Ucaga binecekler dikkat! (yeni uygulama basliyor)

Konusu 'Hiçbir başlığa uymayan yazılar !' forumundadır ve D e r i n s u tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  28 Şubat 2009
  Konu Sahibi : D e r i n s u
 1. D e r i n s u

  D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2008
  Mesajlar:
  308
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  Merhaba arkadaslar,
  Ikiz kulelerin vurulmasindan sonra yurt disinda uzun zamandir uygulanan güvenlik prodüsürleri 1marttan itibaren bizim ülkemizdeki havalimanlarinda basliyor.

  Kabin icine aldigimiz el bagajlarinda sivi tasimamiz yasak.Cocuk mamalari ilac kullananlar 100 milimetreye kadar olan sivilar agzi kapali bir poset icinde aliniyor.

  Asagida acikca bu bilgileri bulabilirsiniz.Yoksa güvenlik noktasinda parjümünüzden,rimelinizden yada buna benzer ürünlerinizden olabilirsiniz.Bunlari ucak alti bagajinizda yada özel bir poset icinde belirtilen miktarda bulundurabilirsiniz.Yurtdisinda bu uygulamaya cok uyuyorlar.
  Uçuşlarda yeni uygulama yarın başlıyor.

  İç ve dış hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarındaki sıvılara, yarından itibaren kısıtlama geliyor. Yolcular, 100 milimetreyi geçen ürünlerini el çantalarında veya kabin bagajlarında taşıyamayacak.

  1 Mart’tan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince hava yolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılara sınırlama geliyor. 100 milimetreyi geçen sıvılar el çantalarında veya kabin bagajlarında taşınmasına izin verilmeyecek. Her yolcu, 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol yanında taşıyabilecek.

  -UÇAK ALTI BAGAJLARA KISITLAMA YOK-

  Her yolcu bir adet plastik poşet taşıyabilecek. Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek. Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak. Bebek ile seyahat eden yolcular ile hasta yolculara durumları göz önünde bulundurularak kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanacak. Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek. Son güvenlik kontrol noktasında söz konusu yolculardan mamayı/ilacı tatmaları ya da hastalığı-ilaç kullanım zorunluluğunu belgelendirmeleri istenebilecek. Gümrüksüz mağazadan veya uçuş esnasında satın alınan sıvı ürünler, görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konulacak ve poşetin ağzı yapıştırılacak. Poşetin, uçağa alınmasına faturası kontrol edildikten sonra izin verilecek. Son inilecek havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbasının açılmaması gerekiyor. Açılması durumunda aktarma yapılan havaalanında poşetin içeriğine el konulabilecek.  -KISITLANAN MALZEMELER-

  Su, şurup, içki dahil her türlü sıvı, kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağlar dahil), parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı halde olan rujlar hariç), tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar ile bu maddelere benzeyen diğer maddeler.
  Alintidir...