Tuvalet eitimi bu kadar zor mu?

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve prenses. tarafından 23 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

23 Mayıs 2009
    Konu Sahibi : prenses.
  1. prenses.

prenses. biricik kızım EYŞAN Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    kızlar benim kızım 18.aylık ve bana kalsa biraz erken diyorum wc eğitimine ama sağdan soldan çok fazla baskı var aıştırmam için 1 haftadır uğraşıyorum lazımlıkta çok az oturup kalkıyo bez bağlamıyorum hadi kızım çiş bak bende yapıyom ama karşısında oturup yok galba diyip kalkıyooo sonra giydiriyom dakka geçmiyoo yapıyooo offf arkadaşlar ben bu işi beceremicemm galiba çok üzülüyorummmsenağlama:ecrin_bebek::KK46:

2. 23 Mayıs 2009
  3. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Birincisi daha erken annesi tuvalet eğitimi için. En azından 2 yaşına gelseydi.

İkincisi bu işler öyle kolay olmuyor, sabır gerek. Ben çok yıkadım çişli, kakalı donlar. :nazar: Baskı yapmayacaksın çocuğun üzerinde. yavaş yavaş sabırla halledeceksin. hemen alışmasını bekleme. Alıştırma donları al. Onlar bir nevi tutuyor çişi. Fazla sızdırmıyor yani.Her yarım saatte bir çişe tut. İlk başlarda yapmayacaktır ama sonra alışır. Ama ben yinede erken olduğu kanaatindeyim.şakkıdı

4. 23 Mayıs 2009
  5. anka_misali

anka_misali Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    4.504
    Ödül Puanları:
    238
    Tuvalet Eğitimi

Çoğu anne babanın da yakınen bildiği gibi, tuvalet eğitimi çocuk gelişiminin önemli aşamalarından biridir, en azından, alt bezi değiştirmenin sona ermesidir.

Peki ama, tuvalet eğitiminin ne kadar süreceği konusunda bilgimiz var mı? Kimi çocuklar için sadece bir kaç gün. Bazıları için ise bir kaç ay! Amacımız sizi tuvalet eğitiminin aşamaları konusunda aydınlatarak işinizi bir ölçüde kolaylaştırmak.

A. Çocuğunuz hazır mı?
    Genellikle anne-babalar iki buçuk yaşına geldi mi, bu iş için bebeklerinin hazır olduğunu düşünürler.

Oysa işin aslı bazen böyle olmayabilir. Çocuğunuzun tuvalet ve banyodaki tavırlarını gözleyin, başkalarını taklit ediyor mu? Sakın onu zamanından önce, o bu işe hazır olmadan zorlamayın

Çocuğunuz tuvalet eğitimine hazır mı?

B. Doğru ve uygun malzemeyi satın alın
    Çocuğunuzun boyuna uygun lazımlık yada klozete uygulanabilir oturma yeri alın. En önemli özellik, çocuğun otururken ayaklarının yere değmesidir. Bu durumda barsak hareketleri başlayınca, yerden destek alabilecektir. Bu konuda resimli bir kitap çok işinize yarayabilir.

C. Bir rutin oluşturun
    Çocuğunuzu, günde bir kez giyinik olarak lazımlığa oturtun. Bu, kahvaltıdan sonra, banyodan önce yada barsak hareketlerinin başladığı herhangi bir zaman olabilir. Burda amacımız, bebeğin, lazımlığa alışması, onu günlük rutinin bir parçası olarak görmeye başlamasıdır. Oturmak istemezse, bırakın. Sakın onu zorla lazımlığa oturtmaya çalışmayın. Hele korkmuşsa, sakın sakın zorlamayın! Bu durumda, lazımlığı bir kaç haftalığına bir kenara koyun, ardından tekrar deneyin. Oturursa iyi, ama ona neden oraya oturması gerektiğini anlatmaya çalışmayın! Unutmayın, sadece onu lazımlığa alıştırıyorsunuz ve bu iş için en uygun yer neresiyse oraya gidin; oyun odası en uygun yer olabilir!

D. Bezi çıkarın
    Onu lazımlığa bezini çıkartarak oturtun. Yine başlangıçta alıştırmak amacıyla! Bu aşamada bir takım açıklamalar yararlı olabilir; anne-babanın, varsa-diğer kardeşlerin ve herkesin bu işi yaptığını ona anlatın. Soyunup tuvalete girmenin erişkince bir davranış olduğunu anlatmaya çalışın ona. Bu davranış işe yarar ve etki gösterirse iyi. Olumsuzluk durumunda unutmayın, zorlama yok. Hazır olana ve kendi kendine tuvalete oturmaya ilgi gösterene kadar bekleyin!

E. Süreci açıklayın
    Çocuğa barsak hareketlerinin nereye gideceğini anlatın. Bezine kaka yaptığı zaman, onu lazımlığa oturtun, bezi onun gözü önünde lazımlık içine boşaltın. Bu durum, onun oturma ve kaka üretme arasındaki ilişkiyi anlamasına yardım edecektir. Lazımlığı tuvalete döktükten sonra sifonu ona çektirin -korkuyorsa yapmayın- kakanın nereye gittiğini görsün. Kakadan sonra giyinmeyi ve ellerini yıkamayı öğretin.

F. Bağımsızca hareket etmeye teşvik edin
    Sıkıştığı zaman lazımlığı kullanması konusunda ona cesaret verin. Ne zaman isterse sizden yardım göreceği konusunda da emin olmasını sağlayın. Ara ara bezini çıkararak kilotla dolaşmasına izin verin. Bu sırada lazımlık gözönünde olsun, ona ne zaman isterse oturabileceğini söyleyin ve bunu sık sık hatırlatın.

G. Alt bezinden kilota geçin
    Eğitim bu aşamaya gelince, kalın bir kumaştan yapılmış yada tek kullanımlık kilotlar giydirin. Bezden olanlar genellikle çocuğun çişini farketmesi nedeniyle daha çok işe yarar. Tek kullanımlık olanları dışarı çıkarken kullanın. Önce bir kaç saatle başlayın. Geceleri alt bezine devam edin. Yavaş yavaş büyük çocuk kilotuna geçme vakti geliyor.

H. Geri dönüşlere hoşgörüyle yaklaşın

Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara ara altına kaçıracaktır. Ona kızmayın, cezalandırmayın. Kaslarını kullanmayı öğrenirken bu durum olağandır ve biraz zaman alabilir. Bir kaza durumunda altını temizlerken, bir dahaki sefere lazımlığı kullanmasını ona hatırlatın.

I. Gece eğitimine başlayın
    Gündüz sorunu tamamen çözülse bile, gece kontrolü aylar, bazen yıllar sonraya kalabilir. Hemen alt bezini atmaya kalkmayın. Bez bağlamanıza itiraz ediyorsa, çarşafın altına naylon bir örtü sermeniz temizliği kolaylaştıracaktır. Bu yaşta vücudu tuvalete gitmak için uyanmak için gereken olgunluğa henüz ulaşmamıştır.

Bu aşamada, akşamları sıvı alımını azaltmanız, kuru gecelerin sayısını artıracaktır. Gece çişi gelir ve uyanırsa, size seslenebileceğini ona hatırlatın. Lazımlığını yatağının hemen yanına koymanız da yararlı olabilir.

J. ışte bu kadar
    ınanın tüm bunlar çocuğunuz hazır olunca gerçekleşecektir. Hazır olana kadar beklemeniz, hem onun, hem de sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Bir sonraki bebeğe kadar artık rahatsınız

Alıntıdır...

6. 23 Mayıs 2009
  7. prenses.

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    çok sağol arkadaşım birşey sormak istiyorum gündüz çişini söyleyene kadar gece bez bağlıyım mıı??yoksa bağlamayıp arada uyandırıyım mı?gece

8. 23 Mayıs 2009
  9. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Bezi çıkardınmı bi daha bağlamayacaksın. gecesi gündüzü, gezmesi alışverişi farketmez. Gecede belli aralıklarla kalkıp çişe tutmalısın bebeğini.Kurulmuş saat gibi ol mesela. Belli saatler belirle kendine gece. O saatlerde kalkıp çişe tut. Uyandır çocuğunu. Yaptığının farkında olsun. ılk zamanlar çok zorlanırsın ama sonra saati geldimi kendi kalkar çişe.

Arada kazalar olunca sakın kızma, normal karşıla.ınatlaşma çocukla sakın ha.

Ama bence biraz daha bekle. Gerçi başlamışsın artık, geri dönüşü olmaz.

Bu işin anahtarı, sabır, sabır yine sabır

Bu meşakkatli yolda başarılar dilerim arkadaşım:icecream:

çok şükür yarebbim atlattım ben artık.:dance:

10. 25 Mayıs 2009
  11. irem-ozge

irem-ozge :) Üye

Beğenildi:
    336
    Ödül Puanları:
    188
    Kızınız daha çok ama çok küçük. Eğer olmuyorsa üstelemenin bir anlamı yok. ılla wc eğitimi vericem derseniz gece bez bağlamaya devam edin. Şu anda uyku wc eğitiminden daha değerli onun için.
    Gündüz alıştığı takdirde geceyi kendiniliğinden bırakacaktır zaten. eğer büyük bir çocuk olsaydı gündüz ve gece birlikte kesilirdi.

Bikaç önerim olacak müdadenzile. Lazımlık yerine wc adaptörü kullanın derim. Çocuklar daha çok seviyor biz direk wc ye yaptığımız için onlarda öle istiyor.
    Her çişe oturmadan sonra mesela suyla oynamasına izin verin.
    Bir müddet sonra sadece wc ye çiş yaptığında izin verin.
    Bebeğiyle evcilik oynarken "aa bebeğin çişi gelmiş hadi wc ye götürelim" diyip wc ye tutun.
    Her başarıdan sonra alkışlayın. Bak şimdi kuşlarda alkışlıcak kızımı çünkü wc ye yaptı diyin ve balkona çıkın. Kuşlara kzınızı övün.
    Bunun gibi haraketlerle teşvik edin bebeğinizi.
    Yine başarılı olamazsanız zorlamayın dediğim gibi daha çok küçük

12. 25 Mayıs 2009
  13. estel

estel Guest

kızınız bence tuvalet eğitimi için çok küçük..

psikoloji okumuş biri olarak söylüyorum bunu ciddiye alabilirsiniz yani..

başaramamak ilerde onun kişiliğine müthiş yaralar açabilir..

gerçekten çok ama çok önemli bi konu bu ben 2 yaşını beklemenizi öneririm..

14. 25 Mayıs 2009
  15. ZYNPalp

ZYNPalp Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    zor arkadaşım. gerçekten zor. ama sabırlı olursan başarırsın. sakın vazgeçme. bir hafta uğraştım. hepsindede üstüne yaptı kızım. lazımlığa oturtuyordum. meğer kızım lavaboyu istiyormuş. lavaboya götürdüm bir günde öğrendi. çok şükür. bu arada gece hala bağlıyorum altını ama temiz kalkıyor ayrıca gece de kalkıp lavaboya götürmüyorum. birde ona vücudu alışmasın demiştim. Allahtan yapmıyor zaten. sabah kalkar kalkmaz yanıma gelip lavaboya gideceğini söylüyor. 2,5 yaşında öğrendi.

16. 25 Mayıs 2009
  17. prenses.

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    arkadaşım galiba çok küçük olduğu kanısındayım demiştim ya bu gün anladım ki olmuyooo iki yaşını bekliycem zorlamanın bir yararı olmuyooo ağlıyoo çünkü oturmak istemiyoo paylaştığın bilgiler için sonsuz teşekkürler
    :teselli:

18. 25 Mayıs 2009
  19. filiztuana

filiztuana Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    cnm merhaba benimde bi kızım var biz altı aylıkken felan çok büyük bi kabızlık problemi yasadık gitmediğimiz doktor kalmadı kızım 9 aylıkkken hemoroid ve yırtıklar bile oluşmaya başladı makatında düşün yani...çıldırmak üzereydim ne gecemiz geceydi nede gündüzümüz..sonra buraya bi özel hastane açıldı bide onun çocuk doktoruna götürelim dedik hiçbir tedavi cvp wermiodu 3 gün hastanede yattık doktor denetiminde beslendik ama tık yok...en sonunda doktor bişey farketti kızım beze tuvaletini yapmamak için direniyordu hemen bi lazımlık temin ettik oturaklı olanlarından...kızım onuncu ayından itibaren büyük tuvaletini 2 yasından beride küçük tuvaletini söylüo yani küçükkende mümkün hersey kolaylığa alışmıcak bu sayede...bu arada ben ahala geceleri bezliyorum bazen 3 gece üstüste yapmazken bazen çişi dısına çıkıo ben fazla taklımıyom büyüdükçe bıarakır diorum bide sana tavsiyem ben kızıma çiş öğretirken alıştırma kilotları almıştım hem temiz hem rahat oluo PAYYLAŞMAK İSTEDİMMMMM