başta savaş karşıtları ......................... olmak üzere çeşitli grupların çalışmaları sürmektedir. Vicdanî ret Avrupa Birliği'nin danışma ve yasama organı olarak faaliyet gösteren Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerin parlamenterlerinden oluşuyor. İlk toplantısını 19 Mart 1958'de yapan AP, AB'ye katılacak tam üyeler, AB Komisyonu Başkanı ve komiserlerinin seçimi, AB bütçesinin belirlenmesi konularında son sözü söyleme hakkına sahip bulunuyor.
    .Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerce tanınan "askere gitmeyi reddetme" hakkıdır. Bu hakkın uygulanması ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı ülkelerde vicdanî retçiler askerlik yapmak yerine, zorunlu olarak bir kamu hizmetinde görevlendirilmektedirler.

2. 10 Mart 2008
  3. mirela

mirela Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Bence tanınmamalıldır. Böyle birşeyin olması halinde askere giden sayısında ciddi düşüşler meydana gelir. Azınlıklar bunu reddecektir.Ülkenin jeopolitik ve jeostratejik önemide göz önüne alınır, diğer ülkelerin gözünün üstünde olduğu düşünülürse savunma için ciddi bir darbe olur bu. Özellikle dünya ülkelerinin kaynadığı böyle bir dönemde hata olur.

4. 10 Mart 2008
  5. UfuruktenPrenses

UfuruktenPrenses twitter@UfuruktenPrnses Üye

Beğenildi:
    867
    Ödül Puanları:
    203
    ülkenin birliğini bütünlüğünü üniter yapısını korumak üzere yasal,askeri ve politik bazı düzenlemeler vardır.

türk cumhuriyeti'nde de askeri anlamdaki düzenleme mecburi askerlik görevidir..

ben vicdani retçi olmak isteyenlerin sınırdışı edilmesini uygun buluyorum.

ben savaşa karşıyım demek,barış elçiliği değildir..

herkesin ağzına pelesenk olmuş bayağı bir laftır..

özetle birileri şehit olurken "ayyy ben savaşamam şekerim,ben savaşa karşıyım" demek ,,,şerefsizliktir...

6. 10 Mart 2008
  7. UzmaN

UzmaN Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Bu ülkenin her bıyığı terleme yaşına gelmiş evladı askere gitmelidir!!!

Ben red,med bilmem!!!
    Vicdanını; bu yönde kullanacağına,bu ülke topraklarına yaşayıp,ekmek ve suyunu içtiği memlekete olan borcunu ödemekle kullansa,referansı daha güçlü olur,sayılır,sevilir ve ülkesine yakışır bir vatandaş olur..

Vatan borcu bu,yapmayanın vicdanı nasıl rahat olurda,gece yatağına yattığında kaşına kaşına yatar..
    Bundan önce ki askerlik yapanlar,gazi olanlar,şehit olanlar!!!
    Onların vicdan hakkı yok muydu?
    Kim ne hakla böyle bir görevi,kişinin tekeline bırakır?
    Saçmanında saçması..
    Vicdanı retçi olan daha doğrusu vicdanı olmayanlar size güle güle......Biz de çooook aslan yürekli,vicdanı adam gibi adam var!!!!

8. 2 Mayıs 2008
  9. XOXzgxuxrCe

XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    106
    Aslında merak ediyorum , şuan askere güle oynaya giden evlatlar vicdani red yasası çıkarsa gitmeyecekler mi acaba? Denemek lazım aslında :))
    Kimse insan öldürmeye ve savaşa bayılmıyor.Vatan savunmasında yer alabilmek için aslında kadınlarında en azından atış eğitimi almalarını isterdim.

10. 14 Mart 2009
  11. EU1

EU1 Guest

Hayır askerlik, vatan borcudur ödenmelidir.

12. 26 Nisan 2009
  13. EU3

EU3 Guest

Hayır askerlik, vatan borcudur ödenmelidir.

14. 31 Temmuz 2011
  15. pinaran

pinaran Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    61
    vicdani red hakkı olmalı

16. 26 Aralık 2011
  17. betelgeuse

betelgeuse Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    41
    askere gitmek istemeyen ve parası olan para versin oradan alınan paralarla da paralı askerler alınsın bu şekilde herkes istediğine sahip olsun

18. 26 Aralık 2011
  19. deli_kiz0606

deli_kiz0606 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    herkesi askere göndermektense isteyenleri göndermek daha mantıklı ..
    çünkü pkk destekçisi bir sürü insan mecburen askere gidiyor..
    askere gittiklerinde pkk lehine çalışıp askerlerimizin şehit düşmesine sebep oluyorlar ,yoksa bu kadar askerle bu kadar şehit nasıl veriliyor sanıyorsunuz..
    içeriden bir müdahele söz konusu..
    askerler dışında bilinmeyen istihbaratlar pkkya nasıl ulaşıyor ..
    bu ülkeye vatan görevini yapmak istemeyen yapmazsa içimizdeki pislikler de temizlenir ,kimin ne olduğu en azından belli olur..
    bu haliyle zorla gönderilenler zaten haince davranıp iice başımıza bela oluyorlar...