Universite mezunlarina müjde!!!!!

Konusu 'Yurtdışı Paylaşım Almanya' forumundadır ve hatize tarafından 11 Aralık 2009 başlatılmıştır.

  11 Aralık 2009
  Konu Sahibi : hatize
 1. hatize

  hatize Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2007
  Mesajlar:
  142
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Yabancı diplomalara yeşil ışık

  Alman hükümeti, yurtdışında alınan üniversite ve diğer yüksekokul diplomalarının Almanya’da tanınmasını kolaylaştırmak istiyor. Federal Bakanlar Kurulu’nda konuyla ilgili yasa tasarısı üzerinde uzlaşmaya varıldı.

  Almanya’da satış elemanı olarak çalışan Türk doktora veya taksi şoförlüğü yapan Rus mühendise rastlanabiliyor. Almanya dışındaki bir üniversite veya yüksekokuldan mezun olan bu kişilerin diplomaları çoğunlukla Almanya’da tanınmıyor. Bu nedenle de niteliklerinin altında olan işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar.

  Federal Alman hükümeti bu soruna çözüm getirmek amacıyla, yurtdışında alınan mesleki diplomaların tanınmasının kolaylaştırılmasını planlıyor. İlgili tasarı bugün Federal Bakanlar Kurulu'nda kabul edildi.

  Diplomaların tanınması

  Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, tasarının yurtdışında kazanılan bütün nitelikler ile alınan meslek ve okul diplomalarının tanınması yönünde yasal hak verilmesini öngördüğünü söyledi.

  Bildunterschrift: Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan

  Planlanan yasal düzenleme ile diplomaların tanınması işleminin şeffaf, kolay ve açık olacağını belirten Schavan, böylelikle Almanya'da yaşayan göçmenlerin mesleklerine uygun işlerde çalışabilmesine olanak sağlanabileceğini ifade etti.

  Almanya'nın iş gücü ihtiyacı

  Schavan, 2011 yılının başında yürürlüğe girmesi planlanan yasal düzenlemenin Almanya için bir zorunluluk haline geldiğine dikkati çekti.

  Eğitim Bakanı, Almanya’da önümüzdeki 10 yıl içinde beklenen demografik gelişmeler çerçevesinde iş gücüne olan ihtiyacı göz önünde bulundurduğunda, böyle bir düzenlemenin şart olduğunu kaydetti. Nüfusun yaşlandığı Almanya'da 2020 yılına kadar 25 yaşın altındakilerin sayısının 3 milyon daha az olacağı tahmin ediliyor.

  Göçmenlerin potansiyeli

  Göç ve Uyumdan Sorumlu Federal Devlet Bakanı Maria Böhmer’in verdiği sayılara göre Almanya’da yurtdışından diploma alan yaklaşık 2 milyon 800 bin kişi bulunuyor. Bütün meslekleri kapsayan yeni düzenlemeden yaklaşık 500 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

  Bakan Böhmer, bu tasarının uyum politikası açısından bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Böhmer, bu şekilde 500 bin kişiye daha iyi fırsatlar sunmalarının yanı sıra bu düzenlemenin göçmenlerin taşıdığı potansiyelin kullanılması açısından önem taşıdığını vurguladı.

  Almanya’da diploması tanınmayan kaç Türk’ün bulunduğuna ilişkin ellerinde sayı olmadığını belirten Böhmer, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Göçmenlerin büyük çoğunluğunun Türkiye’den geldiğini düşününce, bu düzenleme Almanya’da yaşayan Türk kökenli göçmenleri de ilgilendiriyor.”

  Muhalefetten eleştiri

  Bu arada muhalefette bulunan Sol Parti, gündemde olan bir sorunun çözümü için bu kadar geç kalınmış olmasına tepki gösterdi. Parti göç politikaları sözcüsü Sevim Dağdelen, yaptığı yazılı açıklamada, 10 yıldan fazla süredir Almanya'da yaşayanların yasa kapsamı dışında tutulması planlarını da eleştirdi.

  Bakan Böhmer, basın toplantısında, mesleklerin uzak kalan bu kişilerin diplomalarının tanınmasında zorluklar yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

  DW:dance:
   
 2. 28 Ocak 2010
  Konu Sahibi : hatize
 3. nehir61

  nehir61 gül Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  174
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  aman iyi iyi diplomalarimiz taninsin bari bi su dil kursunuda hayirlisiyla bitireyim de sonrasi allah kerim... gerci allah her zaman kerim :=)
   
 4. 30 Ocak 2010
  Konu Sahibi : hatize
 5. cadikiz66

  cadikiz66 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Nisan 2009
  Mesajlar:
  10
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  slm arkadaslar yeniyim dogru yeremi yaziyorum bilmiyorum münsterden olan varmi.
   
 6. 15 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : hatize
 7. nonline

  nonline Carpe Diem Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2008
  Mesajlar:
  220
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet bu konuyu kim acmissa aAllah razi olsun buraya geleli 2 ay oldu. diplomali olup türkiyede calisirken burda evde oturmak insana koyuyor, diplomamizi nasil degerlendiricez nereye basvurucaz? bilen varsa lütfen yardimci olsun.
   
 8. 15 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : hatize
 9. bonibon

  bonibon Aktif Üye Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2007
  Mesajlar:
  429
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  diploma konusu hala sonuca baglanmadi maalesef :KK43:
   
 10. 4 Kasım 2010
  Konu Sahibi : hatize
 11. hatice15

  hatice15 Karamel Üye

  Katılım:
  5 Ocak 2010
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  merhaba bayanlar almanyaya üniversite okumak için gelmeyi düşünüyorum ayrıca belçikayada gelin geleceğim nasipse ins.Tr de bilgisayar bölümü okuorum almanyada bilgisayar müh.okuma hakkım war.en azından mesleğim olsun calısayım istiorum.yurtdışından memnunmusunuz hem eğitim hem evlilik hem iş açısından yorumlarrınızı bekliorum bayanlar???
   
 12. 22 Aralık 2010
  Konu Sahibi : hatize
 13. sprachlos

  sprachlos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2010
  Mesajlar:
  66
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  ben geleli 5 yil oldu hala evdeyim. ufak tefek isler haric calisamadim.sebebi belli: diploma denkligi! umarim bununla ilgili biyasa cikar da biz de meslegimizi yapariz. o zamana yasarsak:)