Uzaya asansör Türk'ten

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve Ev -Hanxixmxix tarafından 14 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  14 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 1. Ev -Hanxixmxix

  Ev -Hanxixmxix sevgiler Üye

  Katılım:
  27 Mart 2008
  Mesajlar:
  2.647
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  106
  Japon Uzay Havacılık Dairesi'nde (JAXA), 58 kişilik ekibin başında bulunan İzmirli bilim adamı Doç. Dr. Serkan Anılır, üzerinde çalışılan 15 milyar dolarlık "Ata Uzay Asansörü" projesini geleceğin bilim adamları genç öğrencilere anlattı.

  Projenin mimarı 33 yaşındaki Doç. Dr. Serdar Anılır, geçen yıl Tokyo Üniversitesi'nden doçentliğini alırken bir ilke daha imza atmış ve Japonya'da en genç doçent olan bilim adamı olmuştu.

  Buna göre ATA projesi hayata geçirildiğinde yeryüzünden uzaya 36 bin kilometre uzunluğunda dev bir asansör kulesi inşa edilecek. Böylece uzaya insan ve malzeme taşımak çok daha ucuz olacak.
  Uzay yolculuğunda, Rusya ve ABD’nin arkasında kalan Japonya, arayı kapatmak için bir mekiği uzaya göndermekten 100 kat daha ucuz ve 100 kat daha az enerji tüketen bir yol buldu: Uzay asansörü.

  Tokyo Üniversitesi’nin 10 milyar dolarlık projesinin başında ise bir Türk bilim adamı var. Doç. Serkan Anılır liderliğindeki 58 uzmanın önündeki en büyük engel ise, asansörü taşıyacak kadar güçlü bir kablo üretmek.
  36 bin kilometrelik kablonun, çelikten 180 kat sağlam, bugüne kadar insanlığın ürettiği en dayanıklı fiber-karbon alaşımı kablodan 4 kat daha güçlü olması gerekiyor.

  Cambridge Üniversitesi çelikten 100 kat güçlü bir kablo üretti. Fizikçi Anılır ve ekibi, şimdi bu kabloyu daha da geliştirmeye çalışıyor. Japonya, asansörü uzaydaki uydu ağını desteklemek ve uzay istasyonlarına yük ve insan taşımak için kullanacak.

  Japonya'nın NASA'sı olarak bilinen JAXA'da görev yapan tek Türk bilim adamı, 33 yaşındaki Doç. Dr. Serkan Anılır, üzerinde çalışılan 'uzay asansörü' projesini Halkalı Kültür Merkezi'nde liseli genç beyinlere anlattı. Proje çalışmalarına NASA'da başlayıp, araştırmalarının 3 yıldır da Japon Uzay Havacılık Dairesi'nde sürdüren Doç. Dr. Anılır, Tokyo'da, aralarında bilim adamları ve mimarların bulunduğu 58 kişilik proje yürütme kurulunun başında bulunuyor. Bir hayalle yola çıktıklarını kaydeden Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu Doç. Dr. Serkan Anılır, projeye 'ATA' ismini verdiğini söyledi.

  2003 yılı Temmuz ayından itibaren JAXA'da bu proje üstüne çalışan Doç. Dr. Serkan Anılır, hayal gibi görünen proje için depremlere karşı yüzyıllardan beri ayakta kalmayı başarmış geleneksel Japon binalarını örnek aldıklarını söyledi. Ayrıca 36 bin kilometre uzunluğundaki bir yapının yıkılmaması için çok özel bir denge kurulması gerektiğini de ifade eden bilim adamı bunun için insan vücudunu örnek aldıklarını belirtti. Amaçlarının yeryüzünden uzaya araç veya mekik kullanmadan dev bir asansör kulesi yapmak olduğunu belirten İzmirli bilim adamı, bu sayede çok düşük maliyetlerle insan ve yük taşımak istediklerini kaydetti.

  Doç. Dr. Anılır meraklı öğrencilerin yönelttiği sorular karşısında, 'ATA Uzay Asansörü' projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Uzay asansörü projesi, bir ilk olacak. Hedef; yeryüzünden uzaya kesintisiz ve güvenli bir bağ kurmak. Kuracağımız dev kulenin uzunluğu toplam 36 bin kilometreyi bulacak. Asansör her seferinde 24 kişi taşıyacak ve günümüz uçaklarından 12 kat daha hızlı olacak. Bunu gerçekleştirmek için çok önemli isimler bir araya geldi. Uzaya ulaştıracağımız kule için en hafif materyali bulmak zorundayız. Çünkü uzaya her bir kilogramı taşımanın maliyeti 22 bin dolar. Bu materyali bulmak için çalışıyoruz. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri göz önüne aldığımızda projenin 2018 yılına kadar tamamlanacağını düşünüyoruz. Pro-jenin toplam maliyetiyse yaklaşık 15 milyar doları bulacak. İmkansız gibi görünen proje bittiğinde insan ve yük taşıyacağız. Sistem, enerjisini güneşten elektrik enerjisine çevirerek kendi üretecek."

  Genç bilim adamı Serkan Anılır, ülkenin sahip olduğu en yüksek teknolojinin kullanılması ve devlet sırrı olarak kabul edilebilecek çalışmalar yapılması nedeniyle yabancıların çalıştırılmasına bugüne dek izin verilmeyen JAXA'nın, yaklaşık 9 bin kişilik personeli arasına kabul edilen tek yabancı olma özelliğini taşıyor. Anılır'ın uzay teknolojisi hakkında yazdığı kitaplar da Japonya'da satış rekorları kırıyor.
   
 2. 21 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Ev -Hanxixmxix
 3. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148
  Demek ki ayda düğün var deseler merdiven dayamayacak artık kimse!....