Üstün zekalılar daha az uyuyor

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve ferday tarafından 4 Aralık 2007 başlatılmıştır.

4 Aralık 2007
    Konu Sahibi : ferday
  1. ferday

ferday Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.dr. Ümit Davaslıgil, Üstün Zekalı Bireylerin Daha Az Uyku Gereksinimi Duyduklarını Söyledi.İSTANBUL Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ümit Davaslıgil, üstün zekalı bireylerin daha az uyku gereksinimi duyduklarını söyledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Dünya Özürlüler Günü nedeniyle ‘Üstün Zekalıların Özellikleri ve Karşılaşabilecekleri Sorunlar’ konulu panelde konuşan Prof.Dr. Ümit Davaslıgil, fiziksel yapı ve genel sağlıkları normalin üstünde olan üstün nitelikli bireylerin, aşırı duyarlı bir sinir sistemine sahip olduklarını söyledi. Prof.Dr. Davaslıgil şöyle konuştu:

“Üstün zekalı bireyler, daha az uyku gereksinimi duydukları gibi, yüksek enerji içerirler. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olmaları nedeniyle de mizah yetenekleri son derece gelişmiştir. Ara ara kırıcı olabilen derin mizah duygusuna sahip bu kişiler, derin adalet duygusuna da sahiptirler. Ahlaki duyarlılıkları erken yaşta gelişen üstün zekalı bireyler, açlık, nükleer savaş, çevre kirliliği, globelleşme, barış ve uluslararası ilişkiler gibi konulara karşı çok duyarlıdırlar. Eşitsizliği, çifte standardı ve haksızlığı hemen fark edebilirler.”

Ezberleme ve ezberlediklerini uzun süre belleklerinde koruyabilme yeteneklerine sahip olan üstün zekalı bireylerin, sözcük hazinelerinin de çok zengin olduğunu söyleyen Prof.Dr. Davaslıgil, “Üstün zekalı bireyler, aynı anda 2-3 işi birden yapabilirler. Televizyon seyrederken kitap okuyan, ders çalışan bu kişilerin lider olma vasıfları da ön planda bulunur”

2. 4 Aralık 2007
  3. kuzum

kuzum Bu konida hassasum Pro Üye

Beğenildi:
    252
    Ödül Puanları:
    163
    Hah işte bu doğru, günde 5-6 saat yetiyorda artıyor bile.:hooray:

Çok züğürt tesellisi yapar gördüm kendimi yahu.tatlicadiarzu

Bende az uyuyanlardanım ama mecburiyetten, keyiften değil yani, gecenin körü yat, sabahın körü kalk. kafamçokkarıştı

4. 4 Aralık 2007
  5. gurbaa prenses

gurbaa prenses KK'nın Haylaz Kızı Pro Üye

Beğenildi:
    190
    Ödül Puanları:
    213
    bknz: ben tatlicadiarzu
    kabuslar nedeniyle en fazla 3 saat uyuyabiliyorum :roflol:

6. 4 Aralık 2007
  7. :roflol::1shok::kahve:desene ben zeka küpüyüm ozaman gece kusu gibiyim masallah

8. 4 Aralık 2007
  9. Mahbile

Mahbile Acem Kızı Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    106
    Ne kadarda zeka küpü varmış canım :kahve:

10. 4 Aralık 2007
  11. Gulpare

Gulpare Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Dün sabahtan beri uyumuyorum.Geceyi k.k da gecirdim,ve hala uykum yok,bu durumda ben de zeka küpleri arasindayim:)
    Ayrica anlattigi özellikler de bende var..:))
    Sevdim bunu..:)

12. 4 Aralık 2007
  13. gemxixnxix

gemxixnxix Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    “Üstün zekalı bireyler, daha az uyku gereksinimi duydukları gibi, yüksek enerji içerirler. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olmaları nedeniyle de mizah yetenekleri son derece gelişmiştir. Ara ara kırıcı olabilen derin mizah duygusuna sahip bu kişiler, derin adalet duygusuna da sahiptirler. Ahlaki duyarlılıkları erken yaşta gelişen üstün zekalı bireyler, açlık, nükleer savaş, çevre kirliliği, globelleşme, barış ve uluslararası ilişkiler gibi konulara karşı çok duyarlıdırlar. Eşitsizliği, çifte standardı ve haksızlığı hemen fark edebilirler.”

Ezberleme ve ezberlediklerini uzun süre belleklerinde koruyabilme yeteneklerine sahip olan üstün zekalı bireylerin, sözcük hazinelerinin de çok zengin olduğunu söyleyen Prof.Dr. Davaslıgil, “Üstün zekalı bireyler, aynı anda 2-3 işi birden yapabilirler. Televizyon seyrederken kitap okuyan, ders çalışan bu kişilerin lider olma vasıfları da ön planda bulunur”

gunde en fazla dort bes saat uyuyorum kucukken de uyumazmısım sozelım ezberım hep ıyı oldu demekkı ustun zekalıyım:dilcikar::roflol:

14. 5 Aralık 2007
  15. ferday

ferday Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Gerçekten öylemi acaba bilmiyoruz ama tecrübeler bunu gösteriyor.

16. 9 Aralık 2007
  17. cemre_SU

cemre_SU halasının kuzusu:) Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    ben çok uyuyor ben o zaman zeki deyilimkafamçokkarıştı

18. 9 Aralık 2007
  19. aLLeGRia