uzmanlar tiryaki anne-babayi uyariyor

Konusu 'Nasıl Anne Babalarız ?' forumundadır ve mondschein2 tarafından 23 Ocak 2008 başlatılmıştır.

23 Ocak 2008
    Konu Sahibi : mondschein2
  1. mondschein2

mondschein2 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    Uzmanlar tiryaki anne-babaları uyarıyor
    i
    Sigara içen anne-babanın, çocuğuna bu ‘zararlıyı içme’ demesinin faydası yok.
    Aile Hekimi Uzmanı Dr. Turgay Öngel, toplumda herkesin sigaranın zararlarını bilmesine rağmen bu alışkanlığı bırakmada zorluklar çekildiğine dikkat çekti.

Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER) Adana Şubesi'nca Fen Lisesi'nde düzenlenen "Sigara, Alkol, Uyuşturucu" konulu konferansta konuşan Öngel, sigara dumanının araçlardan çıkan egzoz gazı kadar atmosferi kirlettiğini söyledi.

Kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin üçte birlik kısmının sigaradan kaynaklandığını vurgulayan Öngel, kalp krizi geçiren kişilerden büyük bir kısmının bu zararlıyı terk etmemesini 'acı bir gerçek' olarak nitelendirdi. Öngel, "İnsanlar, öleceklerini bile bile sigara kendisini içirtmektedir."dedi.

Öğrencilerin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Öngel, başta anne, baba ve öğretmenlerin çocukların yanında sigara içmemesini istedi. Öngel, küçüklerin en yakınındaki büyüklerini model aldığını sözlerine ekledi.alinti (İnternet Haber)

2. 23 Ocak 2008
  3. pinark1

pinark1 Aktif Üye Pro Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    inan daha bugun dusundum bunu. bir arkadasimin iki tane okul caginda oglu var ve arkadasim gunde 1 bucuk paket sigara iciyor. benim kizim henuz 7 aylik ben tek tuk iciyorum bazen .dogumdan sonra baslamadim ama ortam olunca oyle yakiyorum ya da cok canim isterse. kesinlikle cocugumun yaninda sigara icmemeliyim diyorum bugun kendi kendime. ilerde o da beni ornek alip icerse butun suclu ben olurum.
    allah korusun

4. 23 Ocak 2008
  5. mondschein2

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    bende dogumdan sonra kizim 1yasindayken ictim,kiz yemiyord diye uzuldum siknti yapip basladimm,ama en kisa zamnda bnde birakacamm,bnde asla kizimin yaninda ve odada icmem,ilerde onun icmesinide asla istemem,oyuzden birakacam,bizler iyi birer ornek olmalyiz,sevgiler

6. 23 Ocak 2008
  7. herbaryum

herbaryum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    benim bi arkadaşım düşük yaptı sigara yüzünden
    ve bitaneside bebeğinde gelişme geriliği ve erken doğum oldu
    yani böle iğrenç bişi

8. 24 Ocak 2008
  9. mondschein2

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    haklisin igrenctende ote bisey,,ama ne yapalim iste elimizde degil ama bn en kisa zamnda birakacagimm,cok zararli ya cokk,ins herkes birakirr,sevgilerrrrrrrrr

10. 24 Ocak 2008
  11. dhilek

dhilek shizen & senritsu Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    106
    çocuğunuz 8 yaşına gelmeden sigarayı bırakın diye bir yazı okumuştum. çocukları 8-9 yaşındayken sigarayı bırakan aileler , çocuklarının ergenlik çağında da sigaraya başlamasını engelliyorlarmış.
    araştırmalara göre çocukların genellikle 8-9 yaş civarında sigarayı denemeye başladıklarını ve sigara içen ebeveynlerin çocuklarını sigara içme seçeneği ile tanıştırdıklarını ve bu konuda davranış modeli oluşturduklarını ortaya koymuş.
    aileler sigara içmeyi bırakarak çocuklarınında pasif içici olmaktan kurtarabilirler. zaten çocuğa sigara kötü deyipte karşısında içmek , o garibime ne kadar inandırıcı gelir artık bilemem...
    ben hep derim vereceğin bir paket sigara parasını kenar at ki çocuğun ileride eğitim masrafları çıksın...daha hayırlı bir iş için harcanmış olur...

12. 25 Ocak 2008
  13. mondschein2

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    cok haklisin dogru soze ne hacet,yazilacak kelime yokk,bn en kisa zamnda birakacamm,kotu bisey bildigim halde halen icenlerdenim,ama kizim degil 8yasina simdi birakacagimm,zaten bizler iyi ornek olursak ,cocuklarimiz zaten iyi olurlar,sevgiler canim,paylasimin icn tskler

14. 10 Şubat 2008
  15. baxsxak63

baxsxak63 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    bende eski bir içici olarak şimdilerde düşündüğüm zaman sanki neden içmişim ne yararı vardı ki.Şimdi yıllar oldu evimizde içen kimse yok her konuda rahatız çocuğumuza iyi bir örnek olduğumuzu sanıyorum.(çocuğum çok küçüktü biz içerken şimdi hatırlamıyr bile)içenlere de bırakmalarını öneririm.

16. 11 Şubat 2008
  17. mondschein2

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    86
    slm canim tebrikler valla,bnde birakmayi dusunuyorumm hamilelikte ve dogumdan 1,5 yil sonra icmiyordum ama bu son aylar tekrar basladim okadar pismanimki tekrar basladigim icinn ama kizim 2 yasindahic yaninda icmem ve evde hep balkona cikarimm,ama yinede en kisa zamnda birakmayi dusunuyorummmmm,kizim icin kendim icim,sagligimiz icin mutlaka herkes de biraksin,sevgiler canimmmmm

18. 11 Şubat 2008
  19. BenimMelekYuzlum

BenimMelekYuzlum Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ben de senin gibi emzirme dönemi bitince başlamıştım ama 2 hafta önce tekrar bıraktım ama çok zorrlanıyorum.tekrar hamile kalmayı düşünüyorum hemen bırakmam lazım buyüzden .