Ülseratif Kolit

Konusu 'Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları' forumundadır ve Kahve Delisi tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 1. Kahve Delisi

  Kahve Delisi pişşşt noliyiii :)) Pro Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.005
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  ben ülseratif kolit hastasıyım ve 6 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum.çok şükür 10 aydır remisyondayım hastalık hemoroide benzer belirtilerle meydana çıkıyor malesef onun kadar masum bir rahatsızlık değil.. size kısa bi bilgi vermek istiyorum
  Ülseratif kolit nedir?
  Ülseratif kolit bir kalın barsak (kolon) hastalığıdır. Kalın barsak ince barsaktan sonraki barsak bölümüdür. İnce barsak, alınan besinlerin sindirildiği ve emildiği barsak kısmıdır. İnce barsakta emilmeyen posalı gıda kalın barsakta depolanır, içindeki suyun büyük bir kısmı burada emilir. Böylece katılaşan feçes, kalın barsağın hareketleri ile barsağın son bölümü olan rektuma gelir ve anüsten (makat) dışarıya atılır.
  Ülseratif kolit, kolonun iç yüzünü döşeyen tabakanın (mukoza) hastalığıdır. Mukozada iltihap ve kanayan yaralar (ülser) yapar.
  Hastaların hemen hepsinde barsağın son bölümü (rektum) hastadır. Bazı hastalarda kalın barsağın daha büyük bir kısmı hastadır. Bazı hastalarda da bütün kolon hastadır. Yani hastalığın yaygınlığı
  hastadan hastaya değişir.
  Hastaların bir kısmında başlangıç döneminde kabızlık olabilirse de, genellikle ishal vardır. Feçes kanlıdır, kanla birlikte mukus denilen parlak, kaygan barsak salgısı ve cerahat de feçes içinde görülür.
  Ülseratif kolit; kronik, süregen bir hastalıktır. Yıllarca devam eder. Tedavi ile hastanın şikayetleri ve barsaktaki hastalık hali düzelir. Ancak zaman zaman tekrarlamalar gösterir. Hastanın ilaçlarını doktor kontrolü altında sürekli kullanması gerekir.
   
 2. 19 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 3. Kahve Delisi

  Kahve Delisi pişşşt noliyiii :)) Pro Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.005
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  Ülseratif kolitin nedenleri nedir?
  Ülseratif kolitin nedeni bilinmemektedir. Gıda içerisinde alınan çeşitli maddeler, bakteri, bakteri toksinleri, viruslar hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Ancak sorumlu hiçbir gıda maddesi veya mikroorganizma bulunmuş değildir. Etken ne olursa olsun, bu zararlı faktöre karşı barsak mukozasında cevap olarak iltihap hücreleri artar, inflamasyon ve ülserler gelişir.
  Bugün için tedavide kullanılan ilaçlar; hastalığın nedeni bilinmediği için, sebebe yönelik değil, iltihabın gerilemesini sağlayan anti-inflamatuvar ilaçlardır.
  Ülseratif kolit bulaşıcı bir hastalık mıdır?
  Hayır. Ülseratif kolit bir infeksiyon hastalığı değildir. Hasta, hastalığını çevresindeki insanlara bulaştırmaz.
  Kirli su ya da çiğ sebze ve meyve ile oluşan bazı barsak infeksiyonlarında ülseratif kolitli hastadaki şikayetlere benzer belirtiler olur.
  Barsak infeksiyonları (örneğin; amip infeksiyonu) soğuk, gripal infeksiyon, antibiyotikler ve muhtemelen ağrı kesici ilaçlar hastalığın alevlenmesini tetikleyebilir.
  Ülseratif kolit nasıl teşhis edilir?
  Hastanın hikayesinde kalın barsaktan olan kanama, birlikte olan ishal (kabız da olabilir) ve karın ağrısı ülseratif kolit olabileceği şüphesini doğurur. Yapılan dışkı ve kan tetkikleri ile barsak infeksiyonu olmadığı anlaşıldıktan sonra teşhisi kesinleştirmek için kolonoskopi yapılması gereklidir. Kolonoskopi, kolonoskop adı verilen yumuşak, bükülebilir, ucundan ışık veren özel aletlerle, bu konuda özel eğitim görmüş doktorlar tarafından yapılır. Kolonoskopla makattan girilerek bütün kalın barsağın iç yüzeyi gözle görülerek incelenir. Hastalığa özel bulgular saptanır. Hastalığın şiddet derecesi ve barsaktaki yaygınlığı belirlenir. Kolonoskopi sırasında barsak mukozasından alınan minik bir parçanın (biyopsi) mikroskop altında incelenmesi ile teşhis kesinleştirilir.
  Yine hastalığa ait bulguların saptanması amacıyla barsak filmi çekilir. Gerek barsak filmi gerekse kolonoskopi hastanın takibi sırasında doktorun gerekli gördüğü zamanlarda tekrarlanır.
  Ülseratif kolit kanser midir? Ülseratif kolitli hastada barsak kanseri olur mu?
  Ülseratif kolit kanser değildir. Kanser; vücudun herhangi bir yerinde kontrol edilemeyen aşırı büyümedir. Ülseratif kolit tamamen farklı, iltihabi barsak hastalığıdır.
  Ülseratif kolitli hastaların az bir kısmında, ileriki yıllarda, normal insanlara göre artmış kanser riski vardır. Özellikle tüm kolonun hasta olduğu ve hastalığın 10 yıldan daha fazla süredir mevcut olduğu hastalarda risk söz konusudur. Bu nedenle hastaların doktor kontrolü altında bulunmaları gerekir.
  Ülseratif kolit tedavi edilebilir mi?
  Evet, tedavi edilebilir. Tedavide ağız yolu ile verilen haplar veya makatdan barsak içine uygulanan lavman veya fitil şeklinde ilaçlar kullanılır. Ancak hastalığı tamamıyle yok eden bir tedavi şekli yoktur. Özellikle tedavinin kısa sürede kesilmesiyle hastalık yeniden alevlenir. Bu nedenle tedavinin uzun süre (hayat boyu) olması gerekir. Bu şekilde hastalığın yeniden aktivasyonu önlenmiş olur. Yine de tedavi altında dahi, hastaların az bir kısmında hastalığın alevlenmesi olasıdır. Hastalığın tamamen ortadan kalkması, ancak hasta barsağın ameliyatla çıkarılması ile mümkün olur.
  Ülseratif kolit tamamen iyileşebilir mi?
  Hastalığın belirti ve bulguları yıllarca, hatta tedavi verilmeksizin hayat boyu ortadan kaybolabilir. Hastaların büyük bir kısmında ise, ne yazık ki dönem dönem alevlenmeler göstererek seyreder.
  Ülseratif kolitin tedavisinde diyetin yeri var mıdır?
  Ülseratif kolit tedavisinde özel diyetlerin çok az rolü vardır. Hastalığa neden olan ya da şiddetlendiren belirlenmiş herhangi bir diyet yoktur.
  Tedaviye iyi cevap vermeyen bazı hastalarda, süt ve sütlü gıdanın diyetten çıkarılması ile önemli ölçüde iyileşme olmaktadır.
  Ülseratif kolitde ameliyat tedavisi gerekir mi? Hangi hallerde gerekir?
  Kalın barsağın tümünü yada büyük kısmını ameliyatla çıkartmak gerekebilir. Ameliyatı gerektiren durumlar şunlardır:
  Yoğun ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen, barsak felci veya delinme riski taşıyan çok şiddetli aktivasyon olması. Yıllarca sık tekrarlayan ataklar nedeniyle hastanın iyileşmemesi. Özellikle kalın barsağın büyük kısmı, ya da tümü hasta olanların tedaviyle hızlı düzelmemeleri. Vücudun diğer organlarında da (göz, deri, eklem) iltihabi hastalığın sık sık tekrarlaması. Kalın barsakta kanser gelişme riskinin belirmesi.
  Tedavide kullanılan ilaçların yan etkileri nelerdir?
  Kortikosteroidler:KK43:Deltakortril, Ultralan, vb) Akut ülseratif kolit ataklarının tedavisinde kullanılan bu ilaçlar yüzde yuvarlaklaşma, iştah artışı, ruhsal durumda değişikliklere yol açabilir. Yüksek dozda kortizon kullanımı kemiklerden kalsiyum kaybı, cilt ve kaslarda erime, hipertansiyon, geçici şeker hastalığı gibi olumsuz etkiler oluşturacağından doktorunuz uzun süreli yüksek doz kortikosteroid kullanımından kaçınacaktır.
  Kortikosteroid lavman ve köpükler:Bu preperatlar genellikle önemli yan etkiye yol açmamaktadır.
  Sulphasalazine:KK43:Salozopyrin) Genellikle önemli bir yan etki olmaz. Bazı hastalarda döküntü, baş ağrıları, bulantı, mide ağrıları ve kansızlığa yol açabilir. Bu ilaç yaklaşık 40 yıldır kullanımda bulunmaktadır ve aylar, yıllar süren kullanımları güvenli bulunmuştur. Erkeklerde bazen sperm sayısını azalttığı için çocuk sahibi olmayı engeller. Ancak bu geçici bir durumdur. İlacın kesilmesini takip eden 3 ay içinde normale döner. Sulphasalazine kullanımı sırasında idrar hafif turuncu renk alabilir, herhangi bir önem taşımamaktadır.
  Mesalazine ve diğer 5-ASA ilaçları:KK43:Salofalk, Dipentum, vb) Bu ilaçlar etki açısından sulphasalazine benzer ancak sulphonamide kısmının olmayışı nedeniyle yan etkilerle daha az karşılaşılmasını sağlamaktadır. İshal, baş ağrısı ve deri döküntüleri görülebilir.
  Azathioptin:KK43:Imuran) Bağışıklık sistemini etkileyen bu ilaç idame tedavisi sırasında bulantı, grip benzeri yakınmalar veya karın ağrısına yol açabilir. Kan hücrelerinde de düşüklük yapabileceğinden ilacın kullanımı sırasında kan sayımlarının düzenli olarak takip edilmesi önerilmektedir

  remisyon nedir?
  remisyon hastalığın uyuma sürecidir bu sürecin ne kadar süreceği bilinmez hastalık kendiliğinden remisyona girebilir ve sebepsiz aktivasyona geçebilir.düzenli ilaç kullanımı ile remisyon süresi uzatılabilir

   
 4. 30 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 5. denniseses

  denniseses Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Haziran 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Selam canım
  Ben de bu sene tutuldum bu hastalığa.4 aydır ben de iyiyim Allah'a şükür. Şu an ilaç kullanmıyorum. Tabi doktor tavsiyesiyle.Çok az bir yerin tutulması ve erken teşhis sayesinde çabuk iyileştim. İnşallah tekrarlamaz. Sana da yıllarca süren remisyonlar diliyorum
   
 6. 22 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 7. Tili

  Tili Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  373
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  108
  bende bu hastalık ülseratif kolit var tam 1 yıldır çekiyorum...salofalk lavman kullanıyordum 6-7 ay şimdi doktorum fitil uygulamasına geçti..daha faydalı bence fitil son 1 aydır kanamam olmuyor...çok sükür ama sürekli kontroldeyim...
  bu bir yıl içinde sunu fark ettim ne zaman acılı yesem yada çok üzülsem hastalık tekrar çıkıyor...normalde gayet neseli bir tipim ama bu hastalık beni baya bir yıprattı...artık tuvatte kan görmek istemiyorum....
  zor ve yıpratıcı bir hastalık...umarım Allah şifa verir hepimize...iyi bir gastro doktoru edinin ben edindim:)
  umarım care bulunur tamamen....
   
 8. 23 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 9. akimera

  akimera Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.616
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  bende 4 senedir ülseratif kolit hastasıyım arkadaşlar.ilaçlara ragmen kanamam hala ara arada olsa devam ediyo.ve şu an hamileyim.ilk çocuğuma hamile kaldığımda ilaçları kendi kafamdan kestim ve çocuğum doğup yaşına girene kadarda gitmedim doktora.belki aldır demesinden korktum.ama snr gittigimde hastalığım çok ilerlediğini ve bütün bağırsağı sardığını öğrendim.en aktif döneminde yani.ilaçlar işe yaramazsa kortizon uygulıycaz dedi doktor ilk başta iyiydi ama bi iki aydır kanamalarım tekrar başladı ve 2 gün önce korunduğumuz halde hamile kaldığımı öğrendim.bu çocuğu dünyadaki herşeyden çok istiyorum.ve kadın doğum doktorlarımda en azından ilk 3 ayda kullanmamam gerektiğini sölüyolar.gastroenteroloji doktoruma gitsem oda kullan diycek.ama ben çocuğum yerine kendi sağlığımı riske atmayı tercih ediyorum dün bıraktım ilaçlarımı ve bugun kanamamın arttığını farkettim.allah yardımcım olsun.gerçekten çok üzülüyorum.aranızda böle bitkisel yollarla rahatlayan arkadaşlar varmı acaba
   
 10. 25 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 11. love21

  love21 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canım ben de ük im 2 yıldır, zaman zaman kortizon kullanmam gerekti ki bende yaygın tutulumlu, kortizonu her bırakışımda yeniden başlıyordu bu yüzden salofalkın yanında ayrıca immuran adlı bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanıyorum bunu kullanırken de hamile kalınmaması öneriliyor.
  ancak benim sana tavsiyem doktorların söyleyeceklerinden korkup kaçmaman, onlara çocuk istediğini söylediğinde buna uygun bir tedavi yoluna gideceklerdir mutlaka, merak etme.
  ben genelde acı yememeye dikkat ediyorum, onun dışında kimi hastalarda sütü çok tüketmek şikayetleri arttırabiliyor, eğer süt içiyorsan onu azaltmayı deneyebilirsin, ayrıca her sabah bir tatlı kaşığı polenle, ballı hafif ılık sütü karıştırıp içersen bağırsaklara iyi gelebilir, internette araştırdıklarım ve çevremden duyduklarım beni polene yöneltti, sen de istersen biraz araştır kafana yatarsa kullanırsın, geçmiş olsun hepimize kızlar...
   
 12. 2 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 13. akimera

  akimera Popüler Üye Üye

  Katılım:
  5 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.616
  Beğenildi:
  9
  Ödül Puanları:
  106
  cnm ilgin için tşk.ederim.ama malesef hamileliğimin dış gebelik olduğunu öğrendim ve bir buçuk aydır bunun tedavisi için uğraşıyorum.bu dönemde yine ilaçlarımı kullanmam yasak ama bebeği düşürmek için vurdukları bi iğne var.kanser hastalarına vurulan bi iğne.o iğne bu hastalığa iyi gelebiliyomuş.ilk vurulduğum zaman pek etkili olmadı ama şu sıralar kanamalarım falan kesildi allah şükür iyiyim.sanırım iğne etkisini yavaş yavaş gösterdi.şimdi ilaçlarımada başladım.inşallah düzelirim ve kortizona gerek kalmaz.allah hepimize şifalar versin
   
 14. 23 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 15. esraseyhan

  esraseyhan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2008
  Mesajlar:
  471
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar ben de 2. seneme gircem bu hastalıkla.hamileliğim ilk 3 ayı kullanmadım ama şimdi kullanıyorum.20. haftama girdim.inşallah bir sorun olmaz.şimdi ben de korktum.
   
 16. 12 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 17. mimoza

  mimoza Popüler Üye Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2007
  Mesajlar:
  2.845
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar benim şikinlik kabızlık ve parça parça dışkı olayı bazen oluyor.ve kanama sadece çok zorlandığım zaman anüs ağzında çatlak şeklinde oluyor.sonra geçiyor.en son üç ay önce i.y.e sonrasında çıktı .ve şikinlik gaz kabızlık vardı.şu an yok ama bu hastalıktan şüpheleniyorum.ishal olmadım yani en son çok uzun zaman önce olmuştum.daha çok kabız olunca oluyor.sizce bende varmı bu.ha birde bazen çok yorgun halsiz ve vücutta genel bi ağrımda oluyor...en kısa zamanda işin ehli bi dra gitmem lazım sanırım....
   
 18. 13 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Kahve Delisi
 19. esraseyhan

  esraseyhan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Aralık 2008
  Mesajlar:
  471
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ben 27 haftalık hamileyim ve ülseratif kolitim tekrar başladı ilaç kullandığım halde.....çok kanamam oluyor.lavobaya gitmek bile istemiyorum.......mide bulantısı yapar mı bu hastalık?