Üçlü Testte Neye Bakılır?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Üçlü testte anne adayının kanındaki üç madde incelenir.

  Afp: Alfa-fetoprotein normal olarak fetus tarafından üretilen bir proteindir.

  hCG: Plasenta tarafından üretilen bir hormondur.

  Estriol: Estriol hem fetus hem de plasenta tarafından üretilen bir östrojendir.

  Üçlü test kan taraması şeklinde gerçekleştirilen, girişimci olmayan ve anne ve bebek açısından hiçbir riske yol açmayan bir test yöntemidir.

  Üçlü Test Nasıl Yapılır?
  Üçlü test için anneden bir miktar kan alınır. Kan örneği laboratuarda test edilir.

  Üçlü Test Ne Zaman Yapılır?
  Üçlü test ideal olarak hamileliğin 15-17. haftaları arasında yapılır. 20. haftada da doğru sonuçlar alınması mümkündür. Tüm hamile kadınlara üçlü testin anlatılması ve yaptırmayı isteyip istemediklerinin sorulması gereklidir. Ancak aşağıdaki durumların söz konusu olması halinde üçlü testin yapılması önerilir:

  - Ailede doğumsal kusur hikayesi olması

  - Anne adayının 35 yaş ve daha büyük olması

  - Hamilelik sırasında zararlı olabilecek ilaç kullanmış olması

  - Diyabet hastası olması ve insülin kullanması

  - Hamilelik sırasında viral bir enfeksiyon geçirmiş olması

  - Yüksek dozda radyasyona maruz kalması

  Üçlü Testte Neye Bakılır?
  Üçlü test ile AFP düzeyinin yüksek ya da düşük olup olmadığına ve hCG ve estriol düzeylerinin normal olup olmadığına bakılır. Potansiyel genetik bozukluk olasılıklarının değerlendirilmesi amacıyla kan testi sonuçları anne adayının yaşı, kilosu, sigara kullanıp kullanmadığı gibi değişkenler ve gebelik haftasıyla birlikte özel bir bilgisayar programına girilerek işleme tabi tutulur. Bu işlem neticesinde anne adayının bebeğinde Trisomi 21 (Down sendromu), Trisomi 18 ve nöral tüp defekti (NTD) varolma olasılığı belirlenir.

  AFP düzeyinin yüksek olması gelişmekte olan bebekte nöral tüp defekti olabileceğini düşündürür. En yaygın görülen nöral tüp defektleri spina bifida ve anensefalidir.

  AFP düzeyinin düşük olması gelişmekte olan bebekte Down sendromu (Trisomy 21) olabileceğini düşündürür.

  Anormal hCG ve estriol düzeyleri gelişmekte olan bebekte kromozom anomalileri olabileceğini düşündürür.

  Üçlü testin yapılmasında esas amaç genetik bozukluk olasılığının taranmasıdır, ancak aşağıdakileri belirlemek amacıyla da üçlü testten faydalanılır:

  - Bebeğin ventral duvarındaki bozukluklar

  - Bebeğin sindirim sistemindeki bozukluklar

  - Düşünülenden daha ileride veya geride seyreden gebelikler

  - Prematüre doğum, preeklempsi ve düşük riskleri

  Üçlü test ne anlama gelir?
  Üçlü testin bir tanı testi değil, bir tarama testi olduğu unutulmamalıdır. Bu test sadece bebekte genetik bozukluk olma riskini gösterir. Testin yalancı pozitif ya da yalancı negatif çıkma olasılığı vardır. AFP, estriol ve hCG düzeylerine ilişkin sonuçlar genellikle “yüksek” veya “düşük” değerler olarak belirtilir. Örneğin düşük AFP, düşük estriol ve yüksek hCG kombinasyonu Down sendromu açısından daha ileri taramaların yapılması gerektiğini gösterir. Aşağıda hangi sonuç kombinasyonlunun hangi durum ile ilişkilendirildiği gösterilmektedir:

  Üçlü Test Sonuçları
  Sonuçların anormal çıkması tanı koyulması için ilave girişimci tanı testlerinin yapılması gerektiğini gösterir. Bu girişimci yöntemleri, doktorunuzla ve eşinizle ayrıntılı olarak konuşmanız gerekir. Ayrıca bir genetik danışmanla da görüşebilirsiniz.

  Neden ileri testler yaptırmak gerekir?
  Üçlü test sonuçları ilave tanı yöntemlerine başvurulması konusunda uyarıcı görev yapar. Ancak ilave testlere başvurma nedeni herkes için farklı olabilir. İlave testlerin yapılması tanının teyit edilmesini sağlar ve size bazı seçenekler sunar. Bunlar:

  - Olası müdahale potansiyelini değerlendirmek (örneğin spina bifida için anne karnındaki bebeğe operasyon yapılması gibi)

  - Özel ihtiyaçları olan bir çocuk için hazırlık yapmaya başlamak

  - Yaşam tarzında olabilecek değişikliklere hazırlıklı olmak

  - Destek alabileceğiniz yerleri ve kişileri belirlemek

  - Hamileliği sonlandırmak

  Bazı aileler de çeşitli nedenlerle tanı testlerini yaptırmamayı tercih etmektedir. Kararınızı vermeden önce bu testlerin risk ve yararları konusunda doktorunuzla ayrıntılı olarak görüşmeniz en doğrusu olacaktır.
   
 2. 25 Ocak 2012
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. ruzgarbebek

  ruzgarbebek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ocak 2012
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  merhaba arkadaşlar uzun süredir yazı yazmaksızın sizlerin yazılarınızı takip ediyorum. deneyimlerini paylaşan herkese çok teşşekkür ederim. bende 20 haftalık hamileyim ikili test yaptırdım sonucum 1/4200 normalde üçlü teste gerek yokmuş ama doktorum üçlüyüde yaptırdı. 15 hafta 5 günlükken yapılan 3 lü teste sonuç 1/90 çıktı o an dünya başıma yıkıldı eğer doğruysa yaşayan bi canlıya nasıl kıyarım nasıl son veririm meleğime dedim peki onların ömrünün uzun olmadığını bilerek sonradan kaybetmek beynimde binlercesoru döndü aminiosentez yaptıralı 21 gün oldu hala sonuç alamadım ilk 10 günlük sonucunu aldım o sonuçta kromozon sayısında bir sorun yoktur denmişti ne olur birileride bana bilgi versin aynı durumu yaşayan arkadaşlar deneyimlerinizden benide bilgilendirir misiniz rabbim her şeyin hayırlısını versin. beklemek ölüm gibi