Uğur Mumcu Yarın Anılacak

Konusu 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' forumundadır ve Tarrcinn tarafından 23 Ocak 2009 başlatılmıştır.

  23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 1. Tarrcinn

  Tarrcinn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  620
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
  Aracına konulan bombanın patlaması sonucu, 24 Ocak 1993’te, yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu, yarından itibaren hafta boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anılacak.

  Uğur Mumcu Araştırma Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından düzenlenecek Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, “16. Adalet ve Demokrasi Haftası” adıyla, yarın itibariyle tüm hafta boyunca sürecek ve 31 Ocak 1990’da Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’u anma etkinlikleri ile tamamlanacak.

  Uğur Mumcu’nun öldürülmesinin 16. yıldönümü anma etkinlikleri, yarın saat 11.00’de, Batıkent Uğur Mumcu Parkı’nda bulunan anıta çelenk konulmasıyla başlayacak. “Uğur Mumcu Sesleniyor: Sömürenler Demokrasisi Hırsızlar Düzeni” sloganıyla, sevenleri aynı gün saat 13.00’da, karanfil ve mumlarla Mumcu’nun sokağında olacak. Burada, Ankara Çok Seli Müzik Derneğince, Çocuk Korosu Konseri gerçekleştirilecek. Konserin ardından, Mumcu’nun Cebeci Asri Mezarlığı’nda bulunan anıtmezarı ziyaret edilecek.

  Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Dostları Uğur Mumcu’yu Anlatıyor” başlıklı söyleşi aynı gün saat 16.00’da Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde yapılacak. Özgen Acar, Işık Kansu ve Nuri Yıldırım’ın katılacağı söyleşinin ardından Mumcu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda “Uğur Mumcu Sesleniyor 2009; Siz Verin Hükmünüzü?” başlığı altında düzenlenecek dans ve sinevizyon gösterisi ile Leman Sam Konseri ile anılacak.

  Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, 25 0cak’ta Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 11.00’de düzenlenecek şiir ve müzik dinletileri ile devam edecek. Şairler, Özgen Seçkin, A. Kadir Paksoy, Selma Ağabeyoğlu, Arzu Alır, Gökhan Cengizhan, Ahmet Antmen, Bilge Öngöre, Ali Rıza Kars, Metin Turan, Neşe Ersoy’un katılacağı, etkinliğin ardından “Demokrasiye Selam, Hırsızlığa Devam” konulu açık oturum gerçekleştirilecek. Açıkoturumun dikkat çeken konukları ise, yazar İlhan Taşçı, Tuncay Çelen ve CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu olacak. 25 Ocak etkinlikleri, konuşmacıların Prof. Dr. Korkut Boratav, Porf. Dr. Mustafa Altıntaş, Prof. Dr. Yakup Kepenek, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Günaydın olduğu söyleşi ve ardından düzenlenecek “Üç Anadolu” temalı konserle sona erecek.

  Özge Mumcu'dan "15 Yıl Önce Bugün"

  Uğur Mumcu 26 Ocak’ta da anılmaya devam edecek. Gün boyunca Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, öğretim görevlileri ve gazetecilerin katılacağı “Eğitim ve Sömürü”, “Kültür Sömürgenleri”, Sömürü ve Yolsuzluğun Dünü Bugünü” başlıklarındaki açıkoturumlar gerçekleştirilecek.

  Aynı gün saat 19.00’da Yunus Emre Kültür Merkezi’nde de, Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu tarafından hazırlanan “15 Yıl Önce Bugün” adlı belgesel film gösterilecek. Buradaki anma etkinlikleri, saz dinletisi ve ardından Özgen Acar, Erdal Sarızeybek, Doç. Dr. Ünsal Yavuz’un konuşmacı olarak katılacağı “Sömürenler Demokrasisi Hırsızlar Düzeni” başlıklı açıkoturumla sona erecek.

  27 Ocak Salı günü, Çağdaş Sanatlar Merkezi bu kez saat 14.30’da “Bankacılık Sisteminde Yabancılaşma, Üretici Köylü Sömürüsü” konusu etrafında birleşen, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Günaydın, Yard. Doç. Dr. Oktay Gökdemir, Dr. Hulusi Tanman, Tuncay Mollaveisoğlu, Uğur Civelek’i konuk edecek. Açıkoturumun ardından, sırasıyla saz dinletisi, halk dansları topluluğu gösterisi, Türk Halk Müziği Konseri ile Necati Cumalı’nın “Gömü” adlı oyunu sahnelenecek.

  28 Ocak Çarşamba günkü anma etkinlikleri de, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 12.30’da gerçekleştirilecek, Öner Tanık, Makbule Cengiz, Emrah Konuralp, Osman Yılmaz’ın konuşmacı olarak katılacağı “Uğur Mumcu ve Gençlik” başlıklı açık oturumla başlayacak. Ardından, Özge Mumcu’nun “15 Yıl Önce Bugün” adlı belgesel filmi bu kez saat 16.30’da um:ag Konferans Salonu’nda gösterilecek. um:ag’daki etkinlikler, yazı-karikatür ile ahşap alçak kabartma sergisi, gitar dinletisi, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun konuşmacı olarak yer alacağı “Küresel Saldırılara Karşı Hukukun Savunulması” başlıklı söyleşi ile sona erecek.

  Aynı gün saat 18.00 itibariyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Batıkent Şubesi’nde de gazeteci yazar Bahadır Selim Dilek ve Uluç Gürkan’ın katılacağı söyleşiler düzenlenecek.

  Anma Şarkılarla Son Bulacak

  Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, 29 Ocak Çarşamba günü, saat 13.00’de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilecek, Necla Ülkü Kuglin, Avukat İlknur Kalan ile Yaşar Seyman’ın katılacağı, “Yoksulluk Kadınları Neden İki Kez Vurur?” konulu açık oturumla devam edecek. Ardından, bu kez M. Emin Değer, A. Nejat Ölçen, Uluç Gürkan, Şengül Hablemitoğlu’nun aynı masayı paylaşacağı, “Yediveren Bağımsızlık Gülleri” başlıklı açıkoturum yapılacak. Aynı gün saat 20.00’de Ankara Sanat Tiyatrosu, Uğur Mumcu için, Ariel Dorfman’ın “Ölüm ve Kızı” adlı eserini sahneye koyacak.

  30 Ocak Cuma günü de Mumcu anısına Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açıkoturum, söyleşi ile şiir ve müzik dinletileri düzenlenecek.

  Hafta’nın ve anma programının son günü olan 31 Ocak’ta ise, bundan 18 yıl önce Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy, Cebeci Asri Mezarlığı’nda bulunan anıtmezarında saat 12.30 itibariyle ziyaret edilecek. Ardından Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Avukat Tuncay Alemdaroğlu, Avukat Şevket Şahap İnce, Avukat Reşat Yalın tarafından “Sömürüye Karşı Hukuk” tartışılacak.

  Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, “16. Adalet Ve Demokrasi Haftası”, Geleneksel Kapanış Gecesi ile son bulacak.

  Uğur Mumcu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda saat 19.00’da Cahit Berkay, Çetin Gül, Emrah Karaca, Ufuk Karakoç, Grup Gündoğarken’in vereceği konserle bir kez daha uğurlanacak.
   
  Son düzenleme: 23 Ocak 2009
 2. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 3. kazulet

  kazulet L'Etre et le Néant Üye

  Katılım:
  9 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.407
  Beğenildi:
  209
  Ödül Puanları:
  153
  Bir pazar sabahıydı
  Ankara kar altında
  Zemheri ayazıydı
  Yaz güneşi koynunda
  Ucuz can pazarıydı
  Kalemim düştü kana
  Zalimler pusudaydı
  Bedenim paramparça

  Çevirdim anahtarı
  Apansız bir ölüme
  Şarapnel parçaları
  Saplandı ciğerime
  Ucuz can pazarıydı
  Kan doldu gözlerime
  İsimsiz korkuları
  Katmadım yüreğime
  Bembeyaz doğruları
  Yaşadım ölümüne

  Uğur'lar olsun Uğur'lar olsun
  Hüzünlü bulutlar yoldaşın olsun
  Bir keskin kalem, bir kırık gözlük
  Yürekli yiğitlere hatıran olsun  --------------------------------------------


  Şu sılanın ufak tefek yolları
  Ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
  Tepeden tırnağa şiir dilleri
  Yiğidim aslanım burda yatıyor

  Bugün efkarlıyım açmasın güller
  Yiğidimden kara haber verdiler
  Demirden döşeği taştan sedirler
  Yiğidim aslanım burda yatıyor

  Ne bir haram yedi ne cana kıydı
  Ekmek kadar temiz su gibi aydın
  Hiç kimse duymadan hükümler giydi
  Yiğidim aslanım burda yatıyor

  Mezar arasında harman olur mu
  On üç yıl mahpusta derman kalır mı
  Azrail'e sorsam canım alır mı
  Yiğidim aslanım burda yatıyor  kendi evlatlarına sahip çıkan bir Türkiye için bunu bize hatırlatacak en büyük insanlardan birini Sayın UĞUR MUMCU yu özlem ve sevgi ile anıyoruz.
   
  Son düzenleme: 23 Ocak 2009
 4. 23 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 5. Tarrcinn

  Tarrcinn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  620
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  108
 6. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 7. irna

  irna Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.862
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  saygıyla anıyorum bende a.s..toprağı bol olsun,mekanı cennet olsun.çok değerli araştırmacı yazardı,yazık oldu hemde çoookk yazık.senağlama senağlama
  unutmadık unutmıcağızda.:1no2: :1no2:
  teşekkürler canım.
   
 8. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 9. darkblue

  darkblue Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86

  Uğur Mumcu ve onun gibi katledilen tüm aydınlarımızı Unutmadık... Unutmayacağız... Unutturmayacağız....ve çokkk özledikkk... ruhun şad olsunn...
   
 10. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 11. okypete

  okypete Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  28 Mart 2008
  Mesajlar:
  86.970
  Beğenildi:
  41.398
  Ödül Puanları:
  563
  demokratik,laik,çağdaş,özgür bir ülke için canını verdiğin, bu vatan,seni asla unutmayacak...
  seni asla unutmayacağım.
  sakıncalı piyade,ruhun şad olsun..........
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 24 Ocak 2009
 12. 24 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 13. Lereenim

  Lereenim Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.226
  Beğenildi:
  170
  Ödül Puanları:
  353
  Önemli değerlerimizden biriydi. Mekanı cennet olsun. Unutmadık, unutmayacağız.
   
 14. 25 Ocak 2009
  Konu Sahibi : Tarrcinn
 15. lost87

  lost87 Uyanalım Gaflet Uykusundn Üye

  Katılım:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.324
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  bu üzücü olay yaşandığında ben çok küçüktüm 6 yaşındaydım evimizde uğur mumcunun posterini asmıştık senelerce durdu sonra o evden taşındık hep o resme bakarak uyumuşumdur...mekanı cennet olsun vatanını seven bir aydındı.Rabbim ailesine sabır versin.