üçlü testte trizomi 18 yüksek çıktı bakabilir misiniz

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve melankolik tarafından 15 Şubat 2010 başlatılmıştır.

15 Şubat 2010
    Konu Sahibi : melankolik
  1. melankolik

melankolik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    üçlü testte kendi doktorum yasına göre risk yüksek dedi( amniosenteze gerek yok dedi) ve tıpa gönderdi ordaki doçent ise testte çok yüksek olarak geçmiyor risk ama bence yüksek deddi ve amniosentez önerdi 1:107çıkan sonuç,

2. 15 Şubat 2010
  3. glupglup

glupglup Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    Böyle bir durumda ne yazılır hiç bilemiyorum canım. Eğer tr21 riskin 1/107 çıksaydı söyleyeceklerim olurdu sana umut verebilir seni rahatlatabilirdim belki ama Tr18 biraz hassas bir konu. Yazacaklarımın seni olumsuz etkilemesini hiç istemem canımın içi bu nedenle sen internetten araştır bu durumun sonuçlarını. Gelişmelerden de haberdar et bizi olur mu..

4. 16 Şubat 2010
  5. budebe

budebe göktuğ'um bal oğlum Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    canım ben nisan annesi olucam Allah izin verirse.bizim topikten bir arkadaşın 1 :57 çıkmıştı.amniosentez yaptırdı şükür Rabbime bişey çıkmadı.canım bunlar olasılık testleri.yani kesinliği yok.aklımda kalmasın diyosan yaptır amniosentezi.ama şu da önemli sen bu bebeği istiyosan sorun yok.yani yaptırmana gerek yok

6. 16 Şubat 2010
  7. Odette

Odette Annecik Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Canım benim de 3lü testte trizomi 18 1/89 çıkmıştı, bana da amniosentez önerildi. Ardından bu konuda uzman bir doktora daha gittim, ultrasonda da inceledi, sorun bulamadı(trizomi 18 ultrasonda da belli edermiş kendini) ama yine de içimin rahatlaması için amniosentez yaptırmamın daha iyi olacağını söyledi. Ben de yaptrdım, çok şükür bir sorun çıkmadı ama yaptırmasaydım içim rahat etmeyecekti gerçekten de. Çoğunlukla bir şey çıkmıyormuş ama dediğim gibi için rahat etmeyecek ve her gün bunu düşünüp stresleneceksen yaptır derim ama mutlaka bu konuda deneyimli bir doktora yaptır. Hiç moralini bozma, geçmiş olsun.

8. 16 Şubat 2010
  9. mercan76

mercan76 kızımın kızkardeşi geliyo Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canım merhaba ben kesinlikle amniyosentez yaptır derim benim ikili testimde ( bundan önceki bebegimi tr18 kaybettim)50:1 cıkmıştı inanmadım 3 lü testimi yaptırdım ondada aynı sonuç cıktı ben o kadar cok araştırdımki prof oldum desem yeridir bak belirtileri nelermiş ki bende tıpatıp aynıydı ilk önce koryoid kistleri oluyor bebekte ben bunu 16 haftalıkken ultrasonda dr gördü en belirgin özelliği bu 2. olarak bebek haftalar gectikce 2 hafta geriden gelmeye başlıyor mesela benim kızım 19 haftalıkken ult 17 haftalık cıkıyordu 3. el ve ayaklarında clumb ( yumruluk ) oluyor bunuda amniyosenteze gittigimde dr söylemişti bende bunların hepsi vardı zeynep kamilde herkes sok oldu 6000 da 1 görülen bir vaka bu ve en cok kız bebeklerde oluyomuş bunuda int araştırırken buldum şimdi illaki bunlar sende var demiyorum ama amniyo sentezi mutlaka yaptır amniyo yaparken doplere alıyorlar zaten ve eger bebekte bişi varsa illaki söylüyorlar ve sonlandırmak için kromozom sonucunu beklemiyorlar bile bende öyle yaptılar cünkü bu tip bebekler anne karnında 20 hafta yaşıyorlarmış anneyi zehirlemesin diye alıyorlar yani ben gittigimde benim kızım ölmek üzereydi ve kromozom zonucu gelmeden hemen sonlandırıldı ve sonuç 47 kromozomdu bak tekrar ediyorum sende illaki var demiyorum cünkü benim degerime göre seninki baya iyi ben istanbulda zeynep kamile gittim ve cok memenun kaldım bana genetik degil dediler cünkü benim 6 yaşında sapasaglam bir kızım var şimdi gene ham,leyim ve ikili testim şükür iyi cıktı kafan rahat olsun yaptır amniyosentezini hiç korkulacak bişi yok amniyo gayet basit bir olay bulundugun yerde illaki devlet hastanesi vardır genetik bölümüne git testlerini göster amniyo yaptır hhem sen rahat et hemde bebişini üzmee ben inanıyorum benim yaşadıklarımı yaşamazsın ama önlemini al derim ben

10. 16 Şubat 2010
  11. Odette

Odette Annecik Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Yukarıda bir arkadaşın dediği gibi "bu bebeği istiyorsan sorun yok" diye bir durum söz konusu olamaz, yanlış yönlendirmeyelim birbirimizi çünkü bu hastalığın varlığında bebeğin anne karnında ölme olasılığı çok yüksek, hatta doğsa bile edward sendromlu bebeklerin yaşama ihtimalleri çok çok düşük. Daha önce de dediğim gibi bu hastalık ultrasonda kendini belli ediyor mutlaka ama amniosentezi yaptırırsan da için rahat eder.

12. 16 Şubat 2010
  13. mercan76

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    seninle aynı fikirdeyim canım başıma geldi ve yaşadım ben

14. 16 Şubat 2010
  15. melankolik

melankolik Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    76
    çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı,inşaallah hepimiz bebişlerimizi sağlıklı bir şekilde kucağımıza alırız

16. 18 Şubat 2010
  17. mercan76

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    inşallah canım gelişmelerden haberdar et beni yardımcı olurum yaşayan anlar cünküüü

18. 25 Kasım 2010
  19. janatami

janatami Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    arkadaşlar bende 29 yaşında bir çocuk annesiyim 17 hafta 4 günlük hamleyim dün üçlü taramamı yaptırdım benimde tri 18 1/261 çıktı dok aminosentez dedi ama ben istemiyorum eger dedikleri gibi edwaed sen zaten kendiliginden hayatını kaybedecek buna ben sebeb olmak istemiyorumaylardır igne ve ilaçlarla onu hayatta tutmaya çalıştım küçük bile olsa ona zarar verebilecegim bişey yapmak istemiyorum lütfen birileri bana gerek olmadıgını söylesin o teste 2li taramam güzel çıkmıştı hem