Tuzla Merkür Kreş ve Çocukevi

Konusu 'Bakıcı ve Kreş' forumundadır ve luffee tarafından 20 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  20 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : luffee
 1. luffee

  luffee Aktif Üye Pro Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  790
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  herkesin kendisinin görüp karar vermesinin daha doğru olduğunu düşündüğüm için konuyla ilgili yorumlarımı silmeye karar vermiştim ama ben çocuk büyütürken mesaj düzenleme paneli değişmiş :) nedense daha sonraki mesajlarımı düzenleyemiyorum. bir ara vakit bulup düzenleyeceğim. Sevgiler...
   
  Son düzenleme: 23 Şubat 2011
 2. 21 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : luffee
 3. luffee

  luffee Aktif Üye Pro Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  790
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  Biraz ayrıntı verebilirsen sevinirim arkadaşım. Hangi konuda kötü şeyler duydun mesela; öğretmenlerin tavrı, güvenlik,yemek vs. Ben bu yaz oğlumla birlikte gideceğim için çok fazla araştırmadım açıkçası. Ama alışırsa seneye 2. dönem kreşe vermeyi düşünüyorum.
   
 4. 25 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : luffee
 5. kimyager8

  kimyager8 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  170
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben de tuzlada oturuyorum ama dediğiniz yeri ilk defa duydum tam olarak nerde
  ve oyun grubu demişsiniz anne bebek beraber gidilen oyun grubu mu eğer öyleyse ben de gitmek isterim mutlaka 2.5 yaşında kızım var evde çok sıkılıyoruz
   
 6. 25 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : luffee
 7. nxixnxixm

  nxixnxixm nınım ve ata'm herşeyim Üye

  Katılım:
  7 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.744
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  106
  Arkadaşım ne duyduysan söylermisin ???
   
  Son düzenleme: 25 Mayıs 2010
 8. 27 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : luffee
 9. luffee

  luffee Aktif Üye Pro Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  790
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  86
  Biz bugün Tuzla'da 3 kreş gezdik. ılki Merkür'dü. Tuzla mercan'da ikiz villalardan oluşuyor. ıçeriye girdiğimizde 5 yaş grubu yılsonu gösterisine hazırlanıyordu. Fazlaca disiplin ve okul havası sezdik. Üst katlara çıkan merdivenlere çocuklar için özel önlem almamışlar. Sadece uzun kaymaz şeritler yapıştırmışlar. Üst kata çıktığımızda öğrenciler bilgisayarın başına oturmuş çizgi film izliyordu :KK43: Öğretmen de o esnada sınıfı topluyorum dedi. Bazı odalarda sıvaların dökülmüş olduğunu gördük. Tekrar alt kata indik ve bir öğretmen bizimle görüşmek üzere odaya geldi. Oradaki başka bir bayana 'Çizgi film koy izlesinler' dedi. O bayan bize kendini sorumlu müdür diye tanıtmıştı ( her ne kadar görüntü ve diksiyon itibariyle öyle görünmese de) fakat diğer öğretmenler ona daha ziyade hizmetli gibi davranıyorlardı. Kamera sisteminiz var mı diye sorunca ' Öğrencilerin sürekli izlenme duygusundan rahatsız olmamaları için ve Unicef ve Meb yasakladığı için kaldırdık' dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum çünkü hala birçok kurumda kamera sistemi devam ediyor. Ayrıca çocuklara söylenmediği sürece hiçbirinin böyle birşeyden haberdar yada rahatsız olacağını düşünmüyorum. Neyse kısacası kurum kesinlikle içimize sinmedi. Hiç elektirik alamadık:) Yol üstünde 'Altın Çocuk gündüz bakımevi' tabelasını gördük. Uğrayalım dedik. Yanımdaki arkadaş tesettürlü olduğu için ben aslında inanç konusunda hassas olan insanların çalıştığı bir kurum arıyorum derken çaldığımız kapı açıldı ve içerideki herkesin tesettürlü olduğunu gördük :) Öğrendiğim kadarıyla çalışan kızların hiçbirisi çocuk gelişimi mezunu değilmiş. Sadece 3 yaşından sonra Kuran-ı Kerim'in harflerini bazı sureleri öğretmek için, kendi deyimleriyle orada çalışmak için eğitim almışlar. Sınıflar, tuvaletler vs fena değildi. Sadece formalite yüzünden oluşturulduğu belli olan Atamızın gazete'den kesilmiş gibi siyah-beyaz fotoğraflarının olduğu bakımsız pano canımı sıktı. Fakat çalışan herkesin bütün sinirleri alınmış gibiydi. Çocuklara bağırma, azarlama vs gibi olumsuz hiçbirşey yaşatmayacaklarından emin olduk. Arkadaşım zaten öyle bir kurum aradığı için sevindi fakat çalışanların üzerindeki o fazla sukunet onu bile rahatsız etti :) Tanıdık tavsiyesi olmadan oraya göndermemeyi daha uygun buldu.
  En son olarak Kelebek Anaokuluna gittik. Arkadaşım daha önce görüşmüş ve hem o görüşmeden hem de diğer tanıdıklar vasıtasıyla çok olumlu düşünüyordu. Gerçekten de daha kapıdan girer girmez ben de etkilendim. Çocukların oynadıkları alanlar kaldırım taşı görüntüsü olan yumuşak kauçuk/ sünger karışımı bir malzemeyle kaplanmış. Yani düştüklerinde bir yerlerini sakatlamaları teknik olarak mümkün değil. Genişçe bir bahçenin içinde her çocuğu kendinden geçirecek çeşitlikte kaydırak, salıncak, araba, bisitlet vs. vardı. Biz gittiğimizde bahçede küçük yaş grubu çocuklar yemek yiyorlardı. Korunaklı bir yerde ızgara yakılmış köfteler pişiyordu:) Anaokulunun yarısı o gün ata binmeye gitmişti:) Gitmek istemeyen yaşça daha büyük birkaç çocuk da bahçede oynuyorlardı. Sınıflar oldukça hoşumuza gitti. Binanın içindeki bütün zeminler kaymaz malzemeyle kaplanmıştı. Merdivenlerde çocukların düşebileceği hiçbir boşluk bırakılmamıştı. Ve heryer tertemizdi.
  Bina depremden önce yapılmış fakat bizi gezdiren öğretmen mühendislik raporlarının olduğunu söyledi.
  Tekrar aşağıya indik. Benim oğlum henüz 16. ayında olduğu için biraz enidişeliydim tabii. Fakat yemek yiyen çocukların arasında 2 tane 18 aylıkbebek vardı. Öğretmenler olarla özel olarak ilgileniyorlardı. Çaktırmadan konuşmalarını, tavırlarını izledim. Mesela bir öğretmen bebeği elinden tutmuş merdivende diğer öğretmene teslim ederken 'dikkat et eli şıkışmasın oraya vs' gibi uyarılarda bulundu.
  Kurumdaki kamera sistemiyle velilerin çocuklarını internetten izleyebildiklerini öğrendik. Ki bu bile başlı başına kurumun kendine olan güvenini gösterir bana göre.
  Bunun dışında torununu bırakmaya gelen bir anneanne vardı.Biraz sohbet ettik. Çocuk evde anne bağımlısı olduğu için sürekli olmasa da getiriyorlarmış. Çocuk ayrılmak istemediği için ağlamaya başladı. Ben öğretmenin tavrını merak ettiğim için bekleyip izledim. Ve doğru olanı yaptı. Anneanneye vedalaşın ve gittiğinizi görsün, kaldığınız sürece daha çok bağlanır dedi. Anneanne çıkar çıkmaz çocuğun ve başka bir miniğin elinden tutup yemek yemeye götürdü. Zaten çocuk da 1 dk içinde ağlamayı kesti.
  Anayol üstünde olduğu için biraz rahatsız olmuştum ama biz bile dışarıya çıkarken kapının açma yerini bulmakta zorlandık. Çocukların erişemeyeceği şekilde düğmenin üzerini metal bir parçayla kapatmışlar.

  Neyse oldukça memnun ayrıldık oradan.
  Benim amacım çocuğumun haftada iki gün de olsa başka çocuklarla kaynaşması ve güvenli bir ortamda oyun oynaması ve tabii bana olan bağımlılığının azalması. Parka bile gittiğimizde yanımdan ayrılmıyor çünkü. Yarın tekrar bebeğimi alıp görüşmeye gideceğim. Sanırım ilk birkaç gün annenin kalmasına izin veriyorlarmış. Bu dönemde alışabilirse ve üzülmeden ayrı kalabilirse bu yaz ve önümüzdeki kış Kelebek anaokuluna götürmek istiyorum.
  Tabii ki keşke annelerin ve çocukların birlikte katılabilecekleri bir oyun grubu olsa çok daha sağlıklı olur.
  Umarım bu gözlemler işinize yarar. Sizde eğer giderseniz lütfen burada paylaşalım. Birimizin gözünden kaçan diğerinin dikkatini çekebilir çünkü.
   
 10. 6 Ekim 2010
  Konu Sahibi : luffee
 11. heat

  heat Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Şu yazdıklarınızı hayretler içinde okudum... Merkür kreş ve çocuk evi Tuzlanın ilk anaokuludur... Benim çocuklarımda oraya gitti...Sahibi ise yakın arkadaşım, zaten Tuzlada tanınan bir kişi... Şu anda Tuzlanın çok kaliteli bir bölgesinde, çok büyük ikiz villalarda hizmet veriyor... Benim bildiğim Tuzlada velilerine açık olan tek anaokulu....Üstelik 0-3 yaş çocukları alma yetkisi olan tek kreş... Sadece 3-6 yaş çocukları alma izni olan bir anaokulu nasıl olurda 18 aylık bebek bakımı yapabilir... Kelebek anaokulunda bebekler olduğundan sözedilmiş burda...Buna uygun ortam olması gerekmez mi...halbuki Merkür de bebekler için ayrı bölümler ve özel yataklar bulunur.... Kelebek anaokuluna gerçekten gittiyseniz eğer ne kadar eski bir binada hizmet verdiğinide görmüşsünüzdür. Pazar sokağında ve deprem bölgesi... Ayrıca deprem raporlarını bence görün... Üniversiteninn 20 yıldan eski binalara bu raporu vermediğini biliyorum...Merkürün sahibi Funda hanım 1999 depreminde okulun İTÜ tarafından hazırlanmış deprem raporunu bütün velilerine göndermişti hala büyük kızımın dosyasında durur...O yıllarda bile böyle bir rapordan kimsenin haberi yoktu ama o bu raporu almış... yani o kadar güvenilir bir insan...işinde çok titiz ve çok düzgün üstelik kendiside çocuk gelişimci...çocukların tv. ve çizgi film izlediğini yazmışsınız... orda tv bağlantısı yoktur ve bize sürekli bu konularda yazılar yollardı...
  Elbette meyva veren ağaç taşlanır... Ama gördüğüm şu Kelebek anaokulu dışında bütün anaokulları taşlanmış... sanki planlı...Yuh artık...Bu yazıları okuyan herkesin ben özellikle
  Merkür'ü ziyaret etmesini tavsiye ediyorum... En değerli varlıklarınızı gözünüzle görmediğiniz hiç bir yere kesinlikle teslim etmeyin....
   
 12. 6 Ekim 2010
  Konu Sahibi : luffee
 13. _smile

  _smile Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  merhaba;
  ben MERKÜR KREŞ VE ÇOCUK EVİNDE öğretmenim.bu sitede bu tarz yazıların olduğunu velilerimiz bildirdi.Funda Hanım bu konuyla ilgili site yöneticisi ile görüştüğünü biliyorum ve gerekli işlemleri yapacaktır.ancak hepimiz bu tarz şeylerin yazılmasından hoşlanmadık.
  MERKÜR ün en önemli özelliği bu okula gelen veliler ve çocuklar gittikten sonra bile kopamıyorlar.bu yıl, liseye kendi elleriyle öğrencilerini yerleştirdiğini biliyorum Funda Hanım'ın.çünkü MERKÜR işini severek yapıyor.ticari amaç her zaman ikinci planda Funda Hanım için.her zaman çok para kazanmak isteyen eğitimin içinde olmasın der. ve maddi manevi olarak çocuklardan hiçbirşeyden kaçmaz.kesinlikle kırtasiye malzemeleri , branş dersleri parası gibi ek ücretler talep edilmez.kardeşlerden birinden kreş ücretinin yarısı alınır gelebilsinler diye.çünkü Funda Hanımın da çok iyi yetiştirdiği 1 yaş arayla 2 kızı var.
  bu yazıda bütün anaokulları karalanmış kelebek dışında.bu tarz polemiklerin içinde olmak MERKÜR'ün hiç tarzı değildir.bizler elbette bu yazıları yazarken üzülerek duygusal davranarak cevap hakkımızı kullandık. çünkü bu cevap hakkı MERKÜR'e ait değil. çocuklarına, velilerine, personellerine aittir.
  öyle değil mi Funda Öğretmenim siz herzaman biz bir aileyiz dersiniz...

  HEAT siz çok güzel yazmışsınız çocuklarınızı gözünüzle görmediğiniz biryere teslim etmeyin diye...

  zaten hiç bir anne ve baba bunu yapmaz diye düşünüyorum....
   
 14. 6 Ekim 2010
  Konu Sahibi : luffee
 15. lucretia

  lucretia Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  İlk olarak yasaklanan kamera kullanmına değinmek istiyorum. Kamera kullanımı anaokullarında Şubat 2009 yılında yasaklanmıştır. Bunun nedeni de gördüğünüz makelede açıklanmıştır.

  Çocuk hakkı ihlali

  SHÇEK’ten anaokullarına gönderilen yazıda da, anaokullarının kamera ve internet aracılığıyla izlenmesinin çocuk ve eğitmen haklarının ihlaline neden olduğu belirtildi. Yazıda, şöyle denildi: "Kamera sisteminin, çocukların mahremiyetine saygısızlık yapılmasına neden olduğu, okul öncesi eğitim kuruluşlarında eğitim etkinliklerinin kameralı sistemle izlenmesinin uygun olmayacağı, ancak, güvenlik amacıyla, öğretim etkinlikleri yapılan bölümlerin dışında kalan yerlerin kamera ile izlenebileceğine dair karar alınmıştır."

  Ayrıca haberi görmek de isterseniz googledan ufak bir araştırma yapabilirsiniz.

  Bir diğer değinmek istediğim konuda Merkür Çocukevi'nde belirtilen otistik çocuktur. Otistik insanların hasta olarak tanımlanması bu tanımı yapan insanlarıın ne kadar duyarsız ve bencil olduğunu gösterir. Eğer otizm bulaşıcı bir hastalık olsaydı otistik çocuğun diğer çocuklarla birlikte oynamasının sakıncalı olacağı konusunda haklı olabilirdiniz. Ancak otistik insanların normal hayata adapte olabilmesi ve yaşamlarını sürdürebilmesi için toplumun içerisinde olması, dışlanmaması gerekir. Ve otistik insanların aslında biz “normal” insanlardan daha zeki olabildiği konular vardır ki bunlar hepimizin ağzını açık bırakacak şeylerdir. Merkür Çocukevi'nde diğer çocuklarla eğitimini gören otizm ellerinde olan çocuk şu an ilkokula başlamıştır ve diğer “normal” çocuklarla hayatını sürdürmektedir.

  Ayrrıca bir anaokulunda çocukların çizgi film izlemesi kadar doğal bir şey olamaz. İzlememeleri eksiklik olur. Ben demiyorum ki günün her saati çizgi film izlesinler, ancak çizgi filmlerin de çocuklara kazandırdığı birçok beceri vardır. Ve de Merkür Çocukevi'nde çocuklar bilgisayardan değil televizyondan çizgi film izlemekte sadece İngilizce eğitimlerini bilgisayardan almaktadır.

  Oyun gruplarının amacına gelecek olursak eğer, oyun gruplarının amacı çocukların arkadaşlık ve paylaşım duygularını geliştirmektir. Her yeni gruba giren çocuk ilk olarak yadırganır ve yalnız hisseder kendini, bu doğaldır, çünkü çocuklarda sıkla görülen bir gruplaşma durumu vardır ve yeni gelen arkadaşlarını ilk olarak “ötekileştirirler”. Bu sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de görülen bir psikolojidir. Bu nedenle çocukları ve uygulamayı eleştirmek biraz yanlış gözüktü bana. Çünkü çocuklar anaokulunda da, ilkokulda da, liseye geçtiklerinde de, okul değiştirdiklerinde de bunu her zaman yaşayacaklardır. Önemli olan bu yaşlarda o “ötekileşmenin” önlemini almaktır, bu da bu oyun grupları ile sağlanabilir.

  Başka insanların başarılarını, özverisini ve güvenirliliğini çöpe atmak bu kadar kolay olmamalı diye düşünüyorum. Bir anaokulu açacak vicdana sahip ve çevresinden sürekli yaptığı işte en iyisidir diye bilinen bir insanın bebeklerin altını saatlerce temizletmeyeceğine inanmak komik geliyor bana.

  Kendi düşüncelerinizi oluşturmak için öncelikle her anaokulunu bizzat gezmenizi ve kulak dolgunluğu ileönyargılı bir şekilde gitmemenizi tavsiye ederim.

  Saygılarımla.
   
 16. 6 Ekim 2010
  Konu Sahibi : luffee
 17. schokol

  schokol Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  merhaba,
  öncelikle sunu demek ıstıyorum yazılanlara cok sasırdım .benim çocugum su an merkur cocuk evınde ve ınanılmaz mutlu yanı mutluyuz:))benım ıkı tane 3 yas arayla erkek cocugum var buyuk olanıda merkur cocuk evındeydı su an ılkokula gectı ıkı yıl merkur cocuk evıne devam ettı ve harıka bır sekıldede mezun oldu...sımdı ıkıncı cocugumuda merkur cocuk evıne verdım.hersey harıka gıdıyor yazılanları okudugmda cevap yazmak ıstedımm cunku yıllarını bu ıse vermıs olan funda hanıma bu yazılanlar cok ayıp. funda hanımı ve merkur cocuk evını yıllardır butun tuzla tanımaktadır.Ben bu yazılanlara kımsenın ınanmicagını duusnuyorum zatn merkur oyle bır yuvakı boyle yazıları okumadan gıdıp görürsenız merkur cocuk evının nasıl mukemmel bır yuva oldugunu kendı gözlerinizle görebilirsınız.Ben merkur cocuk evıne tavsıyeyle gıttım ve ıyıkı gıtmısım.bende bır egıtımcıyım ve benım ıcın cok onmlı olan bır konu cocugumun egıtımı herkes gıbı:) ve merkur cocuk evıde tam egıtım ıcın yaratılmıs bır kurum.sıze sunu soyluyorumm sadece gıdıp merkur cocuk evını gorun hatta bır gun mısafır olun emınım gerceklerı göruceksınız...merkur cocuk evı zaten tuzlada acılan ılk yuva eger yukarda yazılanlar gıbı olsaydı merkur bu kadar sene nasıl ayakta kalabılırdı.hem tecrubelı hem sevgı dolu bır yuva kısacası cocuklarınızı guvenle emanet edecegınız harıka bır yer.daha fazla bır sey demıyecegım zatn gıdersenız herseyın gercegını mukemmellıgını goruceksınz sadece gıdıp mısafır olunn saygılarımla.....
   
 18. 6 Ekim 2010
  Konu Sahibi : luffee
 19. cenk2007

  cenk2007 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Benim garip bulduğum kısım bu konunun sanki sadece iki kişi arasında insanlara kendi görüşlerini aşılayacak şekilde tartışılmış olması. Bu bende biraz şüphe uyandırdı açıkçası. Özellikle de asıl iğnelemeyi yapan kişinin bizim görüşlerimizi almak amaçlı konuyu açan kişi olması. Sanki özellikle yapılmış bir hareket gibi geldi bana.
  Yapılan eleştiriler ve yorumlarda da hoşuma gitmeyen kısımlar var.
  Benden önce yazan hanımefendinin de belirttiği gibi otistik olma durumuna bir hastalıkmış gibi bakılması hiç hoşuma gitmedi. Toplum olarak genetik açıdan engelli çocukların hayata adım atmalarına yardımcı olmamız çok güzel birşey bence. Bu yüzden otistik olan bir çocuğun "normal" çocuklarla beraber yetiştirilmesi bence bir atrıdır.
  Sadece merkür kötülenirken diğer kreşlerin de yüceltilmesi biraz abartı olmuş sanırım. Tuzla'da oturmamama ve bahsedilen kreşlerin hiçbirini daha önce ziyaret etmememe rağmen bu yazıları okuduğumda bu kanıya vardım.
  Bana sorarsanız reklam yapmak için bu tarz eylemlere gerek duyan bireylerin bağlantılı olduğu bir kuruma çocuk teslim etmek çok akıllıca bir iş değil.
  İnsanlardan öneri almak, görüşlerimizi paylaşmak iyi hoş birşey ama hayatınızdaki en değerli varlığı teslim edecekseniz en önemli görüş kendi görüşünüzdür. Bu yüzden herkese önyargılı davranmayıp durumu kendi gözlerinden görmelerini tavsiye ederim.
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.