Üstün Dökmen

Konusu 'Yazarlar' forumundadır ve burser.16 tarafından 24 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

24 Temmuz 2008
    Konu Sahibi : burser.16
  1. burser.16

burser.16 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Üstün Dökmen, (d. 1954, İstanbul). Türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı. Halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde profesördür.

1971 yılında Ankara'da Cumhuriyet Lisesi'ni, daha sonra Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümü'nü bitirdi. 1986 yılında doktorasını Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında bitirdi. 1988'de doçentlik, 1995'de profesörlük derecesini aldı.

Sosyal bilimlere ilgi duyuyordu, ancak öncelikle Hacettepe Üniversitesi Fizik Bölümü'ne kaydoldu. Üçüncü sınıfa gelince fiziğin kişiliğine uygun olmadığını fark etti. Yeniden üniversite sınavlarına girerek Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne geçti. Bu bölümden mezun oldu ve aynı bölümde Uygulamalı Psikoloji (Klinik Psikoloji) alanında master yaptı. Psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktora, 1988 yılında doçentlik, 1995’te ise profesörlük derecesi aldı. Halen Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesidir.

TRT'de Küçük Şeyler adlı bir programı hazırlıyor ve sunuyordu.

Dökmen’in çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra dört bilimsel, bir de şiir kitabı vardır. Bu kitaplar sırasıyla; “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi: Kuruluşu, Gelişmesi, Çalışmaları” , “Okuma Becerisi İlgisi ve Alışkanlığı Üzerine Psiko-Sosyal Bir Araştırma” , “İletişim Çatışmaları ve Empati” , “Sosyometri ve Psikodrama” adlarını taşımaktadır. Şiir kitabının adı “Selam” dır. Meslektaşı Doç. Dr. Zehra Yaşın Dökmen’le evlidir; iki kızı bulunmaktadır.
    Kitapları
    Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati
    Yarına Kim Kalacak? Evrenle Uyumlaşma Sürecinde Varolmak, Gelişmek, Uzlaşmak
    Küçük Şeyler, 2004. ISBN 9753223528.
    Sosyometri ve Psikodrama
    "Ladesci" 2005
    "Küçük şeyler 2" 2006
    "Yaşama Yerleşmek" 2008

Oyunları

Oyunlar-Otoyolda Piknik-Padişah 1 Hali Osman
    Bir Yumurtanın Tarihçesi veya Bir Yumurta Pişirme Tarifi
    Toplumsal Cinsiyet
    Yağmurda Yangın
    Selam
    Komşu Köyün Delisi (tiyatro oyunu)
    Ladesçi (Yaşamın Kerteriz Defterinden Bir Roman)

2. 5 Ağustos 2008
  3. evrem716

evrem716 İşte benn! Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    Çok sevdiğim bir insan!!!

4. 14 Ağustos 2008
  5. endeniz

endeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    kitaplarını severek okuduğum, programını severek izlediğim "üstün" akademisyen (gerçi uzun süredir "küçük şeyler"i göremiyorum, bir ara tekrarları veriliyordu)...

6. 23 Şubat 2009
  7. betty_berry

betty_berry Before talk, listen... ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    533
    Ödül Puanları:
    113
    Empatinin,ötekini anlamanın, farkındalığın, hoşgörünün, iletişimin, görünürde küçük olan şeylerin aslında özünde ne büyük şeyler olduğunun ; bilincine henüz varamamış bulunan toplumumuzda; kendi akademik çevresine hapsolmayı reddederek, topluma birşeyler verme derdi güden bir halk kahramanı benim gözümde Sayın Üstün DÖKMEN.

Bireyler ve toplum bazında onun gibi değerli ve donanımlı bir insandan öğreneceğimiz çok şey var. Toplumumuzu bilinçlendirmek adına verdiği savaşta, Sayın DÖKMEN'in epey bir yol katettiğini düşünüyorum, ülkemizde varolan büyük bir boşluğu doldurdu. Ancak bizler sanırım bu mücadeleye gereken önemi veremiyoruz. Sadece psikolojiye, kişisel gelişime bireysel ilgi duyan insanların değil, toplumda büyük-küçük herkesin onu okuması, izlemesi gerekiyor bana kalırsa. İyi ki Üstün Dökmen var, iyi ki o eşsiz kitapları var.

8. 3 Nisan 2009
  9. flamenko

flamenko Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    148
    sadece ladesci adlı kitabını okudum ama bana göre mükemmel bi insan
    günlük olayları psikolojik açıdan,derinden ama basit değerlendirmesi ilgimi çekiyor..

10. 3 Nisan 2009
  11. esyn

esyn Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    13
    Ödül Puanları:
    148
    Geçenlerde Haber Türk'de Saba Tümer'in programında konuk olarak izledim Üstün Hocayı; kendi hayatından bir şey anlattı ve çok duygulandı, köşebaşında solgun ışığıyla etrafı aydınlatmaya çalışan sokak lambalarını çok severmiş, annesi hem avukat hem de öğretmenmiş geceleri oturup masasında devamlı okurmuş sabah kalktıklarında yine aynı durumda bulurlarmış onu tıpkı bir sokak lambası gibi etrafı aydınlattığını düşünürmüş annesinin, son yıllarında annesi felçli olduğu için yerinden kalkamaz olmuş,.... gözleri doldu devam edemedi bende gözyaşlarımı tutamadım...senağlama

12. 4 Nisan 2009
  13. acemiperi

acemiperi Şükür Rabbime Üye

Beğenildi:
    520
    Ödül Puanları:
    153
    empati kitabını tek geçerim ve böyle bir kitabı türk okuruna kazandırdığı için teşekkürü boynuma borç biliyorum

14. 1 Haziran 2010
  15. Amonra

Amonra Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    267
    Ödül Puanları:
    213
    önceden trt de programları olurdu
    canlandırma kısa sahneler halinde
    artık rastlayamıyorum bilgisi olan var mı

16. 17 Kasım 2011
  17. sedabayrak

sedabayrak Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    az mı seyrederim "Küçük şeyler" i ... mükemmel bir insan ve yazar...