tuvalet eğitimine başlayan var mı?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve alisana tarafından 29 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

29 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : alisana
  1. alisana

alisana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaşlar kızımı bugün aylık kontrole götürdüm tam 15 aylık oldu. Doktora 2-3 haftadır kaka yapacağı zaman koltuğun veya masanın falan arkasına saklanıp ayakta gizlice yaptığını anlattım, o da artık tuvalet eğitimine başlayabiliriz dedi. bana erken gibi geldi, var mı başlayan merak ettim.

2. 29 Mayıs 2009
  3. inciboncuk

inciboncuk Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    86
    tuvalet eğitimi değil ama tuvalet alışkanlığına başlanabilir bence kızın bunu belli ediyorsa örneğin kaka yapacağı zaman belli yerlere gidiyorsa oraya klozet koyup , bezini açmadan kakanı bunun üzerinde yapmaya ne dersin şeklinde tekliflerde bulunabilirsiniz, tabi ki asla zorlamadan istemezse klozeti kaldırıp birkaç gün sonra tekrar teklif edebilirsiniz buna alıştıktan sonra da zaten bezi çıkarmak kolay olacaktır (denemedim ama çok araştırdım benim oğlum da 14 aylık ama henüz bir gelişme yok)bir de bebeklerin altı doğduğu günden beri tuvalette değiştirilirse bu işin oraya özgü bişey olduğu zamanla kafalarında yer ediyormuş ve tuvalet alışkanlığı başlıyormuş uyguladım mı? hayır ama öyle duymuştum belki aklınıza yatar kolay gelsin

4. 29 Mayıs 2009
  5. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    canım benım oglum 14 aylık olcak ..ben dusunmuyorum doktorlar 2 yasından once onermıyorlar..

6. 29 Mayıs 2009
  7. alisana

alisana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ben de düşünmüyordum, 2 yaşına şubatta girecek diye de yazın daha kolay olur artık 2,5 yaş diyordum. ama doktor saklanıp yapıyorsa, anlıyor kaka yapacağını deneyin dedi. eğer olumsuz tepki verirse daha sonra tekrar deneyecekmişiz. ben de deneyeceğim bakalım. zaten 1 ay sonra tatile gideceğiz orada da denerim olmazsa. aslında ne kadar çabuk alışırsa o kadar iyi olur tabii. bazı kelimeleri söylüyor onu da söyleyebilir alışırsa.

8. 30 Mayıs 2009
  9. truf

truf Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    benim kızımda kaka yapacağı zaman tuvalete oturur gibi oturup yapıyor. o sırada bebek klozeti konulabilir ama şu anda yaparsak terste tepebilir. o yüzden en azından 2 yaşı beklemekte fayda var

10. 30 Mayıs 2009
  11. sevhan

sevhan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben şöyle yapmayı düşünüyorum ufaktan ufaktan artık eşimin oğlumu tuvalete götürmesini istedim işte bugün yarın başlarız erkek çocuğuna babasının eğitim vermesi daha doğru geliyor bana.

12. 31 Mayıs 2009
  13. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Bebeklerinizi izleyin.
    Bazı komutları yerine getiriyor olmalı.
    Örneğin bezini getirmenizi istediğinde getirebilmeli.
    Bezinden rahatsız olmalı ve kirlettiğinde ısrarla çıkarmanızı istemeli.
    Wc ile ilgili terimleri öğretin önce.
    Mesela çiş e ne isim koyduğunu anlamaya çalışın
    Benim kızım çişe pırt der mesela.
    Kakaya da kakiş :)
    siz wc ye gittiğinizde onun izlemesini sağlayın.
    Sifonu çekip bay bay yapın wc ye.
    ellerinizi yıkadıktan sonra koklayın ellerinizi "ohhh mis gibi tertemiz oldu " vs diyin.
    Bunlar işe yarıyor tecrübeyle sabittir :KK70:

Sevgiler.

14. 31 Mayıs 2009
  15. tebessum77

tebessum77 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    28
    Ödül Puanları:
    148
    benim kızımda yaklaşık 2 aydır saklanıp yapıyor kakasınıda çişinide
    kucağımızda asla yapmaz
    yapınca bitti çiş kaka diye gelir biraz değiştirmekte geç kalırsan bittti diye bağırmaya başlar

pişik olunca altını bazen açık bırakıyorum yapmak istemiyor bezini getirip bana atıyor
    çömelerek yapıyor

bende bunları dr. a söyledim demekki hazır ama yinede 18 ayı bekle yazda gelir havalar sıcakken dene dedi

ben yazın başlamayı düşünüyorum
    ama nasıl başlıyacam bilmiyorum lazımlıkmı alsan tuvalete aparatmı alsam yoksa kendim kucağımda tuvaletemi tutsam bilmiyorum

16. 31 Mayıs 2009
  17. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    ah ne güzel olur. sıcaklarda rahat ederler.
    benimki de yavs yavas kaka çiş demeyi öğrenir inşallah.
    bir iki gündür poposunu sürekli yıkıyoruz.giderken popoya vurup popo baba arası bişey diyor :KK70:

18. 16 Haziran 2009
  19. sule-46

sule-46 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    106
    nasıl gidiyor kızlar?
    ben evde olduğum zamnlarda bazen tuvalete tutuyorum yapıyor bazen,süreç hoşuna gidiyor,sifonu çekmemize bayılıyor.daha yapınca çiş kaka demiyor ama öğretmeye çalışıyorum tis kaka diyor.