Uzayda okyanus bulundu

Konusu 'Bilim ve Teknik' forumundadır ve realist tarafından 1 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  1 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 1. realist

  realist Popüler Üye Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2006
  Mesajlar:
  3.088
  Beğenildi:
  75
  Ödül Puanları:
  148

  [​IMG]Satürn'ün uydusundaki bulgular bilim dünyasını ayağa kaldırdı...

  Bilimadamları Cassini'nin radar kayıtlarında Titan'daki 50 yeri işaretlediler. Titan'daki 50 yeri işaretlediler. Daha sonra belli bir zaman periyodunda önceden kestirdikleri noktaların 19 mil kadar hareket ettiğini gözlemlediler. İşaretlenen bölgelerin bir okyanus tarafından yerinden hareket ettirilmiş olabileceği tahmin ediliyor. Elde edilen bu veriler Titan'ın kabuğunun altında bir okyanus olabileceğini gösteriyor.

  Titan'ın yüzeyinin Amerika'deki Great Lakes gibi (Superior, Michigan, Huron, Erie ve Ontario gölleri) göller içerdiği biliniyor. Üstelik bu göller Merkür gezegeninden daha geniş ve sıvı metan ve etan gazı ile dolu. Bu gazlar bugün kullandığımız doğal gazın bileşiminde de yer alıyor. Titan'daki göller dünyadaki petrol ve doğal gaz rezervlerinden daha fazla sıvı hidrokarbon içeriyor. BBC'de yayınlanan bir başka habere göre ise Cassini-Huygens uzay aracı, Amerikan, Avrupa ve İtalyan uzay Ajansları'nın ortak projesi olarak 1997 yılında uzaya yollanmıştı.

  2004 yılında Satürn ve çevresinde incelemelerine başlayan Cassini'den gelen veriler sonucu, o zamanlar, uydunun yüzeyinin bir hidrokarbon okyanusuyla kaplı olduğu düşünülmüştü. Bir yıl sonra, Cassini'den Huygens gözlem aracının Titan'ın yüzeyini incelemeye gönderilmesiyle yüzeyin büyük bölümünün katı; ama kanallar, kumullar, kraterler gibi jeolojik oluşumlarla kaplı olduğu belirlendi.

  Uzmanlar, Titan'ın yüzeyindeki bu oluşumların, hareket halinde olduğunun anlaşılması üzerine uyduda su olabileceğini düşünüyorlar. Titan, Dünya ile aynı yönde hareket eden Ay gibi, Satürn'e devamlı aynı yüzünü dönüyor. Bu nedenle de bilim adamları, Cassini'den son gelen fotoğraflar ve verilerde, uydunun yüzeyinde varolduğu bilinen jeolojik oluşumların hareket halinde göründüğünü anlayınca şaşırdıklarını belirtiyorlar.

  NASA'dan Christophe Sotin, dört yıl önce gözlemledikleri jeolojik oluşumların uydu üzerindeki konumlarının, yaklaşık 100 kilometre kaydığını tespit ettiklerini belirtiyor. Su olduğunun doğrulanması, Titan'ın yaşam formunun oluşması için gereken iki bileşene -suya ve organik moleküllere- sahip olduğu anlamına gelecek. Güneş Sistemi'nde halihazırda Jüpiter'in üç uydusunun derin okyanuslara sahip olabileceği düşünülüyor. Bunlar: Ganymede, Callisto ve Europa.

  Titan'ın altında da Europa'da olduğu düşünülen su yatağına benzer yapıda bir okyanus olduğu görüşü hakim. Şimdilik bunlar sadece tahmin ve yüzeydeki değişikliklerin başka bir sebebi de olabilir. Ancak bilim adamları şu anda en güçlü nedenin okyanus teorisi olduğunda birleşiyor. Titan’ın büyük oranda azottan oluşan kalın atmosferinin, Dünya’nın ilk zamanlarındaki atmosferine benzediği düşünülüyor. Güneş sistemindeki öteki uyduların hiçbirinde böylesine kalın bir atmosfer bulunmuyor.
   
 2. 28 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 3. sel

  sel İkimiz ve oğlumuz Pro Üye

  Katılım:
  31 Ocak 2008
  Mesajlar:
  9.452
  Beğenildi:
  99
  Ödül Puanları:
  153
  ilginç valla ya e su varsa hayatta vardır ozaman. ya biri bana açıklasın boşuna mı yaşıyorum ben ya
   
 4. 28 Nisan 2008
  Konu Sahibi : realist
 5. zerrinn

  zerrinn Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  775
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  86
  valla süper o zaman keske doğru olsa suyun olduyuy her yerde yasam vardır diye düsünüyorum belki ileride cocuklarımız tatile gider
   
 6. 24 Haziran 2008
  Konu Sahibi : realist
 7. fisneli.browni

  fisneli.browni Popüler Üye Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2008
  Mesajlar:
  316
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  bu Tür Konular Bni çok Cezbetmiştir çok Merak Ederim Keşke Bnde Uzaya Yolculuk Etsem Burdan Tüm Bilim Adamlarina Bilim Kadinlarina Kisaca Bilim Insanlarina Sesleniyorum Benide Uzayi Keşfe Götürün :))))))))))))))))))))))))
   
 8. 26 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : realist
 9. dLara

  dLara A new start... Üye

  Katılım:
  25 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  127
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  Çok ilginç CADIARZU