Türkler Kayısı Yağını Keşfetti Güncel Haber!

Konusu 'Cilt Bakımı Ürün Tavsiyeleri' forumundadır ve SacDuzlestirici tarafından 25 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

  25 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : SacDuzlestirici
 1. SacDuzlestirici

  SacDuzlestirici Sabahın İlk Işıkları..... Pro Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2010
  Mesajlar:
  2.454
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Endüstriyel bir ürün olan ve ortalama yüzde 35-40 oranında yağ içeren tatlı kayısı çekirdeğinin yanı sıra kanseri önlemede kullanılan madde olarak bilinen B 17 (amigdalin) içeren acı kayısı çekirdeği, öksürük şurubu üreten yabancı ilaç firmalarından sonra kozmetik sektöründen de rağbet görmeye başladı.

  Zerdali Kayısı Mamulleri Tarım Ürünleri Kozmetik Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Ufuk Tan, yaptığı açıklamada, 2007 yılından beri doğal kozmetik ürünler üretmeye başladıklarını, bu ürünleri Türkiye pazarına sunduklarını söyledi.

  Acı ve tatlı kayısı çekirdeğinden saf yağ elde ettiklerini ve bu yağı kozmetikte kullandıklarını ifade eden Tan, sadece yağın bir süre sonra pazardaki beklentileri tatmin etmediğini gördüklerini belirtti.

  Kayısı ağacının, meyvesinin ve çekirdeğinin küçümsenmeyecek faydaları olduğunu anlatan Tan, acı kayısı çekirdeğinin saç dökülmesini de durdurduğunu aktardı.
  Tan, şunları dile getirdi:

  “Bugüne kadar kayısı ve çekirdeğiyle ilgili çeşitli ürünler yapıldı ve birçok konuda faydası görüldü. Biz farklı ürünlerle bunları çeşitlendirelim istedik. Acı kayısı çekirdeği yağından, vitamin açısından zengin, cildi besleyen ve kolayca bronzlaşmayı sağlayan güneş yağı ürettik. Kil maskeleri, güzellik maskeleri ve yaşlanmayı geciktiren ürünler hazırladık. Şu anda elimizde 17 farklı ürünümüz var. Acı kayısı çekirdeği ile ürettiğimiz ürünlerimiz kimyasal madde içermiyor. Organik ürün trendini yakalamak istedik.”

  Acı kayısı çekirdeğini soğuk basınç teknolojisi ile sıktıklarına ve yağını bu şekilde çıkardıklarına değinen Tan, bu nedenle ürünlerinin yüzde 100 doğal olduğunu belirtti.

  Şampuan, saç maskesi ve duş jeli de üretmeyi planladıklarını ifade eden Tan, şu bilgiyi verdi:

  “Ürünlerimiz turizm bölgelerinde oldukça rağbet görüyor. İnsanlar kayısı çekirdeği yağını masaj yağı olarak da kullanıyor. Kayısı çekirdeği yağı, cildin beslenmesini sağladığı ve hemen emildiği için bebekler için de kullanılabiliyor.”

  Acı kayısı çekirdeği ile üretilen güzellik ürünlerinin kırışıklıkları giderdiğine işaret eden Tan, sivilceleri ve siyah noktaları yok ettiğini, gözenekleri temizlediğini, yaşlanmayı geciktirdiğini, vücudun nem oranını dengelediğini aktardı.

  Talep fazla üretim yetersiz

  Faydaları sınırsız olan acı kayısı çekirdeğinin üretiminin az olduğuna dikkati çeken Tan, şöyle konuştu:

  “Tatlı kayısı çekirdeği talebi karşılamaya yeterli gelirken, acı kayısı çekirdeği yeterli olmuyor. Çünkü yabancılar acı kayısı çekirdeğinin faydalarını yıllar önce keşfetti. Biz acı kayısı çekirdeğinin ne olduğunu bilmezken, yabancılar bizden aldıkları acı kayısı çekirdeğiyle ilaç yapıp, bize sattılar. Şu anda acı kayısı çekirdeği pazarını onlarla paylaşmak zorunda kalıyoruz.”

  Tan, bir ton acı kayısı çekirdeğinden sadece 200 kilogram yağ elde ettiklerini ifade etti.

  Kayısı güzellik ürünlerine 2 milyon TL yatırım yaptıklarını anlatan Tan, şunları kaydetti:
  “Acı kayısı çekirdeği için üreticilerle birebir görüşeceğiz. Bunun için hasat döneminde kayısı bahçelerini ziyaret edeceğiz. Böylece acı kayısı çekirdeğini yerinde alacağız. Şu anda elimizde net olmamakla birlikte 5 ton civarında acı kayısı çekirdeğimiz, 10 ton da acı kayısı çekirdeği yağımız var.”

  Hürriyet