Tutumlu olmak için öneriler

Konusu 'Kişisel Gelişim' forumundadır ve sanat tarafından 22 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

22 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : sanat
  1. sanat

sanat Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    kızlar kriz ortamında tutumlu olmak için neler yapıyosunuz.?
    ben de araba almıştım onu ödüyom bi de tasarruf tedbirlerine ihtiyacım var:bbo:benneyaptımki

2. 22 Mayıs 2009
  3. lachennnn

lachennnn mini mini mini minnacık.. Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    eskı alıskanlıklarınızı bıraz daha dizginleyın ne bılıyım cok kıyafet alıyosanız onu aza ındırgeyın,haftanın beş gunu dısarıda vakıt gecırıyosanız üçe ındırın bu bence ınsanın yapısıyla alakalı bırazda şahsen ben tam bı alıs verıs tutkunuyum bunu hıcbısekılde engelleyemıyorum annem yeter artıkk kzım bu esyaları nereye sıgdırıyosun dıyee yakınsada (eşimde aynı sekılde)bende degısen hiiç bısey olmadı bunu cozumunu bılen varsa banada söylesın

4. 22 Mayıs 2009
  5. sevdemm

sevdemm ALLAHIMDAN HAYIRLISI Üye

Beğenildi:
    19
    Ödül Puanları:
    148
    Harcamaları mümkün olduğu kadar aza indirmeye çalışmak. Gerekli olmayan şeyleri almamak. Sadece zaruri ihtiyaçlara yönelmek.

6. 22 Mayıs 2009
  7. SutluKahve

SutluKahve Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.180
    Ödül Puanları:
    188
    Önce kredi kartlarını evde bırakmaya başlamalısın. Yanında sadece yol, yemek için belli bir miktar para

al. Cüzdanının bir köşesinde herhangi bir sıkıntı durumunda kullanacağın 50-100TL gibi (ki ben buna zor

zaman parası diyorum) bulunsun.

Alışveriş merkezlerinden uzak durmak da işe yarar.

Bir çok hoşuna gitse bile hiçbir şeyi hemen almaya kalkma. Bir gün süre tanı kendine. Gerçekten

isteyip istemediğinden, ihtiyacın olup olmadığından emin ol.Hala almak istiyorsan bir gün sonra gider

alırsın.

kedicikcns ve The Black bunu beğendi.
  8. 22 Mayıs 2009
  9. Arora

Arora Pretty woman :) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Bir öğrenci olarak ve hayatının büyük bir bölümünü tasarruf yaparak geçirmiş biri olarak seve seve anlatabilirim tasarrufun nasıl yapıldığını :)

_ Öncelikle tasarrufa faturalardan başlamak gerek.. Evde gereği olmadıkça yanan lambaları söndürerek işe başlayabilirsiniz.. (askeriyede vardır ya lüzumsuz ise söndürünüz diye :) )
    _ Doğal gaz kullanıyorsanız, koridor, banyo ve kullanılmayan odalardaki petekleri kapatarak faturayı yarı yarıya düşürebilirsiniz..
    _ Su tasarrufu için pek çok yöntem var.. Sifonun içine 2.5 lt lik pet çiçe koyabilirsiniz.. Böylece her sifonu çektiğinizde daha az su harcamış olursunuz..
    _ Bulaşıklarınızı ve çamaşırlarınızı elde değil de makinede yıkayarak daha az su harcamış olursunuz..
    _ Tasarruflu ampul kullanabilirsiniz..
    _ Dibinde az kalan şampuan ve duş jellerinizi suyla çoğaltabilirsiniz..
    _ Dibinde az kalan ojelerinizi birkaç damla asetonla yumuşatıp çoğaltabilirsiniz..
    _ Eskiyen kıyafetlerinizi atmak yerine kesip biçerek değişik kombinasyonlar yaratabilirsiniz..
    _ Su kaynatmak için ocak değil de cattle kullanabilirsiniz..
    _ Bayatlamış ekmeklerinizi kızartıp kahvaltıda yiyebilirsiniz, ya da köfte içine koyabilirsiniz..
    _ Kullanılmış pillerinizi değerlendirebilirsiniz.. Örneğin fotoğraf makinanızın pili bittiyse aynı pilleri kumandaya taktığınızda 2-3 hafta kadar çalıştırdığını göreceksiniz..

Şimdilik aklıma bunlar geldi.. Daha da geldikçe eklerim a.s.

kedicikcns ve durulavinya bunu beğendi.
  10. 22 Mayıs 2009
  11. life_city

life_city 22.11.2009 evlendik :) Üye

Beğenildi:
    137
    Ödül Puanları:
    153

cnm seni alan yaşadı
    bravo:)
    a.s.

12. 22 Mayıs 2009
  13. Arora

Arora Pretty woman :) Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Teşekkür ederim canım :)

Valla devlet babanın verdiği burslarla okumaya çalışınca bunları da öğreniyor insan ister istemez kaydirigubbakcemile3

14. 22 Mayıs 2009
  15. MargaRin

MargaRin Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    86
    dışarda, binlerce doğmayı kendi tercih etmedğ halde doğurulup sokağa salınan yalınayakla 2 tane mendil satmaya çalışan çocukları gördükçe halime binlerce kez şükredip gereksiz alışveriş ve gereksiz lüksten kaçınıyorum.siz de onları düşünün.onlar bizim kadar şanslı çocuklar olamadılar ve olamayacaklar.bu onların seçimi değildi..değil 2. bir ayakkabıyı almak 1.yi alma gibi bir lüksleri yok.hiçbir zaman pastanın kreması ağır diye söylenemeyecekler çünkü hayatlarında acaba hiç pasta yediler mi..hiçbi zaman ama ben kırmızıyı sevmem keşke mavi alsaydın ya da beyaz deri ayakkabım var ama beyaz keten ayakkabı da istiyorum gibi bi laf çıkamayacak ağızlarından..
    işte ben böyle insanları düşündükçe kendime birşey alırken 10 kere düşünüyorum.acaba bu benm gerçekten ihtiyacım mı yoksa sırf özel zevkim için mi alıyorum..işte böyle düşününce alacağınız 15. ayakkabıdan vazgeçiyorsunuz.alışveriş hastalığı benim gözümde şımarıklıktan başka bişey değil..allah a hep dua ediyorum elimizde olanlardan eksik etme diye..daha fazlasında gözüm yok hele bu kriz döneminde.

saripisisi bunu beğendi.
  16. 22 Mayıs 2009
  17. burbuk

burbuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.682
    Ödül Puanları:
    163
    Öncelikle kredi kartlarınızı kırıp atın ve asla bir daha alıp kullanmayın. İnanın o kadar rahatlayacaksınız ki. Paranız varsa alacaksınız yoksa almayacaksınız. Yani boşu boşuna masraf yapmayacaksınız.
    Sonra evdeki elektrik, su vb. şeylerde tasarruf yapacaksınız, kıyafet konusunda cimri olacaksınız. Lüks ve marka merakının üstüne bir bardan buzzzz gibi su içeceksiniz.

18. 25 Mayıs 2009
  19. sanat

sanat Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    benim kıyafetlerim eskimekten çok ben obez olup içine sığamadığım için rafa kalıyo.bi de bu sorunum var. :tomato: