Ucuz kolanyaya dikkat!!

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve dj_oznur_0106 tarafından 22 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  22 Kasım 2007
  Konu Sahibi : dj_oznur_0106
 1. dj_oznur_0106

  dj_oznur_0106 sweet_lady Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.067
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  VAN (İHA) - Van Lazer Güzellik Merkezi Mesul Müdürü Dermotoloji Uzmanı Dr. Eda Kıroğlu, ucuz kolonyaların mikropları kırma yerine tam tersine derinin bütünlüğünü bozarak mikroplara bir yerleşim yeri hazırladığını belirtti.

  Özellikle bayram ve özel günlerde kolonya tüketiminin daha fazla olduğunu belirten Dermotoloji Uzmanı Dr. Eda Kıroğlu, yaklaşan Ramazan bayramını fırsat bilenlerin piyasaya ucuz ve kalitesiz kolonya sürebileceği ihtimaline karşı vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini kaydetti. Derinin göz, kulak ve burun gibi yaşayan bir organ olduğunu ifade eden Dr. Kıroğlu, yüzde 80'i su olan deri boynusu denilen tabakanın cildin bütünlüğü ve sağlıklı olması için dengeyi koruduğunu kaydetti. Tabakanın bozulduğu her durumda derinin hasar gördüğünü anlatan Dr. Kıroğlu, bu durumun günümüzde kullanılan kalitesiz sabun ve kimyevi maddelerden dolayı sık sık ortaya çıktığını vurgulayarak, "Ucuz ve kalitesiz kolonyalar mikrobu kırmak yerine tam tersine derimin bütünlüğünü bozarak mikroplara bir yerleşim yeri hazırlıyor" dedi.

  Vatandaşların böyle bir durumla karşılaşmaması için aldığı ürünün Sağlık Bakanlığı ruhsatlı, raf ömrü dolmamış olması ve yeni alınmış ise fazla güneşte bekletilmemesine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Dr. Kıroğlu, kalitesiz kolonyaların kullanılması sonucu en sık görülen rahatsızlıkların ise egzamalar ve mikrobik enfeksiyonların görüldüğünü belirtti.

  En ideal kolonyaların ise renksiz ve cildin PH değerine uyumlu olması gerektiğini vurgulayan Dr. Kıroğlu, "Kaliteli kolonyanın dahi çok aşırı kullanımı benzeri zarar ve etkiler göstereceğinden az kullanılması daha uygundur" şeklinde konuştu.