Ürdün Kralına Verilen Musıki Ziyafeti

Konusu 'Mustafa Kemal Atatürk' forumundadır ve UzmaN tarafından 11 Şubat 2008 başlatılmıştır.

  11 Şubat 2008
  Konu Sahibi : UzmaN
 1. UzmaN

  UzmaN Popüler Üye Üye

  Katılım:
  19 Şubat 2007
  Mesajlar:
  5.097
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  146
  ÜRDÜN KRALINA VERİLEN MUSIKİ ZİYAFETİ

  "Rahmetli Ürdün Emîri Abdullah Haz. Türkiye'ye ilk gelişinde, ATATÜRK'ün misafiri olmuştu. Bir gün, İstanbul valisi rahmetli Muhiddin Üstündağ, Emîrin Türk musıkisi dinlemek istediğini, kendisine musıkimizden münâsıp eserler dinletmemiz için ATATÜRK'ün emir verdiğini söyledi ve beni bu işe memur etti. Başlıca arkadaşlarım, Münir Nurettin Selçuk, merhum üstadımız Remânî Reşat Erer, Refik Fersan ve Fahire Fersan, Vecihe Daryal, Cevdet Kozanoğlu ve birkaç genç arkadaş, Filorya köşküne gittik.

  Emir Haz. Ürdüne dönmek üzere resmî ziyâretlerini bitirmiş ve birkaç gün daha hususi olarak memleketimizde istirahat etmek ve gezmek üzere ATATÜRK'e vedâ etmişti.

  Bir öğle vakti, yemeğe otururken, biz de musıki faslına başladık.

  Birinci dakikanın içinde, rahmetli Emîrin çehresindeki mâna değişti, elinden çatalı bıraktı, bir işaretle bizi susturdu ve etrafındakilere, fasih bir Türkçe ile:

  - Efendiler, dedi, böyle bir musıkiyi dinlerken, yemek yenilmez. Önce dinleyelim, yemeğimize sonra devam ederiz.

  Emîr'in bu asîl hareketinden hepimiz, tahmin edeceğiniz gibi çok mütehassis olduk, ancak yemeğe mâni olmamak maksadiyle faslı kısalttık. Emîr'in yanaklarından, kır sakalına doğru süzülen gözyaşları her zaman hayâlimdedir.

  veeee hemen ardından yaşanan:)


  ÜRDÜN KRALI'NA VERİLEN MUSIKİYİ ATATÜRK DİNLEMEK İSTİYOR

  - Aradan beş altı ay geçti. Yine vali rahmetli Üstündağ, bu defa biraz telâşlı olarak:

  - Yahu.. Ürdün Emiri'ne musıki faslı yapmışsınız, ne yaptınız Allahaşkına? diye sordu.

  - Vallahi fena bir şey yapmadık efendim, diye cevap verdim.

  - Hayır, fena bir şey değil, çok iyi bir şey yapmışsınız, işte onun için de ATATÜRK aynı heyeti ve aynı eserleri bizzat dinlemek istiyor, dedi.

  Eksik gedik, hemen o akşam toplanıp Dolmabahçe Sarayı'na gittik. ATATÜRK dedi ki:

  - Ürdün Emîri'nden her zaman mektup alıyorum, her mektubunda ısrarla sizden dinlediği musıkiden bahisle bana teşekkür ediyor. Ben de size teşekkür ederim. Ama merak ettim, ne yaptınız ki, kendisinde bu kadar kuvvetli bir intibâ bıraktı. Aynı programı ben de dinlemek isterim.  ((Kültür Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı Atatürk Dizisi yayınlarından Sn. Sadi Yaver ATAMAN tarafından hazırlanan "Atatürk ve Türk Musıkisi" adlı kitaptan faydalanılmıştır.)