tuvalete nasıl alıştırıcam:((

Konusu 'Bebek Sağlığı ve Hastalıkları' forumundadır ve ayxsxegxuxl34 tarafından 29 Nisan 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
    29 Nisan 2008
    Konu Sahibi : ayxsxegxuxl34
  1. ayxsxegxuxl34

ayxsxegxuxl34 kuzucuklarım:) Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    mrb arkdaşlar oğlum 3buçuk yaşında ama bi türlü tuvalete alıştıramıyorum bezini açıyorum çişi geldiği zaman söylüyor ama kakasını yapmıyor bi kere yaptı korktu ondan sonra hiç yapmıyo artık altınıda açamıyorum kakasını yapmadığı için kabız oluyo napçam bana bilgi verin bu konuda:bbo:

2. 2 Mayıs 2008
  3. zeytin81

zeytin81 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    benim çocuklarım 2 yaslarında söylediler genelde. küçüğüm 2 yasına girecek onada yeni yeni basladım. şirin oyuncaklı lazımlıklar var böyle arabalı falan olanlarından alıp oyun seklinde bu isi zevkli hale getirebilirsiniz.belki oyuncağa dalar ve korkusu geçer :))

4. 2 Mayıs 2008
  5. yxixldan74

yxixldan74 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    benim oğlumda 2 ay sonra 3 ünü dolduracak ama henüz bezden kurtulamadık bazen kendisi tuvalete gitmek istiyor ama yinede korkuyor.sanırım uzun süre kabızlık yaşamasının etkisi var ama bu seferde tuttuğu için kabız oluyor:sm_confused:
    tek umudum yaza köye götürüp orda alıştırmak kolaygelsin:1no2:

6. 2 Mayıs 2008
  7. yagmurrrr

yagmurrrr Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Ne yapabilirsiniz
    Sizin ebeveyn olarak göreviniz tuvalet eğitimini mümkün olduğunca doğal ve tehditkar olmayan bir yöntemle yapmaktır. İşe oturağını satın olama aşamasından başlayabilirsiniz. Oturak almak için dükkana gittiğinizde, oturağını onun seçmesine, eve döndüğünüzde de onunla oynamasına, oyuncak ayılarını onun üzerine oturtmasına izin verin. Daha sonra üzerine oturmak isteyip istemediğini sorun ( ilk önce kıyafetleriyle), böylece oturakta oturuyor olmanın nasıl bir his olduğunu anlayacaktır. Eğer o anda bunu hissetmezse zorlamayın. Daha sonra oturağın ne işe yaradığını basit yollarla anlatın ki onun aslında bir oyuncak değil, kendisine bez bağlanmadığında içine çiş ve kaka yapmak için kullanılan bir materyal olduğunu kavrayabilsin. Bu arada çocuğunuzun çiş ve kaka kelimelerini anladığından emin olun veya varsa onunda anladığı diğer kelimeleri kullanır.

Çocuğunuz, muhtemelen sizin ve eşinizin tuvaleti kullandığını görmüştür. Çocuğunuz, sadece seyretmekle ilgileniyor olabilir. Örnek kişiler, yeni şeylerin gizemini ve korkusunu uzaklaştırırlar bu yüzden izlemesine izin verin. Bir taraftan da onu üzerinde kıyafetleriyle oturağa oturtmaya alıştırdıktan yaklaşık bir hafta sonra bezine yaptığı kakasını oturağa boşaltarak, oturağın ne işe yaradığını görerek öğrenmesini sağlayın.

Çocuğunuz oturağını kullanmaya razı olduğunda, bunun günlük yaşamının sıradan bir parçası haline getirin. Kahvaltıdan sonra ya da banyosundan önce kullanmaya başlayarak, bu kullanımı zamanla günde bir kereden birkaç kereye çıkartın. Her defasında yapamayabilir, o zaman ona baskı yapmak yerine, duruşunda ve yüz ifadelerinde tuvalete gitmesini gerektiğini belli eden değişiklikleri izleyin. Değişikliği fark ettiğinizde ona tuvalete gitmeyi önerin. Eğer tutamaz ve altına kaçırırsa sadece olması gerektiği gibi altını temizleyin. Başarıları içi onu övüp kazaları görmemezlikten gelin. Çocuklar, çiş ve kakayı kendi vücutlarının bir ilavesi olarak görürler. Bu nedenle oturaklarına “bıraktıklarıyla” gurur duyabilirler. Bazı çocuklar bunlara el sallamaktan bile hoşlanırlar. Eğer sizin çocuğunuzda böyle bir durum varsa, “başarılı” bir denemeden sonra oturağı temizlemek veya sifonu çekmek için acele etmeyin.

Nelere dikkat etmeli?
    Eğer uyguladığınız yöntemlerde hedefe ulaşamadığınızı ve sinirlenmeye başladığınızı düşünüyorsanız ya da çocuğunuzun direndiğini hissediyorsanız eğitime hemen ara verin. Bu işi başarmak için yapacağınız baskı, bütün çabalarınızı sabote edebilir. Tuvalet eğitiminde hedefe sadece çocuğunuzun gönüllü iş birliği ile ulaşabilirsiniz.
    Tuvalet eğitimine çocuğunuz oturağa isteksizse ya da kabız olduysa da ara verebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun dışkılaması seyrekleştiyse ( haftada 3 defadan az ), dışkısı normalden daha büyük, sert veya pütürlüyse ya da tuvaletini yaparken zorlanıyorsa, bu durumu mutlaka doktoruna bildirin. Sorunu önce günlük beslenme alışkanlıklarını değiştirerek ( kuru erik ve diğer meyvalar dışkıyı rahatlaştırmak, muz ise sıklaştırmak için iyidir) ve onun bol bol sıvı içmesini sağlayarak çözmeye çalışın. Daha sonra tuvalet eğitimine tekrar başlayabilirsiniz.

Sonraki aşamalarda ne var?
    Çocuğunuz oturağını düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, gündüzleri bez kullanımından alıştırma külodu kullanımına geçebilirsiniz. Okul öncesi hazırlıkta ise çocuğunuzun oturak kullanımından tuvalet kullanımına geçmesini deneyebilirsiniz. Çoğu çocuk uyurken altına kaçırmaya devam eder ama sorun değil, “büyük çocuk “ olmaya hazır olduğunda bunu da öğrenecektir.

Erkek çocukların tuvalet eğitimi
    Daha önce de belirttiğimiz gibi erkek çocuklar tuvalet eğitimine daha geç hazır oldukları gibi eğitimleri de daha uzun sürebilir. Örnek olarak babayı izlese bile yinede kızlardan biraz daha fazla zamana ihtiyaçları vardır. Çünkü onların eğitimi kızlardan farklı olarak iki adımlıdır. Önce tuvaletlerini oturarak yapmayı öğrenecek sonra da çişlerini ayakta yapmayı deneyeceklerdir. Eğer oğlunuz tuvalet eğitiminde kız arkadaşlarından daha uzun bir süreye ihtiyaç duyarsa onu zorlamayın, hazır olduğunu gösteren sinyalleri bekleyin.

Ayakta yapmaya geçiş
    Oğlunuz tuvaletini oturarak yapmayı öğrendikten sonra bunu ayakta denemek isteyebilir. Bu aşamada onun babasını, amcasını ya da abisini tuvalette izlemesini sağlamasını sağlayın. Oğlunuz bunu nasıl yapılacağını anlamaya başladığı zaman, oturağını tuvaletin yanına götürerek orada ilk denemeyi yapmasına izin verin. Eğer ayakta yapmaya geçişte isteksizse kesinlikle baskı yapmayın. Ama tuvaletine küçük objeler koyarak eğlenceli “hedef denemeleri” yaptırabilirsiniz. Bu geçiş döneminde kesinlikle bir süre tuvalette temizlik yapmaya hazırlıklı olun ve şaşan hedefler için oğlunuza kızmayın.

Canım biraz uzun ama işine yarayacağını düsündüm umarım yardımcı olmustur !!! a.s.

8. 2 Mayıs 2008
  9. vuslat06

vuslat06 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bence bez bağlama artık aralıklarla tuvalete götür. babası ile birliktede gidebilir tuvalete yapınca ay benim oğlum tuvalete yaptı çişini diye afferin de bez bağladığın için ona güveniyordur.
    kolay gelsin canım.

10. 2 Mayıs 2008
  11. linchen

linchen Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    arkadaslar beninm oglum 1,5 yasinda ikisinide söyledi gece de gündüzde bez baglamadim biraz geceleri ben zorluk cektim ama simdi tuvaleti geldimi kendiliginden uyaniyor.baskan kakayi yaparken benimkide korkuyordu bende oyunla ve süslü tuvalet kapagiyla alistirdim.simdi 2,5 yasinda kendisi gidip yapiyo tuvalete.

12. 2 Mayıs 2008
  13. husel

husel er:) Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    148
    3.5 yaş da epey geç olmuş canım ya maalesef dediğin gibi korkması bunu sebebi
    çocuk vücudundan ayrılan bu parçanın sonunu merak ediyor ve o parçasının zarar göreceği düşüncesi onu engelliyor
    belki önerim hoşunuza gitmeyecek ama çocuğunuzun seveceği bir lazımlık alın
    buna yapmasını sağladıktan sonra kakasıyla oynamasına izin verin onun canlıolmadığını acı çekmeyeceğini görürse işiniz kolaylaşacaktır
    bir de zorlamayın çocuğuancak altınıda bağlamayın
    kabızda olsa sonsuza kadar içinde tutacak değil ya mecbur kalıpyapacaktır
    ve siz üzerine gidip iyice huylandrımayın o sakinleşecektir zaten

14. 4 Mayıs 2008
  15. melisss

melisss Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    283
    Ödül Puanları:
    123
    merhaba arkadaşlar benim oğlumda 2 yaşını 3 ay geçti bi ara öğretmeye başladım ama havalar soğuyunca tekrar başladım bez sarmaya neyse çişini yaptıktan sontra anne çiş diye söylüyordu kakası gelince anlıyorum hemen köşelere kaçıyor hemen oturağını götürüyorum ama yapmıyor bırakıyorum tekrar köşelere gidiyor ve yapıyor bende korkuyor diye zorlamıyorum hatta bigün boyunca oturağa yapmamak için kakasını yapmadı o köşelere gittikçe ben arkasından gittim ama olmadı bu hafta tekrar başlıyoruz inş bu son başlayışımız olur ve öğreniriz...
    tüm arkadaşlara başarılar diliyorum inş öğretiriz...

16. 7 Mayıs 2008
  17. mirrorwoman

mirrorwoman Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    benimde 14 aylık oğlumvar bende yavaş yavaş tuvalete alıştırmakistiyorum ama erkenmidir acaba erken davranırsam olumsuz bir durum olurmu 15, yaşında alışan bebeklerimiz varmış ..
    yağmurr verdiğin bilgiler için çok sağol bu arada ..

18. 8 Mayıs 2008
  19. zeytin81

zeytin81 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    doktorlar 2 yaş normal dıyor.bencede 14 ay çok erken.benim ilk kızım 1.5 yasında söylemisti.ama erken konustuğu için ben uğrasmadım . yinede siz bilirsiniz tabı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.