Üstüne görmek" nedir? Hamile kadın adet görür mü?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve 1BukeT tarafından 15 Kasım 2007 başlatılmıştır.

15 Kasım 2007
    Konu Sahibi : 1BukeT
  1. 1BukeT

1BukeT Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Halk arasında "üstüne adet gördüğü" için hamileliğini geç fark ettiğini söyleyenlere şahit oluruz. Peki, bir kadının hamile olduğu halde adet kanamasına benzer bir kanama yaşaması mümkün müdür? Halk arasında "üstüne görmek" olarak adlandırılan durum gerçekten de söz konusu olabilir mi, yoksa kanamalar başka nedenlere mi bağlıdır? Herhangi bir kanama durumunda ne yapmanız gerekir?

İmplantasyon kanaması
    Hamile kadınların %25'inde ilk üç ayda hafif vajinal kanama veya lekelenme görülebilir. Çoğunlukla lekelenme herhangi bir soruna işaret etmez.

İlk üç aydaki hafif kanamaya döllenen yumurtanın rahim duvarına implantasyonu (yerleşme) neden olur. Bu implantasyon kanaması genellikle döllenmeden yaklaşık 10 gün sonra gerçekleşir.

Bazı kadınlar adet kanaması olarak değerlendirse de, implantasyon kanaması normal adet kanamasından çok daha hafif ve daha düzensizdir.

Normal seyreden bir hamilelikte adet kanamasına benzer derecede ve adet kanaması ile aynı sürede devam eden kanamalar olmamalıdır.

Her türlü kanamaya dikkat!
    Hamilelikte, az ya da çok, her türlü vajinal kanama ciddiye alınmalıdır. Hamileyseniz ya da hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, her türlü kanama durumunu mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Doktorunuz kanamanın herhangi bir ciddi sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını saptayacaktır.

Hamileliğin ilk aylarındaki kanamalar bir sorunun işareti olabilmektedir. Bu nedenle, aşağıdaki durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız:

Aşırı kanama

Kramp, ateş ve ürpermelerin eşlik ettiği kanamalar

24 saatten uzun süren bir kanama

KANAMANIN NEDENLERİ NELER OLABİLİR?
    Hamileliğin ilk aylarında implantasyon haricinde vajinal kanamaya yol açan nedenlerden bazıları şunlardır:

Rahimdeki değişiklikler
    Hamilelik sırasında rahme daha fazla kan akışı söz konusudur. Dolayısıyla kanama olasılığı da artmaktadır. Hamilelik sırasında cinsel ilişki bazen az miktarda vajinal kanamaya neden olabilir. Ayrıca pelvik muayene sonrasında da lekelenme görülebilir.

Düşük
    Hamileliğin ilk üç ayında meydana gelen vajinal kanamalar bazen de düşük belirtisi olabilmektedir.

Dış gebelik
    Karın ağrısı ile birlikte olan vajinal kanama dış gebelik belirtisi olabilir. Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yere ve genellikle de fallop tüplerine implant olmasıdır. Acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Dış gebeliklerde sağlıklı bir bebek gelişimi mümkün değildir. Ayrıca tedavi edilmeyen dış gebelikler anneye ciddi zararlar verebilir veya yaşamını kaybetmesine neden olabilir.

2. 15 Kasım 2007
  3. yagmur_su

yagmur_su Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    evet canım üstüne görme oluyo bi arkadaşım hamile olduğunu 2.5 ay sonra öğrenmiş tesadüfen çünkü adet oldugu için anlamammış.vede hamileliği çok saglıklı geçmiş.

4. 15 Kasım 2007
  5. fxixndxixkiçim

fxixndxixkiçim Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    inşallah benimki de üstüne görmedir yaaa,,,,5- 6 gündür lekelenmelerim var...korkuyorum ben..

6. 25 Şubat 2008
  7. yorgun savaxsxçxix

yorgun savaxsxçxix Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Adet gibi olur da hamile olduğunu anlayamayan kadın bu sürede ilaç kullanmış olursa ne olacak peki? Yani hamile olduğunu ilk 10 hafta anlayamazsa aldırma gibi bir durumda olamayacak demek oluyor bu. Yine kadınların psikolojisini bozacak bir sorun:KK43:((

8. 25 Şubat 2008
  9. mimoza

mimoza Yeni Üye Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben üstüne gördüm.lekem geliyodu.sonra geçti.ama bazıları tam adet olur gibi oluyo.bir ay önce drdaydım.kızın biri aşırı kanamam var dr kürtaj olucan dedi diye başka dra gelmiş. çıkışta sordum.bebeğinin kalbi atıyomuş.dr üstüne görmşsün demiş.ve bebeği sağlammış.galiba kişiden kişiye değişiyo

10. 25 Şubat 2008
  11. hxuxrrem 2000

hxuxrrem 2000 SEN BU SEVGİYİ HAKETMEDİN Pro Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yaaa kızlar hamiş olamıyom ki üstüne göreyim.................

12. 25 Şubat 2008
  13. yorgun savaxsxçxix

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    ya bu durumda ne yapabilir ki insan. Düşünün korunuyorsunuz, doğal oalrak hamile olmadığınızı düşünüyorsunuz, sağlık sorunlarınız nedeniyle ilaç kullanıyorsunuz, hiç şüphelenmiyorsunuz, çünkü adetiniz devam ediyor. O da ne bir gün hamile olduğunuz öğreniyorsunuz ve siz ilaç kullanmışsınız belki röntgen çektirmişsiniz, uff yaaaa:1no2:

14. 25 Şubat 2008
  15. barbybaby

barbybaby Guest

canım sen kaç hastalık hamilesin kanamalar için mutlaka bir doktora görün bence her kanama üstüne görme olmayabilir inşallah düşük deildir

16. 25 Şubat 2008
  17. bedef

bedef Aktif Üye Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    38
    kızlar bende geçen ay öyle olmuştum ya hatırlayan vardır belki.adet gördüğüm zaman meğer hamileymişim hemde normal edetimi görmüştüm 6 gün sürdü..kesildikten 1 hafta sonra kadar titreşimli zayıflama kemeri kullandım ve bebeğim tam yerleşme zamanında rahme tutunamadı ve lekelerim başladı arkasından kanamam ve bebeğim düştü.o kemeri kullanmasaydım bebeğim şimdi 2.inci ayını geçmiş olacaktı ne kötü değilmi.ama nerden bileyim edet gördüm diye ben çok rahattım...bebeğimi bilmeden düşürdüm..senağlama

18. 26 Şubat 2008
  19. yorgun savaxsxçxix

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    geçmiş olsun arkadaşım. Bu durumda ne yapacağız; bebek isteyen-istemeyen herkes bir yanlışlık olmasın diye her ay hamilelik testi mi yapacak?:uhm: