Uyuma şekliniz ilişkinizin Aynası

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve umudayolculuk01 tarafından 8 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

8 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : umudayolculuk01
  1. umudayolculuk01

umudayolculuk01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Uyuma şekliniz ilişkinizin Aynası

Eşinizle çok mutlu bir ilişkiniz mi var? Yaşanan bir tartışmanın ardından suçlu olduğunu düşünüp barışmak mı istiyorsunuz? Yoksa ilişkiniz siz farketmeseniz de kriz döneminde mi?

Ne kadar farklı bir izlenim vermeye çalışsanız da asıl ruh halinizi vücudunuz uyurken ortaya koyuyor. Psikiyatr Samuel Dunkellın 25 yıllık incelemelerin ardından Kaleme aldığı Hoşçakal Uykusuzluk, Hoşgeldin Uyku adlı kitaba göre uyku pozisyonu, evliliklerin ne durumda olduğunun aynası. Uyurken de susmayan vücut, hem bireyin iç dünyasını, hem de ilişkinin durumunu anlatıyor.

Aşık çiftler nasıl uyur?
    ilişkinin ilk günlerinde, aşkın dorukta olduğu zamanlarda çiftler yüz yüze ve kucak kucağa uyumayı tercih ediyor. Bu uyku biçimi, iki insan arasındaki yakınlığın dorukta olduğuna işaret ediyor ve aşkın göz kamaştırıcı başlangıcını temsil ediyor.

Bazı çiftler evliliklerinden yıllar sonra bile bu uyuma şeklini koruyor. Bu da yıllara yenilmeyen bir aşkın varolduğunu gösteriyor.

Dr. Dunkellın krallara özgü diye nitelendirdiği uyku biçiminde ise, kadın sırtüstü yatsa bile başını eşinin omzuna dayıyor. Böylece, kendini eşine daha bağlı ve onu tamamlayan bir parça olarak hisseden kadın, dünyaya eşiyle aynı perspektiften baktığını, dostluğun ve korunma hissinin daha güçlendiğini duyumsuyor. Evliliğin ilk zamanlarında benimsenen bu uyuma şekli, güven duygusunun yoğunluğunu, çiftin birbiriyle uyumlu olduğunu ve ilişkinin mükemmelliğini anlatıyor.

Eşinin omzunda uyuyan kişiler, özellikle kritik ve özel destek gerektiren dönemlerde duygusal açıdan sorun yaşadığını gösteriyor. Bu uyku biçiminde kadın, eşinin kanatları Altına girme ihtiyacı duyuyor. Bu uyku duruşu için mutlaka bir krizin yaşanması gerekmiyor. Hatta Televizyon izlerken bile rahat bu pozisyonun sağladığı güvenden yararlanmak mümkün.

ilişki yeni ise çiftler, kendi rahat uyku pozisyonlarından vazgeçip iki kişilik samimi bir uyku şeklini benimsiyor. Ancak, evliliğin ilk 5 yılından sonra çiftler birbirleri arasında biraz boşluk bırakabilecek kadar güven duygusu ve yattığı yerde rahat olma isteği taşımaya başlıyor. çoğunlukla kaşık şeklinde ama aralarında biraz mesafe ile uyuyorlar. Duygusal bağ ise birbirlerinin sırtına ya da koluna dokunarak sağlanıyor.

Uyuma şekli, ilişkideki gerilimleri de ele veriyor. Bir anlaşmazlıktan sonra eşler ansızın sırtını dönerek yatağın bir ucuna çekiliyor. Bu durumda da eşine sarılan kişi, kendisinin suçlu olduğunu hisseden ve barışmak isteyen taraf oluyor

şakkıdı şakkıdı şakkıdı

Diyadin Uyuma şekliniz ilişkinizin Aynası 108 Bayanlara özel 108

2. 8 Temmuz 2009
  3. PassioneLore

PassioneLore herkes haddini bilecek ! Pro Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    146
    evet cok dogru tespıtler
    bız de normalde kucak kucaga yatarız
    guven ask hepsı doruktadır
    ama ben kusup yatagın bır ucuna cekıldıgımde kendını suclu hısseden cunku suclu olan ve barısmak ısteyen taraf kocam gelıp sırnasır

4. 8 Temmuz 2009
  5. DoraGizem

DoraGizem DORApaşanınANNESİ Üye

Beğenildi:
    32
    Ödül Puanları:
    148
    evet çok doğru bencede ilişkinin aynası uyku şekli

6. 9 Temmuz 2009
  7. archimim

archimim KRALİÇE KIZIM ASYA'M Üye

Beğenildi:
    6
    Ödül Puanları:
    146
    ben çok çabuk sıcaktan bunaldığım için, eşimle yazın yatağın uçlarında yatarız. kendisi bana sarılsa bile hemen elini çeker ateş gibi yanıyosun diye. ancak kışın sarılıp yatarız birbirimize.ben en çok ona arkadan sarılıp uyumayı severim

8. 9 Temmuz 2009
  9. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    öncelikle üst üste uyuruzz. sonraa koluna yatarım bacaklarımızı kenetleriz birbirinee sonra kim arkasını dönerse o diğerine arkadan sarılır bacaklar yine makas gibi birinde olur..:)
    samimi yatarız genellikle..

10. 10 Temmuz 2009
  11. umudayolculuk01

umudayolculuk01 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    ben evli degılım fakat ilerisi için şöyle dusunuyorum .. zaman zaman tabiiki kırgınlıklar olacaktır yatagın ayrı uclarında yatacagızdır ama ne olursa olsun yataga küs gırmek ıstemem .. bu o kadar kolay olmayabılır .. öfkemıze yenık dustugumuz , kontrolden cıktıgımız anlar olabılır olacaktır da .. onemlı olan her ıkı tarafın da hosgoru ve anlayışla birbirini kucaklayabılmesıdır ..

:asigim: :asigim: :asigim:

12. 10 Temmuz 2009
  13. mavi_inci

mavi_inci herşey seninle güzel... Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    bazen gece uyurken düğümleniyoruz Şeniz
    boynum kolum uyuşuyo resmen :bbo:
    arasırada kaçıyoruz yatağın yanlarına :eek:
    şimdi benim evliliğim ilk yılı devirmeden kötüye mi gidiyooo :uhm:
    hep sarılarak yatmayı nasıl beceriyosunuz ya
    bende mi terslik
    CADIARZU

14. 11 Temmuz 2009
  15. er_ca

er_ca 6-11-2012 Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    148
    10 saat uyuyoorsak 10 saatin her saniyesi elbette sarılarak geçmiyordur. ama biz yatağa girdiğimizde küsde olsak hep aynı şekilde yatarız öyle bir alışkanlık edindik. o kolunu açaben omzuna yatarım ayaklarımda komple üzerinde olur üstüste yatarız ilerleye saatlerde arkamı dönerim o döner ama mutlaka temas olur yada birimiz uyandıysak diğerini kaldırıp hadi bana sarıl der:))opuyorumnanaktan:kedi: