Umut buzdağlarında mı?

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Herbela tarafından 23 Eylül 2007 başlatılmıştır.

  23 Eylül 2007
  Konu Sahibi : Herbela
 1. Herbela

  Herbela Popüler Üye Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2007
  Mesajlar:
  532
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  Okyanusbilimciler, Güney Kutup Denizi'ndeki buzdağlarının küresel ısınmada önemli bir role sahip hareketli noktalar olduğunu açıkladı. Antarktika Okyanusu'nda son 10 yıldır yüksek sıcaklıklar nedeniyle buz kütleleri giderek daha sık anakaradan kopuyor. Bu da buzdağlarının sayılarında artış gösterdiği anlamına geliyor.

  Buzdağlarının çevreye etkileri üzerine ilk kez bir araştırma yapıldı. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, buzdağları çevre üstünde olumlu bir rol oynuyor.

  Karbondioksiti emiyorlar

  Araştırmayı yürüten ABD'li bilim insanları, buzdağlarının eridikleri sırada demir yönünden zengin bir madde saçtığını söylüyor. Bu madde deniz canlılarını kendisine çeken bir plankton türünün (kril) yetişmesini sağlıyor. Bilim insanları, büyük buzdağları üstünde kuş, balık, yosun ve kril gruplarının yaşadığını tespit etti. Bu ekosistemler, özellikle de yosun ve kril, atmosferdeki karbondioksitin emilmesine büyük oranda yardımcı olabilir.

  Çalışmanın baş yazarlarından Monterey Körfezi Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Ken Smith, "Antarktik buzdağlarının erimesi, deniz seviyesinin yükselmesine ve diğer küresel ısınma dinamiklerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak buzdağlarının karbondioksit gazı üzerindeki etkisi şüphe götürmez" diyor.

  Dr. Smith, araştırmanın henüz ilk aşamalarında olduğunu da sözlerine ekliyor. Incelemeler, buzdağlarının hayli uzağında, deniz altında bir araç kullanılarak gerçekleştirildi ve buzdağlarının çevresindeki 3 km.'lik alan boyunca kuşların ve deniz canlılarının biriktiği ortaya çıkarıldı.