TV izleyen çocuğun tansiyonu çıkıyor

Konusu 'Pediyatri - Çocuk Hastalıkları' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 2 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  2 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  TV izleyen çocuğun tansiyonu çıkıyor


  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Selim Kurtoğlu, ABD'de Amerikan Pediatri Akademisinin 4-17 yaş grubundaki çocuklar üzerinde televizyon izlemenin getirdiği zararlar konusunda yaptığı araştırmanın çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğunu ifade etti.

  Araştırma sonuçlarına göre çocukların günde 2 saatten fazla televizyon izlemesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açtığının belirlendiğini vurgulayan Kurtoğlu, şunları söyledi:

  ''Fazla televizyon izleyen çocuk, uzun süre hareketsiz kalıyor. Televizyon izlenirken atıştırma şeklindeki yeme alışkanlığı, beslenme düzenini bozuyor. Ayrıca, televizyonlardaki gıda reklamları da çocukların dengeli beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkiliyor. Bu olumsuzluklar, çocuklarda şişmanlık sorununu beraberinde de yüksek tansiyon şikayetini getiriyor. ABD'deki araştırmaya göre, günde 2-4 saat televizyon izleyen çocuklarda diğer çocuklara oranla 2,5, 4 saatten
  fazla televizyon izleyen çocuklarda 3,3 kat daha fazla yüksek tansiyon hastalığı görülüyor.''

  Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çocuklarda şişmanlık sorununun ciddi bir sağlık sorunu olduğunu kaydeden Kurtoğlu, fazla televizyon izlemenin de bu problemi artırdığına dikkati çekti.

  Çocukluk döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyon hastalığının, ileri yaşlarda diğer büyük sağlık sorunlarına yol açabildiğini bildiren Kurtoğlu, şöyle devam etti:

  ''Şişmanlık sorunu bulunan, yağ oranı yüksek olan ve yüksek tansiyon şikayeti olan çocuklarda metobolik sendrom adını verdiğimiz hastalık ortaya çıkıyor. Bunun sonucunda ileri yaşlarda kalp hastalığı, felç, şeker hastalığı ve kanser gibi çok ciddi sorunlara davetiye çıkarılıyor.

  Ayrıca kız çocuklarda polikistik yumurtalık hastalığı adını verdiğimiz tüylenme şikayeti de ortaya çıkabiliyor. Tüm bu sorunların önlenebilmesi için anne ve babaların duyarlı olmaları gerekiyor. Çocukların günde 2 saatten fazla televizyon izlemeleri engellenmeli. Çocukların günde en az 1 saat fiziksel aktivitede bulunması sağlanmalı, hareketsiz kalmaları engellenmelidir.''
   
 2. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 3. ilgin0707

  ilgin0707 seviyor seviliyor:) Pro Üye

  Katılım:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.538
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  canım sağol paylaşım için
   
 4. 3 Ocak 2008
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 5. devit

  devit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2007
  Mesajlar:
  142
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  vallla harika bir haber teşekkürler.ben kızıma günde 2 saat izin veriyordum ama bazen uzun süre izlediği de oluyor.özellikle şu çizgi film kanalları tetikleyici mesela gece 11 ee kadar yayın yapanlar var.