uçan hamileler dikkat:D

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve Libyana tarafından 4 Haziran 2008 başlatılmıştır.

4 Haziran 2008
    Konu Sahibi : Libyana
  1. Libyana

Libyana Allah var, Allah yâr... Pro Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Uçak yolcusu hamilelere öneriler
    Hamilelerin, uçak yolculuğu sırasında, her 2 saatte 1 litre su içmeleri önerildi.

- Yolculuğa çıkmadan önce tıbbi raporlarınızın bir kopyasını ve doktorunuzun telefon numarasını alın. Gerektiğinde çıkarabileceğiniz şekilde kat kat giyinin. Emniyet kemerinizi göbeğinizin üstünde değil altında tutun. Bel ağrısına karşı yanınıza yastık alın. Uçuş heyecanı için yanınızda zencefil çayı veya nane çayı bulundurun.

2. 6 Haziran 2008
  3. meltemDE

meltemDE 7.aydayiz Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    bende yasadiklarimi ekliyim
    THY lari 34 haftadan sonraki hamileleri almiyo ama pilota bagli durum 34 haftanin altindakinide almyiorum derse almayabilir. 34 haftaya kadar olanlar doktorundan rapor almalari gerekiyor ama raporun belli bi formati yok havayollari raporu kabul edebilir yada etmeyebilir. Raporda önemli olan doktorun hamile hastasi hakkinda kesinlikle ucak yolculuguna sorunu yoktur diye yazmasi eger ucakta bi sorun olursa maddi tum yuku hamile ve doktorun ustlendigini belirtmeis gerekiyor. Her havayolunun kendine gore bunun uc asagi bes yukari aynisiymis.Doktor raporu ile sadece valizinizi ucaga verioysunuz havaalani doktoru sizle görüsmek istiyor oda onaylamali ama sorumluluk almiyor maddi olarak.Ucaga bindiginizde pilot in derse yapacak hic biseyiniz yok. Ben oglum da bunlari yasadim ama sorunsuz almanyaya geldim sonucta.Bir baska yolda bol pardesu giyip hamile olmadiginizi söylemekmis bunuda ucakta yanimda oturan kadindan duydum sok oldum. Ne raporu ben bindimucaga kimsede hamile oldugumu bilmiyodu demezmi. Ben sok ya bisi olsa allahkorusun.Birde ilk 3 ay icin havayollarinin söyledigi bisi yok ama dusuk tehlikesi icin bence tehlikeli .Ucakta dusuk baslasa ne yapilir bilemiyorum.

4. 16 Haziran 2008
  5. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    :kahve: Evet canım kesinlikl katılıyorum,çok dikkate alınması gerekenbir husus bu..Ben de raporla binmiştim uçağa...Aslında aniden çıkmıştı yolculuğum..Nasip..İLk 3 ay gerçekten çok önemli ben duydum birçok arkadaşımdan düşük riskinin o zamanlarda daha yüksek olduğunu..Tşk..:smiley-cool:

6. 16 Haziran 2008
  7. Kancicegim

Kancicegim Aysima´nin Annesi:) Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    106
    ben de turkiye ye gitmek istiyorum ama ucak yolculugunun hamileler icin tehlikeli oldugunu dusunuyorum ne olur ne olmaz Allah korusun kara yolu degil ki mole verip durasin...malesef gidemeyecegim:KK43:(((

8. 17 Haziran 2008
  9. serayy

serayy çook şeker Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    106
    ben perşembe günü bineceğim uçağa. Rapor falan bişey demedi tur şirketi bana, daha fazla belli olmuyor sonuçta dr. da sorun yok binebilirsin dedi. 5 haftalıkkende düşük tehlikem varmış bilmeden bindim uçağa bişey olmadı, umarım şimdide olmaz.

10. 18 Haziran 2008
  11. olric

olric Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben hamilelilğim süresince 6 kez uçak yolculuğu yaptım..en sonuncusunu 32 haftalıkken yapmıştım atlasjetle...32.hafada dr. raporu istediklerini söylemişlerdi telefonda ben de raporumu almıştım ama 6 yolculukta da kimse bana rapor felan sormadı...hamileliğimin de anlaşılmaması mümkün değil,karnım burnumda....pek dikkate alınmıyor demek genel olarak..ters birine denk gelinmediği üsrece....

12. 18 Haziran 2008
  13. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    ben temmuz başı uçak yolculuğu yapıcam kısmetse.
    ama Allahtan 1.5 saatlik bir yolculuk olucak..
    doktor da onay verdi..
    oh hemen varıcaz inş...

14. 18 Haziran 2008
  15. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    ben 27 haftadaydım doktorum bana ucak yolculuguna ızın vermedı.........

hava boslugu olabılır...dıye

16. 9 Temmuz 2008
  17. Libyana

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    148
    Hamileliğiniz sırasında uçak yolculuğuna çıkarken dönüş zamanında kaç haftalık olacağınızı ve yeni bir rapor gerekip gerekmediğini kontrol etmeyi unutmayın.

Dikkate almanız gereken tek nokta havayolu şirketlerinin politikaları olmamalıdır. Uçak yolculukları genelde rahatsız koltuklarda yapılan sıkıcı seyahatlerdir. Hamilelik döneminde yolculuk esnasında çok daha çabuk sıkılabilirsiniz. Hamileliğinizin son dönemlerinde çokmecbur kalmadıkça uçak yolculuğundan kaçınmanızı öneririm.Özellikle yurtdışı uçuşlarda gittiğiniz yerdeki sağlık koşullarını ve sunulan hizmeti de araştırmalı ve aklınızın bir köşesinde tutmalısınız. Gittiğiniz yerde aniden sancılarınız başlar ise yeterli bir sağlık hizmeti alabileceğinizden emin olmalı eğer olanağınız varsa bu tür hastane ve merkezlerin adres ve telefonlarını yanınızda bulundurmalısınız.

Hava alanına girerken geçtiğim kapı ve dedektörler bebeğime zarar verir mi sorusu çok sıkkarşılaştığımız sorulardan birisidir. Bu sorunun cevabı HAYIR'dır. Hava alanlarının girişindeki dedektörler metal dedektörüdür ve X ışını ile çalışmazlar. Bu nedenle bu kapılardan güvenle geçebilirsiniz.

Uçaktaki kabin basıncı bebeğinize zarar vermez. Bir çok ticari havayolu şirketi uçaklarındaki kabin basıncını belirli bir seviyede tutmak zorundadır. Bu yasal bir zorunluluktur. Yapılan incelemelerde kabin basıncının bebeğe zarar verebileceği yönünde bir kanıt bulunamamıştır. Gerçekte asıl sorun kabin basıncı olmayan küçük uçaklar ile yapılan yolculuklarda yaşanmaktadır. Kabin basıncı sağlanmadığında örneğin 10.000 feet yükseklikte uçarken sanki yüksek bir dağın zirvesinde gibi olursunuz. Bu yükseklikte oksijen basıncı çok azalmıştır ve vücudunuz sizin ve bebeğiniz için yeterli oksijeni sağlayabilmek için daha fazla çalışmak zorundadır.

Uçak yolculuğu sırasında nelere dikkat etmelisiniz?
    Harhangi bir yerde uzun süre oturmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını etkiler ve ayak ile bileklerde şişmelere neden olabilir. Bu nedenle her 1.5-2 saatte bir ayağa kalkıp koridorda yürüyüş yapmalı ve kan dolaşımınızı canlandırmalısınız. Bu kısa yürüyüşler sırasında bacaklarınıza germe egzersizleri de yaptırabilirsiniz. Yolculuk sırasında otururken de bazı germe hareketleri yaparak uzun süreli oturmanın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Bunun için oturur pozisyondayken bacaklarınızı iyice ileriye doğru uzatın, topuklarınız merkez olacak şekilde ayağınızı yavaşça kendinize doğru kuvvetice çekerek baldır kaslarınızı gerin. Daha sonra ayak bileklerinizi sağa sola çevirin ve parmalarınızı açıp kapatın.

Hamilelik sırasında yapılan uçak yolculuklarında uzun süre rahatsız bir pozisyonda hareketsiz oturmak tromboz (damar içindekan pıhtısı) ve varis riskini arttırır. Uçuş süresince özel varis çorabı giymek bacaklarınızdaki kan dolaşımını destekler ve şişmiş damarları rahatlatır.

Eğer yanınızdaki koltuk boşsa ya da uçak içinde yan yana iki boş koltuk bulabilirseniz uzun oturmak suretiyle ayaklarınızı kaldırabilirsiniz. Uçaktaki kabin basıncı ayaklarınızda şişmeye neden olabilir. Ayakkabılarınızı çıkararak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yürüyüş sırasında rahat ve sağlıklı olmasa da uçuş süresince terlik giymeniz rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Dr.Mumcu

18. 5 Ocak 2009
  19. hs050505

hs050505 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    108
    merhabalar
    ben de 28 haftalik hamileyim. sorunsuz bir hamilelik geciriyorum. 28 haftalikken ucmam gerek. 2 saatlik bir yol. 25 hafta cok mu riskli erken dogum vs acisindan?