Uyusun da büyüsün: Büyüme hormonu uyurken çalışır

Konusu 'Çocuğum Büyürken' forumundadır ve 1BukeT tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

  21 Ekim 2007
  Konu Sahibi : 1BukeT
 1. 1BukeT

  1BukeT Popüler Üye Üye

  Katılım:
  21 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.454
  Beğenildi:
  15
  Ödül Puanları:
  106
  Çocuklarda büyüme hormonu özellikle uyku sırasında arttığı için, düzenli ve yeterli uyuyan çocuklar daha iyi serpiliyor. Öyle ki; bazı araştırmalarda, bademcikleri sebebiyle iyi uyuyamayan çocukların ameliyat sonrasında birden boy attıkları, büyüdükleri görülmüş.

  Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Burak Erdamar çocuklarda solunumla ilişkili uyku sorunları konusunda bilgiler verdi.

  Çocuklar uyuyarak büyüyebilirler mi?
  Aslında ninnilerdeki "uyusun da büyüsün" sözü bu anlamda doğrudur. Uyku sırasında, özellikle çocuklarda büyüme hormonu çalıştığı için, çocuklar bu sırada daha fazla büyürler.

  Uyku problemi yaşayan, uyku apne hastalığı olan çocuklarda gelişme bozukluğu görülür, hatta bazı çocuklar uykuda kesintiye neden olan bademcikleri alındıktan sonra, birden büyüme gösterirler.

  Bazı çocuklar neden uyumaz?
  Hiçbir sağlık sorunu olmayan, huzurlu çocuklar her zaman uykuya eğilimlidir. Büyüme hormonu uyku sırasında salgılandığından, çocukların sağlıklı bir büyümeye ulaşabilmeleri için sağlıklı bir uyku uyuyabilmeleri gereklidir. Çocukların uyku saatleri erişkinlerden çok daha uzundur. Yeni doğanda 15 saatken, sonraki yıllarda en az 12 saattir.

  Çocukların uykularının bozulmasına sebep olan en önemli sorunlardan biri; burunlarından yeterli nefes alamamalarıdır. Rahat burun solunumu yapamayan çocuklar yatak içinde sürekli döner, kafası terler hatta horlar. Bu nedenle sürekli uykusu bölündüğünden, gecesini dinlenerek ve rahat geçiremeyen çocuk gün boyu huysuzluk yapabilir.

  Orta kulak iltihabı olan, diş çıkartan, gazı olan ya da vücudunun herhangi bir yerinde başka bir tıbbi sorunu olan çocuklar huzursuz olup, uykusuzluk sorunu çekeceklerdir.

  Böylesi tıbbi bir sorunu olmayıp da yine de sağlıklı uyuyamayan çocukların birçoğunun gece uykuda rahat nefes alamama sorunu ile karşılaştıklarını biliyoruz.

  Uyku hastalığı kaç yaşından itibaren başlar?
  Solunuma başladığı ilk andan itibaren çocuklarda uyku apne hastalığı baş gösterebilir. Özellikle yeni doğanda oluşan apneler fizyolojik sayılıp, herhangi bir tedavi gerektirmemektedir.

  Bir aylık yeni doğan dönemi bittikten sonra devam eden apneler ya da horlama şikâyetleri incelenmeye değer.

  Çocukluk döneminde tedavi kararını genelde annelerden aldığımız bilgilere göre veririz. Gece boyu çocuğun uykusunu seyreden annedir. Eğer anne çocuğunun nefesinin uzun dönem kesilmesinden korkmaya başladıysa, çocuğunun çok huzursuz olduğunu düşünüyorsa, aşırı terlemelerinden şüpheleniyorsa, tedavi amacıyla mutlaka doktora getirmelidir.

  Uykusunda altını ıslatan çocuklarda da uyku hastalığı var mıdır?
  Uykusunda altını ıslatan ve tedavisi başarısız olan birçok çocuğun uykuda solunum problemi olduğunu biliyoruz. Bu sorunun çözülmesi ile, hem çocuğu hem de aileyi sıkıntıya sokan şikâyetten çoğu zaman kurtulmak mümkün oluyor. Ayrıca gece dişini gıcırdatan çocuklarda da bu sorun belirti sayılabiliyor.

  Uyku sorunundan şüphelenen aileler çocuklarını hangi doktora götürsünler?
  Öncelikle çocuk doktoruna başvurmaları gerekir. Eğer herhangi bir başka hastalıktan kaynaklanmıyorsa, uykusuzluk sorununda genellikle sebep; geniz eti ya da bademciğin, olması gerekenden büyük olmasıdır. Çünkü ani çocuk ölümleri gibi dünyanın en kötü sorunlarından biri, uzamış apneler nedeniyle olmaktadır.

  Uyku hastalığının tedavisi çocuklarda da büyükler gibi mi yapılıyor?
  Çocuğun yaşının tedavi seçeneğinin belirlenmesinde önemi büyüktür. Normal olarak 11 yaşından sonra geniz eti ve bademcikler küçülecektir ve şikâyetler kendiliğinden geriler.

  Ama çocuk üç yaşından büyükse ve bu şikâyetlerden çok sıkıntı çekiyorsa, sorunu oluşturan etkene yönelik tedavi yapılmalıdır.

  Bu; geniz etinin, bademciğin alınması ya da burundan veya ağızdan solunum almasını engelleyen hastalığın tedavisini ortadan kaldırmak şeklinde olabilir. Birçok hastada fark edilememiş veya tedavisi yetersiz yapılmış alerjik burun hastalığının ilaçla tedavisi de uyku sorununu çözebilir.

  Ergenlik döneminde beliren uyku sorunu neden kaynaklanır?
  Ergenlik çağında da uyku sorunları erişkinlerinkine çok benzerlik gösterir. Ancak buradaki önemli nokta; tedavide çok aceleci davranılmamasıdır. Genel anlamda günlük hayatı çok bozucu şikâyetler oluşturmuyorsa, vücudun gelişimini tamamlamasını, büyümenin sonlanmasını bekleyip, erişkin yaş dediğimiz 17-18'e geldikten sonra tedaviyi planlamaktayız.

  Eğer uyku sorunu, solunum bozukluğundan yani burundan kaynaklanıyorsa ve ilaç tedavisiyle bunu sonlandıramıyorsak, nefes alma sorununu gidermeye yönelik sınırlı operasyonlar, az da olsa yapılabilir.

  Çocuğunuzda Bu Sorunlar Varsa Doktora Gidin
  Uyku hastalığı çocukların yüz ve iskelet gelişimlerini olumsuz etkiler. Bu çocuklar anne babalarına benzemek yerine, birbirlerine benzerler. Bu gelişimi engellemek için zamanında ve uygun tedavi edilmeleri gerekir.

  Yüksek damak

  Dişleklik

  Gözaltı torbalanması

  Balık ağzı (ağzın kapanmayıp hep açık kalması)

  Uyurken kafa terlemesi

  Yüzünde şişlik olan çocukların mutlaka bir doktora götürülmesi gerekir.
   
 2. 3 Haziran 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 3. leadangel

  leadangel Tuğkanın annesi Üye

  Katılım:
  22 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  2.015
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  146
  ben bu yazıya sonuna kadar katılıyorum dayımın çocukları anne ve babası normal boylu olmalarına rağmen lise çağına dek saat 9 da yatmışlardır ve maşallah boyları acayip uzun yengemde hep buna bağlar
  benim oğlumda 51 cm doğmuş ve babsı ve ben normal boylardayız ama 18 aylık oğlum %100 lük dilimde boyu sürekli bende bunu kesinlikle uykuya bağlıyorum en geç 10 da mutlaka uyuturum istisnai durumlar haricinde birde tabi bana göre yoğurt ta etkili en iştahsız döneminde bile 4 aylıktan beri mutlaka yoğurt yer uyku ve yoğurt gibi bizim boyumuzun nedeni
   
 4. 2 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 5. miss_turkey2009

  miss_turkey2009 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2008
  Mesajlar:
  134
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  sadece cocuklar ıcın deıl yetıskınler ıcınde uyku cok onemlı cunku vucut kendını yenılıyo ozellıkle aksam 11 ıle sabah 4 arası uykuda olmak gerekıyo, sporcular kas yapmaya calısanlar bu saatte ozeellıkle uyurlar hatta bazı kremler maskeler gece 11 den sonra yapılır daha etkılı olur cunku
   
 6. 7 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 7. tontonhhoyt

  tontonhhoyt Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  182
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  41
  Bende bu yaziya katiliyorum uyku buyumede en onemli etken
   
 8. 20 Aralık 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 9. semraa58

  semraa58 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Aralık 2011
  Mesajlar:
  33
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  Paylaşım için teşekkürler
   
 10. 31 Aralık 2011
  Konu Sahibi : 1BukeT
 11. karenn

  karenn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2011
  Mesajlar:
  132
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  merhaba 2 yaşında kızım var her yolu denedim ama uykusunu bir türlü düzene sokamadım sadece kendi istediği zaman uyuyor ne yapacağımı şaşırdım uykusu çok düzensiz
   
 12. 17 Şubat 2012
  Konu Sahibi : 1BukeT
 13. buzzycha

  buzzycha Aktif Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok güzel bi paylaşım çok teşekkürler
   
 14. 21 Şubat 2012
  Konu Sahibi : 1BukeT
 15. betulrana

  betulrana Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2012
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  41
  Kesinlikle çok doğru uyku çok önemli bir etken büyümede
   
 16. 7 Haziran 2012
  Konu Sahibi : 1BukeT
 17. esmen

  esmen Popüler Üye Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.039
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
 18. 14 Haziran 2012
  Konu Sahibi : 1BukeT
 19. Asos

  Asos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  44
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  76
  merhaba benim de oğlum 13 aylık uykuda sürekli terler hele kafası su gibidir. zaten yaşıtlarından epey küçük görünüyor ve ben de buna çok üzülüyorum. Yemesi de yok, öyle ki ufak tefek ve dün dışarı çıkarttığımızda kadının biri yaşına ne kadar var dedi sinir oldum.Gerçi hareketleri yaşıtlarından ilerde ama bedensel olarak ufak tefek ve bu beni çok üzüyor. tavsiyesi olan var mı?