tuvalet eğitimi dönemi ve sorunları

Konusu 'Tuvalet Alışkanlığı ve Eğitimi' forumundadır ve calikusumuz tarafından 15 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 1. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Hazırlayan: Prof. Dr. Bahar Gökler
  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
  Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
  12 -36, Aylar arasındaki dönemdir. Bu dönem de, artık çocuğun kendi ayakları üzerinde şöyle bir durmasıyla, yürümeye başlamasıyla birlikte, yavaş yavaş "ortak yaşam "ya da �sembiyotik yaşam� dediğimiz. süreç çözülmeye başlar, Artık çocuk kendi kendine kullanabileceği birtakım yetenekleri keşfetmiştir. Bu keşifle birlikte çocukta sonsuz bir merak başlar: merak ve karıştırıcılık, Her şeye " benim " diyerek atılır, Dünyanın merkezinin kendisi olduğunu düşündüğü çağdır bu. Her şeyi eller, karıştırır, her yere çıkar, her yerden iner. Onun için tehlike söz konusu değildir. Bütün öğrenebilecekleri denemek, algılamak ve uygulayarak kendisine katmak ister.

  Doğaldır ki, bu arada özgürlüğünün sınırlarını da zorlamaktadır çocuk. Bu döneme �özerklik dönemi� diyoruz, yani her şey çocuğun kendisinin elindedir ve böyle olmasını ister. O yüzden de anne ile sürtüşmenin başladığı bir dönemdir ,Sonsuz bir merak içinde özgürlüğünün tadını çıkarmak için yola çıkmıştır o. Anne ise durdurmak, sınırlamak için beklemektedir. �Dur, yapma, gitme, alma, çıkma, elleme" şeklinde engellerle onun ardındadır. Bunun sonucu çocukta, anneye karşı, anneye yönelik duygularında bir çatışma ortaya çıkar. Bu dönem çocuğu bir yandan anneye bağımlıdır, ondan tümüyle kopmamıştır, gereksinim duymaktadır; Bir yandan da onun dediklerini yapmama, kendi sınırlarını anneye tanıtma konusunda anneyle kıyasıya bir şavaşım içindedir, Bu özerklik savaşımı kendini anneyle çocuk arasında belirgin olarak kendini üç alanda gösterir: Tuvalet eğitimi, beslenme ve uyku alanları.

  Bu döneme " anal dönem ", "tuvalet eğitimi dönemi" de denilmektedir. Bu önemde artık ağız bölgesi önemini yitirmiş, anal bölge özellik kazanmıştır. Bu yaşlarda çocuk için kakası ya da çişi. annesiyle girdiği savaşta çok etkin araçlardır, Bunları istediği yere, kendi istediği zaman yapacaktır; sınır tanımak istemeyecektir. Oysa, bu dönemde anne de ona tuvalet eğitimini vermeye çalıştığı için yer, zaman belirleme konusunda anneyle çocuk arasında bir sürtüşme ortaya çıkmaktadır. Yine uyku alanında; anne çocuğu belirli saatlerde yatırmak ister, çocuk ise uyumamakta, daha fazla uyanık kalarak dünyayı daha fazla tanımak istemektedir.
  Beslenme alanında da çocuk, bu özerklik duygusu ile hem yemeklerini kendi yemek, hem de bulaştıra ,bulaştıra, ortalığa döküp saçarak yüzünü batırarak ve tadını çıkararak yemek ister, Anne bu kez de temizlik, düzen konusunda ona bir şeyler öğretmek ister; çocuğun doyduğundan tam emin olmak ister. Böylece, o bulaştırdıkça anne alacak ve aralarında yine bir gerginlik ortaya çıkacaktır,

  Bu dönemde çocuğu tümüyle boş mu bırakalım, yoksa çok mu dizginleyelim ? Bu dönem çocuğu hiç sınır tanımak istemez, biz de onu sınırsızlığa bırakırsak bunun sonuçları ne olur? Bu dönemde çocuklar hiç sınırla tanışmadıklarında; engellendiğinde öfke nöbetleri geçiren, kural tanımaz, bencil, saldırgan bir isteği engellendiğinde yere yatıp tepinen, başını duvarlara vuran çocuklar olarak geliştirirler. Vurucu, kırıcı olurlar. Çişini kakasını nereye, nasıl yapacağını öğrenemeyen çocuklar kakayla, çişle dolaşırlar; bundan dolayı hiçbir kaygı duymazlar, yer ve zaman tanımazlar. Bir diğer uçta, engeller yersiz ve aşırı olduğunda, çocuğun doğasına uymayan engeller konulduğunda neler ortaya çıkar?

  Bu dönemde dağıtıcı, meraklı, hareketli, karıştırıcı, özellikler gösteren çocuk fazlaca kısıtlanıp bu nitelikleri bastırılırsa; aşırı uysal ,edilgin, kuralcı olabilir; çocukta aşırı titizlik, düzen düşkünlüğü gelişebilir.

  Tuvalet eğitimine çocuk fizyolojik ve ruhsal açıdan hazır olmadan başlandığında ya da aşırı baskıcı, esnekliğe, eğitimin başlangıcındaki küçük kaçırmalara bile izin vermenin bir tuvalet eğitimi ile çocuk ele alındığında; bu dönemde aşırı baskı ve denetim sonucu tuvalet eğitimi kazanılsa bile çocuk daha sonraki yaşlarda herhangi bir stres etmeni ile karşılaştığında çiş ya da kaka kaçırma ( enürezis , enkoprezis ) belirtileri ile birlikte tuvalet eğitimi dönemi içinde çözümlenmemiş olan süreç yeniden gündeme gelir.

  Öyleyse, özerklik döneminde biz çocukları nasıl ele almalıyız? Bu dönemde doğası gereği aşırı direnen, tutturan çocuğun inadına inatla karşılık vermek, inadının üstüne gitme korkutmak geçersizdir ve olumsuz sonuçlar verecektir. Tutturduğunda dikkatini başka alanlara çekmek farklı seçenekler sunmak uygun bir tutum olabilir. Tuvalet eğimi verirken sabırlı, ufak aksamalarda abartılı, titiz bir kaygılıkla tepki vermeyen, eğitimi oyunla veren ancak kararlı bir ana baba tutumunun çok yarar sağlayacağı bilinmelidir. Çocuğun çiş ya da kakasının gelmiş olacağının varsayıldığı saatlerde tuvalete götürmek, bu işlemi uygun ve belirli aralıklarda yinelemek ve haber verdiğinde ödüllendirmek yeterli olacaktır.

  Ayrıca bu dönem çocuğu çok karıştırıcı ve tehlike bilmez olduğundan, onu tehlikelerden korumak konusunda dikkatli davranmak gerekir. Tehlikelerden korumak için çocuğu büsbütün kısıtlamayarak; uygun ortamları evin içinde rahatça oynayabileceği, döküp saçabileceği köşeleri ona sağlayabilmek yararlı olacaktır,
  Bu dönem çocuğun eğitiminde �özerklik dönemi" nin gelişimsel özellikleri dikkate alınarak fazla kuralcı, fazla baskılı olmayan, çocuğun kendi yetilerini tanıyıp kullanımına fırsat tanıyan ancak gerektiğinde sınırlayıcı ve değişken olmayan bir tutum izlendiğinde hem ocukla ana-baba arasındaki gerginlikler en aza indirgenmiş, hem de çocuğun dönemsel nitelikle sağlıklı bir gelişim çizgisine doğru desteklenmiş olur.

  Bu yaş çocuklarında su oyunları, toprak ve kum oyunları, ses çıkaran, vurmalı, takmalı oyunlar, takıp çıkarmalı oyuncaklar, gerek karıştırıcılık, bulaştırıcılık, gerekse merak ve saldırganlık dürtülerini boşaltma, yönlendirme açısından uygun oyun seçenekleridir.
   
 2. 15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 3. tutkumm

  tutkumm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Haziran 2007
  Mesajlar:
  69
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  cok tesekkur ederim .soylenilenleri daha cok dikkate alacagim
  su an iki gunde bir bu problemi yasiyoruz umarim kisa zamanda gecer.
   
 4. 15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 5. calikusumuz

  calikusumuz Aklım egede kaldı...... Üye

  Katılım:
  17 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.414
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  dilerim kolay çözersiniz. çok sabır gerektiren bir dönem bence.
   
 6. 15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 7. Bonus

  Bonus ¬Deniz gören evdeki teras ~~ Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.875
  Beğenildi:
  44.061
  Ödül Puanları:
  463
  zaten baştan sona annelik zor bir dönem.bide çiş işin içine girince aman sormayın.benimkide istemiyo tuvalete gitmek.bende pek üstüne gitmek
  istemiyorum tedirgin olmasın diye.inş çabuk atlatırız.sağolun paylaşım içina.s.
   
 8. 15 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 9. BenCano

  BenCano ~HürGeneral~ Üye

  Katılım:
  17 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.257
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  benim ufaklıkta özerklik döneminde:)
  karıştırıcı dağınık tuvalet eğitimi zamanıda geeldi ama hiç niyeti yok
   
 10. 19 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 11. yaseemin

  yaseemin Popüler Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.461
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  bizde bekliyoruz 26 aylık nasıl yapcam bilmiyorum hiç wc durmuyoki zaten yerinde duran oturan bir çocuk değil çok hareketli
   
 12. 22 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 13. çokoprens

  çokoprens iki prens annesi Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.776
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  öncelikle çocuklara bu konuda baskı uygulamamak lazım, tuvalet eğitiminde göreceği baskı ilerki yaşlarda psikolojik sorunlara yol açabilir, tuvalet eğitiminde çocuğun cinsiyetine uygun bir model olması çocuğun ilgisini çekebilir, yani bir arkadaşının tuvaletini nasıl yaptığını görmesi çocuğa cazip gelebiliyor ve onda da tuvalete gitme isteği uyandırıyor, ben oğlumda bu yolu seçtim başarılı olduk, kısa zamanda öğrendi, umarım sizin çocuklarınız da en kısa zamanda öğrenir, hepinize kolay gelsin
   
 14. 23 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 15. çokoprens

  çokoprens iki prens annesi Üye

  Katılım:
  24 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.776
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  ANNEEE TUVALETİM GELDİ...


  Tuvalet eğitimine yönelik adım adım bir rehber. Konusunda uzman, aile eğitmeni Jan Fault, çocuğunuzun tuvaleti kullanabilmesi için pratik ve akla yatkın yöntemler öneriyor. Bu yöntemlerle çok kısa bir süre içerisinde çocuğunuzun tuvalet sorununu ortadan kaldırmış olacaksınız.

  Kitabı okuduktan sonra aşağıdaki sorulara kolayca yanıt verebileceksiniz:
  - Çocuğunuzun tuvalet eğitimine gerçekten hazırsa bunu ona nasıl anlatırsınız,
  - Ödül verme sistemini nasıl ve zaman uygulamalısınız,
  - Bazen geçici olarak çocuk bezlerine dönmek neden önemlidir,
  - Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken aranızda oluşabilecek güç çatışmalarını nasıl engelleyebilirsiniz,
  - Meydana gelebilecek aksiliklerin üstesinden nasıl gelebilirsiniz,
  - Çocuğunuza, yatak ıslatma, kabızlık ve bağırsak sertleşmesi durumlarında nasıl yardımcı olabilirsiniz,
  - Tuvalet eğitimini çocuklar için eğlenceli hale nasıl getirirsiniz?


  [​IMG]
  Shot at 1969-12-31
   
 16. 23 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 17. dost27

  dost27 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  212
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar benim oğlum 29 haftalık dünyaya geldi ufacık bir bebekti.hala ufacıkda şuanda 31 haftalık.bir iki denemede bulunduk ama yapmadı.kızım 13 aylıktı kendiliğinden bezi bıraktı hemde 1 günde hem gece hemde gündüz.ama oğlum uğraştıracak galiba
   
 18. 24 Haziran 2007
  Konu Sahibi : calikusumuz
 19. Eski_dxuxnya

  Eski_dxuxnya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Mart 2007
  Mesajlar:
  329
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86

  benim kızımda çok çabuk alıştı tuvaletine, oğlum yok ama duyumlarım erkek çocuklarının tuvalet konusunda biraz daha uğraştırdığı doğrultusunda,, ama aşılmaz bişey değil, sadece biraz fazlaca üstünde emek vereceksin sanırım.. sevgiler