Uterin Anomaliler'i Normal Olmayan Var mı?

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve roser_rose tarafından 30 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

  30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : roser_rose
 1. roser_rose

  roser_rose Guest

  1 [​IMG]

  2 [​IMG] 3 [​IMG] 4 [​IMG]  5 [​IMG] 6 [​IMG] 7 [​IMG]  Değişik uterin anomaliler (konjenital yani "doğuştan gelen" rahimin yapısal anormallikleri)

  1. Normal uterus

  2. Uterin septum (bölme)
  3. Bikornis uterus (iki ayrı köşeli rahim)
  4. T şeklinde boşluğu sahip uterus
  5. Arkuat uterus (kalp şeklinde rahim)
  6. Didelfik uterus (çift rahim)
  7. Unikornis uterus (tek köşeli rahim)  1.şekildeki haricindekilerde,bebek gelişemezmiş ve düşük olurmuş..çocuk sahibi olmak imkansızmış,ameliyat ile olma olasılığı varmış..

  uterusu normal olmayan arkadaşlar var mı acaba??? ne yaptınız paylaşır mısınız,ameliyat olan ya da başka bir tedavi şekli ile başarılı bir sonuç elde eden var mı acaba???
  lütfen paylaşır mısınız.
  çocuğu olayan bir yakınım böyle bir durum ile karşılaşmış,ama ne yapacağını bilemiyor..ameliyet da riskli sonuçta..bilmiyorum başka bir yol mutlaka olmalı,doktorlara imkansız gelen bazı şeyler gerçekleşebiliyor sonuçta.
   
 2. 30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : roser_rose
 3. mehay

  mehay CANIM OGLUM Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  15.992
  Beğenildi:
  26
  Ödül Puanları:
  198
  canim cok saol paylasimin icin ama o sondaki nasil oyle allah etmesin allah korusun balla bide 3. resim orda bir bebek nasil buyur allah muhafaza ayyyy!!!!
   
 4. 30 Mayıs 2007
  Konu Sahibi : roser_rose
 5. gammzee

  gammzee Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  243
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba rose rose bende geçen ay rahim filmi çektirdim benim rahmimde şekil 5teki arkuat uterus yani kalp şeklşnde rahim çıktı ama doktorum bunun çocuk olmasında veye ceninin yuva yapmasına bir engel teşkil etmediğini söyledi ama ötekiler konusunda bir bilgim yok bu sorun seninlemi alakalı...
   
 6. 1 Haziran 2007
  Konu Sahibi : roser_rose
 7. roser_rose

  roser_rose Guest


  paylaştığın için teşekkür ederim.
  hayır benimle alakalı değil,henüz evli değilim.
  yakınım ile ilgili bir durum..onunki 3.şekilmiş sanırım.ameliyat demiş doktor,ama hepsne de güvenilmiyor.başka doktorlara da danışakmış bakalım..hayırlısı olsun,inşallah önemli bir şey yoktur :KK43:
   
 8. 19 Şubat 2008
  Konu Sahibi : roser_rose
 9. freeflame

  freeflame Guest

  maalesef benim rahmim yarım yani 7. resimdeki gibi. yorumlarda biraz daha dikkatli olursak birbirimizi üzmemiş oluruz değil mi?
   
 10. 19 Şubat 2008
  Konu Sahibi : roser_rose
 11. durulaytug

  durulaytug Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  463
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  öncelikle şunu unutmayalım ki arkadaşlar tıp çok ilerledi ve artık herşeyin imaknı var, yeterki isteyelim ve maddi manevi desteklerimiz olsun...
  Ben de 5. şekildeki gibiyim, ancak doktorum bunun problem olmadığını söyledi
   
 12. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : roser_rose
 13. serpilla

  serpilla Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  314
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  arkadaşlar bence de yorumlaraa dikkat edelim benimki de sanırım uterus bikornus yani 3.resim ama doktorum bi çok kadının bu şekilllerde yani bu farklı rahim tiplerinde hamile kaldıgını ve bunu ancak dogum yaptıktan sonra gördüklerini söyledi yani bebek normal gelişiyor doğuyor bi problem yok..belki rahim içinde perde veya yapışıklık olursa histereskopi ile kolayca alınıyor..yani kimse üzülmesin bunun için..Allah kucaklarımıza bebeklerimizi almayı nasip etsin..hiç unutmayalımki Allah istedikten sonra bazen tıp bile bizi şaşırtabiliyor..dimi?
   
 14. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : roser_rose
 15. bride_

  bride_ vARmı NaZo GibiSİ Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2008
  Mesajlar:
  2.246
  Beğenildi:
  17
  Ödül Puanları:
  106
  İnsanlar acımasızca yorum yapabiliyorlar malesef, Halbuki rahmi o durumda olan bir sürü insan var benimde rahmin şekil 5 teki gibi.İnsan kendinde problem olmayınca olaylara öcü gibi bakıyor.Hiç onu okuyanın pskolojisini düşünmüyor.
   
 16. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : roser_rose
 17. EU3

  EU3 Guest

  arkadaşlar benim rahmim de 5. resimdekine benziyor .sanırım en çok benzeyen o.ben 2 kere hamile kaldım ama bebeklerimin ikisi de 8 hafta 5 günlükken öldü.ama hiç bir zaman umutsuzluğa kapılmamak lazım.arkadaşının da en az 3 farklı kadın doğum uzmanına muayene olup öyle karar vermesini tavsiye ederim.
   
 18. 4 Mart 2008
  Konu Sahibi : roser_rose
 19. EU3

  EU3 Guest

  evet arkadaşlar karamsar olmayın. arkadaşım histeroskopi oldu. tüpü açıldı rahimde de belki yapışıklık vardır açılır dedi dr ama olmadı. sadece rahim şekli netleştirildi. rahim şekli 7. resimdeki gibi yani yarım rahimdi. orada bile bebek büyüyebiliyormuş. tabi erken doğum ve düşük riski fazla. güzel olan yanı ise hamile kalabilmeye engel değilmiş.yani bol bol dikkat edilecek hamilelikte.