Ütünün icadı

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve Ev -Hanxixmxix tarafından 2 Aralık 2008 başlatılmıştır.

2 Aralık 2008
    Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
  1. Ev -Hanxixmxix

Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106

ütü yapmayı sevenimiz azdır sanırımmerak ettim araştırdım bulduklarımı sizlerle paylaşmak istedim bu muhteşem icadın 16. yüzyıl sonu 17.yüzyıl başlarına denk geldiğini gördüm... İçine kömür koyulan eziyetli bir ev gereci olduğunun dışında mazisinin ne olduğu hakkında hiçb net bir bilgim yoktu. Günümüzde de olduğu gibi sanırım geçmişte de kadının baş belasıydı gördüğüm en eski ütünün içinde de tanzim edilmiş çicek vardı

İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek için uzun uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar sonunda değişik yöntemler bulmuşlardır.Başlarda odun, Cam , mermer gibi Aletler kullanıldı. Taşların ısıtılıp giysilerin üzerinde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başladı. Tarihte ilk kez sapı olan bir demir parça ile ütüleme işleminin yapılması 17. yüzyılda gerçekleşmiştir. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler zamanla kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütülerle yerdeğiştirdi. 19. yüzyılda ise ocak ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart hale geldi.
    Henry W. Seely (ABD) ilk defa ütünün taban kısmını ısıtmak için Elektrik kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü icat etmiş oldu.Ütü iki karbon tabaka arasında kalan elektrik arkı sayesinde ısıtılıyordu.

1883 yılında ütüyü kablosuz hale getirip daha güvenli bir hale getirdi. Çalışma sistemi günümüzdeki sistemle çok benzerdi. kablonun prize takılması ve ısıtılması gerekiyor, daha sonra prizden çıkarılıp rahatça kullanılabiliyordu. Tüm bunlara karşın, ütü oldukça pahalı ve dayanıksız bir aletti. Elektriğin yeni yeni yaygınlaşması ve satışların düşüklüğü nedeniyle ticari bir başarı elde edemedi.

Ütüler zaman içinde gelişti. 1926 yılında Eldez isimli bir kuru temizleme firması buharlı ütüyü üretti. Fakat geçmişteki başarısızlık bunada yansıdı. İnsanlar henüz bunu kullanamaya hazır değillerdi.. Bu yüzden bir başarı elde edilemedi.

O günlerde beri ütüler çok gelişti. Günümüzde kullanılan ütülerin çok büyük bir kısmı buharlıdır. Üretiminin ilk yapıldığı yıllarda pek ilgi görmesede gerçekten çok yararlı bir özellik olduğu anlaşıldı.
    İsterseniz önce en eskilere bir yolculuk yapalım
    çinden tarihi bilinmiyor

1769..............

1820'li Yıllar

1820 'li yıllara ait başka bir model

1830........

Yıl 1831...

1840'ın gözdesi

ve 1873...

2. 2 Aralık 2008
  3. Ev -Hanxixmxix

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
  4. 2 Aralık 2008
  5. candy38

candy38 Seize the day Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Teknolojinin gelişmesiyle beraber işimiz ne kadar kolaylaşsada sevmedim şu ütü işini.
    kötükedihüso
    resimler gerçekten çok ilginç:1hug:

6. 2 Aralık 2008
  7. Ev -Hanxixmxix

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
    1700

1840.....

1900ütü altı
    1740 ütü altı

8. 2 Aralık 2008
  9. Ev -Hanxixmxix

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    106
  10. 2 Aralık 2008
  11. Aksi

Aksi mebbus garisi yekdane Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ilk ütüler gercekden ilgincmis,
    baska yerde görsem, bazilarinin ütü oldugunu bile anlamazdim...:sm_confused:
    genede sevmiyom ütü yapmayiÇok üzgünüm çoook

bu ve bu modeldekilere gülmeden gecemicem :roflol:

Son düzenleme: 2 Aralık 2008
  12. 2 Aralık 2008
  13. DagCicegi

DagCicegi Bir Kızım Olana Kadar... Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148

Ben bu ütü altlarını hatırlar gibiyim:uhm:

Buna benzer bi modelide anneannemin annesinde vardı.fisfisfisYalnız kendisi 96 yaşında vefat etti. kaydirigubbakcemile3 Tamamen demirdi benim hatırladığım.a.s

14. 2 Aralık 2008
  15. Elis

Elis Guest

ah su utuyu icad ederken bide yanina utu yapan biseyde icad etselermis ya.laelaelaelaelae

16. 2 Aralık 2008
  17. yesilim

yesilim Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148

İnanmayacaksınız ama ütü yapmayı çok severim, bayıldım bu paylaşıma Evhanımı:)

18. 3 Aralık 2008
  19. Elis

Elis Guest

desene bacim niye daha once soylemiyon:mymeka:hemen gonderiyim benim utuleri sana,sen iste yeter ki,Şenizbasim gozum ustunenaniknanik