Ülkemizdede izlenen bu diziler,cinsellige tesfik ediyor..

Konusu 'İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden' forumundadır ve D e r i n s u tarafından 12 Kasım 2008 başlatılmıştır.

12 Kasım 2008
    Konu Sahibi : D e r i n s u
  1. D e r i n s u

D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Merhaba arkadaslar,

Amerikada ve ülkemizdede izlenen 'Sex And The City' ve 'Friends' gibi diziler 18 yasin altindaki genc kizlarin erken yasta hamilelikle sonuclanan cinsel iliskiye girme olasiliklarini dahada yüksege cikarmis.

Bencede genc kizlar bu dizilerden etkileniyor. Bizdede bu son yillarda artan taciz olaylari,kücük yas gebelikleri,siddet olaylari televizyondaki bu tür film,dizi,show programlari,tartisma programlari,magazinler ilede dogru orantida arttirdi gibi tabii birde bunun internet ayaginida es gecmemek lazim.

Ben cocugumu bu konuda kontrol altinda tutuyorum.Günde en fazla 1,5 saat tv izin veriyorum belli cocuk programlari var.Onlari takip ediyor.Internette yarim saat oda benim yanimda ekrani görebilecegim sekilde.Laptop unu gecmis aramalari siteleride kontrol eder esim.Yani basi bos birakmamak lazim.
    Sizler bu konuda nasil düsünüyorsunuz?

2. 12 Kasım 2008
  3. fatima38

fatima38 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    559
    Ödül Puanları:
    163
    Kesinlikle katılıyorum... Kontrol etmeliyiz, başı boş bırakınca neler oluyor fazlasıyla görüyoruz...

4. 12 Kasım 2008
  5. fxixrtxixnanxixnkxixzxix

fxixrtxixnanxixnkxixzxix Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    146
    Günümüzde batılılaşma sürecinde televizyonlarda, sinemalarda ve medyanın değişik mecralarında cinsellik pompalanmaktadır. Moda cinselliği teşvik eder tarzda şekillenmektedir. Bütün bunların etkisiyle özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar içerisinde cinselliğe başlama yaşı düşmekte ve dolayısıyla henüz vücutça ve beyince olgunlaşamadan cinsel ilişki başlamakta ve bunun sonuçları da hemen görülmektedir..

özellikle diziler,
    paparazı kültürü,
    moda,
    internet paylaşımları,
    ve özellikle yabancı yapım sinema filmleri...

sizin çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama bundan daha fazlası olmalı...

6. 12 Kasım 2008
  7. DUYGUCIKMAZI

DUYGUCIKMAZI maskeli balo ve shte yüzü Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    148
    dızıler reklemlar fılmler..moda gorsel olan hersey...
    tesvık edılıyor...ınsanlara dızılerdekı gıbı aşklar vazgecılmez gıbı yada cok luks yasantılar arabalar evler...ınsanları cezbedıyor...
    urunle ılgısı olmayan kadının kullanıldıgı reklamlar....yenı gelısen ve tam olarak dogruyu algılamıyan....
    hayal alemlerınde yasıyan genclerı surukluyor boyle yapımlar...
    ve olmadık seyler baslarına gelıyor..aılelerın...cok sahıp cıkması gerekıyor...
    ve aklının basında olması gerekıyor ınsanların...dogruyu yanlısı gormek adına..
    oysa gercek yasanda ne ask oyle nede gelır duzeylerı oyle...bunuda bılıncınde olmak gerekıyor..

8. 12 Kasım 2008
  9. D e r i n s u

D e r i n s u Elinebelinedilinesahipol. Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    86
    Cok güzel tespitler.Sormussunuz cocugunuz kac yasinda,1 oglum var henüz 11 yasinda ama biz tv,internet,play station oyunlari vs bunlari kücüklügünden beri kontrol altinda tutuyoruz.Disiplin konusunda babamiz cok dikkatlidir.

Dediginiz gibi yas ilerledikce ergenlik cagina gelince daha farkli yöntemlerle gözlemlerimizi,korumaciligimizi artirarak yapacagiz.
    Zaten kendisi cok bilincli..neyi izleyip izlemiyecegini kendi secebiliyor.Bunda bizim katkimiz cok büyük,özelliklede babasinin..

O yüzden genc annelere tavsiyem cocugunuzu kontrolsüz tv,internet,PS2 basina birakmayin.Cok cabuk etkileniyor.Aksamlarida belli bir saatte yataga alistirin.Daha gecen seneye kadar oglum 8 dedinmi yatakta olurdu.Bunu bu sene 9 a cikardik.Uyku saati gelince lamba söner.Yatmadan öncede cocuk romanlari,hikayeleri okuyor.Kütüphaneye üyeyiz.Her ay kendi gidip okuyacagi kitaplari secer.

Son düzenleme: 12 Kasım 2008
  10. 12 Kasım 2008
  11. Aybala42

Aybala42 ''me veddeake rabbuke ve ma kale...'' Üye

Beğenildi:
    200
    Ödül Puanları:
    153
    Sanki bizim ülkemizde yayınlanan çoğu dizi uygun mu? Aldatan erkek ya da kadınlar,tecavüz gasp ya da büyücülüğü sihiri normalmiş gibi gösteren,Öğretmenleri ezen döven ve takmayan nesillerin örnek gösterildiği çokkkkkkkkk dizi var.Türk olarak önce aile ve ahlaki yapımıza uygun dizileri yapmayı öğrensinler...En çok zarar kendimize dokunuyor diye düşünüyorum.Raiting uğruna bu kadar ahlaki yapı ayaklar altına alınmamalı...

12. 12 Kasım 2008
  13. HeartLess

HeartLess HUZUR MELEĞİMSİN SEN.. Pro Üye

Beğenildi:
    29
    Ödül Puanları:
    198
    herhalde dünyadaki en zor meslek çocuk yetiştirmek diyebilirm...
    şimdiki zamanı eskiyle kıyaslayamıyorum bile...
    şimdi hem görsel medya da,hem yazılı basın da yeterince bu konu hakkında şikayet ederken,
    dolaştığımız yollarda da belki yüzeysel olarak yaşanılanları görüyor çocuklarımız...
    aile de bitiyor bence...,ailedeki eğitim,
    ailedeki verilen terbiye,
    ailedeki iletişim çok ama çok önemli...
    bizim evde bu dediğiniz programlar hiç seyredilmez ki ben ilk defa duydum...
    benim kızım okularla beraber tv olayını tamamen rafa kaldırır...
    çünkü seyredecek zamanı da yoktur...
    pc de kapalıdır,yani onun iyiliği için,dersleri için bu önlemleri almak zorundayız...
    beraberken seyrettiğimiz programlarda da en basit bir öpüşme sahnesi bile olsa,
    eşim hemen kanal değiştirir...
    cinsel içerikli kanalların hepsini hafızadan sildi,olur ya
    yanlışlıkla girer ve kafası karışır diye....
    bilmiyorum ama sağlıklı bir gençlik yetişmiyor sanırım...
    bizlerin 18 yaşında öğrendiklerini,şimdikiler
    ilkokulda öğreniyor...
    Anne baba olarak,çocuklarımızın herşeyiyle ilgilenmek zorundayız...
    hele hele bu devir de tek işimiz,ilk işimiz çocuklarımız olmalı...
    sevgiyle kalın...

14. 12 Kasım 2008
  15. kurmis

kurmis Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    25
    Ödül Puanları:
    148
    doğru tesbitler..
    ben de katılıyorum..
    cocuklar asla denetimsiz tv izletilmemeli.-her ne kadar bu bir yaştan sonra zor olsa da-
    hele internet asla ve asla..
    bizim zamanımızda da -simini doğru hatırlıyorsam eğer- "evimiz hollywood'da" diye bir dizi vardı mesela.
    kimin eli kimin cebinde belli olmayan dizilerdendi.
    ve belli bir yaş kesiminde olan gençler olarak büyük keyif alark izlerdik malesef.
    ta ki annem bana yasaklayana kadar.
    o zaman kızmıştım ama ne kadar da iyi yapmış aslında..

denetim mutlaka ama mutlaka şart..
    ama bunu pat diye başlatmak,sana şunu şunu yasaklıyorum seklinde cocuğa dikte ettirmek yerine,çook küçük yaşlardan bu eğitime başlamak önşart diye düşünüyorum...

16. 12 Kasım 2008
  17. emine-melisa

emine-melisa yüzyilin kadiniyim ;)))) Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    evet sana katiliyorum benimki anaokuldan geliyo cizgifilm basina oturuyo istemiyorum okadar tv bakmasini ama kizdimmi bana bagirma diyo simdidedn kndini gösteriyo cadi haaa benim kizim 3 yasina basacak pc basina oturup oyun oynamak istiyo hadi pc ye cok düskün degil ama cizgifil delisisimdiden bende düsünmüyorum degil simdiden kuralmi koysam diye

18. 12 Kasım 2008
  19. aysun444

aysun444 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    18
    Ödül Puanları:
    106
    Haklısınız ancak belli bir yere ve zamana kadar koruyabiliriz onları hayatın gerçekleri ve sizin gibi özenli olmayan ailelerin yetiştirdiği çocuklar okulda ve sokakta çocuğunuzu bekliyor olacak ve onlardan çok şey öğrenecek. Hoşunuza gitsede gitmesede bu böyle...

Ayrıca şöyle bir boyutuda var konunun bizlerde cesur ve güzel, yalan rüzgarı, hayat ağacı vs gibi dizilerle büyüdük. Öyle yaşamlarımız olmadı. Önemli olan bunları izlemek değil, önemli olan çocuğa bunların doğru olmadığını hissettirebilmek...