Tutunamayanlar - Özet - Oğuz Atay

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Puskuut tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

25 Kasım 2008
    Konu Sahibi : Puskuut
  1. Puskuut

Puskuut de profundis Yönetici Editor

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    83
    Özel Mesaj At

Tutunamayanlar / Oğuz Atay

Tutunamayanlar, alışılmışın dışında bir romandır. Belirli bir olayı sergilemekten çok; izlenimler, çağrışımlar, taşlamalar, ayrıntılar ve ruhsal çözümlemelerle oluşur. Bu bakımdan, özetlenmesi güçtür. Ancak, romanın konusu, kısaca şöyle açıklanabilir:

Genç Mühendis Turgut Özben yakın arkadaşı Selim Işık’ın kendini bir tabancayla vurduğunu gazetelerden öğrenir. Olayın çok etkisinde kalır. İntiharın sebeplerini merak eder. Bu amaçla araştırmalara girişir. İlkin Selim’in arkadaşlarından Metin ve Esat’la görüşür. Metin kendisine şunları anlatır: Metin’in Zeliha adlı bir kızla ilişkisi vardır. Selim, kızın ona uygun düşmediğini söyler. Fakat Metin kızı bırakınca, bu kez Selim ona tutulur. Metin bunun üzerine yeniden kıza yanaşır. Kız ise bir süre sonra onlardan ayrılır, başkasıyla evlenir.

Esat da Selim için şunları söyler: Selim’i lise öğrencisi iken tanır. İlginç, zeki, oyuncu bir çocuktur. Çok kitap okur. Wilde’a hayrandır. Fakat Gorki’yi okuyunca onu sevmez olur. Esat’la oyunlar düzenlerler, birlikte eğlenirler.
    Turgut Özben, Selim’in arkadaşlarından Kargı’yı bulur. Süleyman ona Selim’in yazdığı 600 dizelik bir şiir verir. Şiire göre, “Selim Işık tek ve Türk. Ve duygulu amansız/sabırsız ve olumsuz, yaşantısında cansız” sanılan bir kişidir.

Turgut Özben Selim’le ilişkisi olan Günseli adlı bir kızla tanışır. Günseli, Selim’e bir toplu gezintide rastlamıştır. Sıkıntılı ve asık suratlıdır. Onu avutmaya çalışır. Fakat Selim’in soru yağmuruna tutulur. O gün anlaşamazlar. Aradan bir ay geçer. Selim onu telefonla arar, buluşurlar. İlişkileri gitgide ilerler. Ne var ki, Selim evlenmeye yanaşmaz. Çok kuşkuludur, geleceğe güveni yoktur, inançsızdır, aile düzeninden de hoşlanmaz. Bağsızdır. Bir ara kendini içkiye verir. Çevreyle uyuşamaz. Sanki bir kafese kapatılmıştır. Hastalanır. “Kötü yaşarım korkusuyla hiç yaşamadığını düşünür. Günseli’ye bir mektup gönderir ve ardından intihar eder.

Selim, son günlerinde “Tutunamayanlar” üstüne bir ansiklopedi hazırlamaya girişir. Orada kendisine de bir madde ayırır. Bu maddede belirttiğine göre, Selim bir kasabada doğmuştur. Babası bir memurdur. Küçükken ağır bir hastalık geçirir. Altı yaşında ailesiyle büyük bir şehre göçer. Sabri adlı bir çocukla arkadaş olur. Okula gider. Uzun boylu olduğundan arka sıraya oturtulur. Sınıfta çok konuşur. Ortaokuldayken Pitigrilli’yi okur. Sonra kızlarla dolaşmaya başlar. O sırada Dünya Savaşı patlar. Askerliğini yaparken Kargı ile tanışır. Askerlik bitince açıkta kalır. Kimse ona sahip çıkmaz. Kendi kabuğuna çekilir.

Turgut Özben araştırmaları sırasında yavaş yavaş kendi benliğini tanır: O da tutunamayanlar biridir. Kendini o zamana değin birtakım törelerin, alışkanlıkların yönettiğini sezer. Gitgide bağsızlığa doğru kayar. Evinden ayrılır. Bir trene binip gider. Gözden kaybolur…

-alıntı-

Oğuz Atay biyografisi için tıklayınız.
    Son düzenleme: 13 Aralık 2008
  2. 1 Ocak 2009
  3. evrem716

evrem716 İşte benn! Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Hayatımın romanını buraya yazdığın için çok teşekkür ederim!
  4. 8 Şubat 2009
  5. mayalihamur

mayalihamur scarface Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    yıllarca bıkmadan usanmadan okuyabileceğim ennnn sevdiğim ben kitabım.
  6. 8 Şubat 2009
  7. Puskuut

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    83
    Özel Mesaj At
    Bir sürü gereksiz insan uzun yaşarken, böylelerini erken kaybetmek çok koyuyor bana..
    Kim buraya mesaj yazsa, içim cızlıyor..
  8. 8 Şubat 2009
  9. buket_akay

buket_akay Geçici Olarak Hesap Pasiftir !

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Üniversite yıllarımda okuduğum bu kitabı hatırlattığınız için çok teşekkürler.
    Ayrıca KORKUYU BEKLERKEN isimli hikayesini de çok severim
    Daha çok kitabını okumak isterdim fakat erken kaybettik.
  10. 9 Şubat 2009
  11. Puskuut

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    83
    Özel Mesaj At
    Ben de size teşekkür ederim, bu hikayeyi anımsattığınız için.. Bir alıntı yapma zamanı geldi herhalde..

"Ben yoktum; hatta ben yokum, olmadım diyemeyecek bir yerdeydim; kelimeler bile yanyana gelerek beni tanımlamak istemezlerdi. Ne olurdu benim de kelimelerim olsaydı; bana ait bir cümle, bir düsünce olsaydı. Binlerce yıldır söylenen milyonlarca sözden hiç olmazsa biri, beni içine alsaydı! Çok insan için söylendi ama, sana da uygulanabilir denilseydi. (Bu sözleri başkalarıyla paylaşmaya razıydım. Baska çarem yoktu.) Kendime gerçekten acıyabilseydim, gerçekten ümitsiz olsaydım. (Olumlu durumları aklıma getirmeye cesaretim yoktu.) Sonra yavaş yavaş, adım adım doğrulurdum." ​
  12. 3 Mart 2009
  13. arzuca9432

arzuca9432 Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Tutunamayanları okudum.

Hatta bu kitabın fanatikleri olduğunu

ve kendilerine yaşam biçimi olarakta
    seçtiklerini biliyorum.
    Merak etmiştim bu kitapta ne yaz yazıyorda
    bukadar

gençler tarafından seviliyor diye.
    Umduğum gibi olmadı açıkçası...
    İnsanın ölmüş biriyle ve hayali konşmaları

hep negatif düşünmesi devamlı
    rüyalarıyla yaşaması,olmamış şeylerle
    hayali yaşaması herşeyden önce

okumuş kaliteli bir insanın hiçliği seçmesi......

Ben sevemedim,fazla birşey bulamadım
    bu kitapta zekte almadım okurken bir hiç uğruna kahramanın

kendini yok etmesine üzüldüm.
  14. 4 Mart 2009
  15. kazulet

kazulet L'Etre et le Néant Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    lisedeyken okumuştum bu kitabı ben
    tutunamayanlar için ne söyleyebilirizz ki
    yokluğunuzun farkındağını içinize sokan kelimelrden mi bahsetmek gerek
    varoluşlardan mı
    yoksa
    neden kaymak durumunda kaldıklarından mı....

ortada o kadar yazar müsfettesi bir o kadarda yazın kirliliği varken
    sen neden yoksun
    ki....:çok üzgünüm:
    a.s.
  16. 9 Mart 2009
  17. Puskuut

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    83
    Özel Mesaj At
    Birisi yazı yazmış Oğuz Atay için.. Senin gibi düşünenler işte böyle erken ölürler, diye.. Öyle bir içinden düşünüyordun ki olayları, beyninde büyüyen tümörleri farkedemedin.. :a015:
  18. 19 Mart 2009
  19. acemiperi

acemiperi Şükür Rabbime Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Özel Mesaj At
    Tutunamayanlar ilk okuduğumda bende şok etkisi yapan ve uzun süre etkisinden çıkamadığım ve unutamayacağım bir kitap. Herkese tavsiye ederim