uyuku tulumu Ani Bebek Ölümü Sendromu

Konusu 'Bebeklerimiz ve Cicileri' forumundadır ve fikriye_bg tarafından 10 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  10 Kasım 2009
  Konu Sahibi : fikriye_bg
 1. fikriye_bg

  fikriye_bg SaNBeRk 14/08/2008 Üye

  Katılım:
  13 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.129
  Beğenildi:
  32
  Ödül Puanları:
  153
  Almanya’da “Ani Bebek Ölümü Sendromu”na (SIDS) karşı uyku tulumu kullanımına ilişkin ülke çapında pilot proje başlatıldı. Solingen Hastanesi Başhekimi Volker Soditt, yeni doğan bebeklere araştırma çerçevesinde uyku tulumu dağıttıklarını belirterek, uyku tulumunun SIDS riskini azaltmak için birçok özelliğinin bulunduğunu söyledi.

  Soditt, uyku tulumunun, battaniye ya da yorgan gibi bebeğin başını kapatmayacağı için nefes almasını engellemeyeceğini, bol kesimli olduğu için bebeğin yüzüstü dönmesini zorlaştırdığını, ısıyı eşit tuttuğu için de bebeğin fazla ısınmasını engellediğini kaydetti. Bu üç faktörün SIDS’in olası nedenleri olarak bilindiğini ifade eden Soditt, uyku tulumu kullanımının önlemlerden sadece bir tanesi olduğunu, ailelerin ayrıca bebeğin sigara dumanından uzak, çok sıcak olmayan odalarda sırt üstü yatmasını sağlamaları ve başına yakın bölgede tüylü hayvan ve bez bulundurmamaları gerektiğine dikkat çekti.

  Anne ve babaların korkulu rüyası ani bebek ölümü, önceden herhangi bir belirti olmaksızın genelde uykuda görülüyor. Bebekler sadece gece uykusunda değil, öğlen uykusunda ve hatta pusetlerinde gezdirilirken uyuduklarında ölüyorlar. SIDS’e en fazla bebeklerin 2’nci ve 4’üncü ayları arasında ve kış aylarında rastlanıyor.

  Bebeğin yüz üstü uyuması, üst üste giydirilmesi, bebek odasının fazla sıcak olması, annenin gebelik sırasında sigara içmesi, annenin bebeğini emzirmemesi ve bebeğin yakınında sigara içilmesi SIDS’in risk faktörleri olarak biliniyor.
   
 2. 10 Kasım 2009
  Konu Sahibi : fikriye_bg
 3. esc_

  esc_ kaan'ım canım oğlum Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2006
  Mesajlar:
  667
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  teşükkürler paylaşımın için önemli bir ayrntı
  allahım yavrularımızı korusun