Üzümün faydaları

Konusu 'Bitki Sözlüğü' forumundadır ve royall tarafından 7 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

  7 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : royall
 1. royall

  royall yaşamak herşeye rağmen Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.214
  Beğenildi:
  13
  Ödül Puanları:
  106
  Üzüm ye, zinde kal!
  Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi üzümün, vücudu birçok hastalığa karşı korumasının yanında, bulunmaz bir enerji kaynağı olduğu belirtiliyor...
  Halk arasında "kan yapıcı" etkisiyle bilinen üzümün, vücuttaki diğer etkileri hakkında bilgi veren Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Artık, vücudu birçok hastalığa karşı korumasının yanında, bulunmaz bir enerji kaynağı olduğunu söyledi.
  Prof. Dr. Artık, üzümün A, B1 ve B2 vitaminleri yanında potasyum, kalsiyum, magnezyum, silisyum, iyot, çinko, kükürt, demir ve fosfor gibi mineraller bakımından da oldukça zengin olduğunu belirtti.

  Üzümün, karaciğer yetmezliği, kansızlık, bağırsak hastalıkları, öksürük, bronşit ve kanser hücrelerinin oluşumunu engellediğinin bilimsel araştırmalarla kanıtlandığını ifade eden Nevzat Artık, şöyle devam etti:

  ''Üzüm, kalp ve kanser riskini düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Üzümde bulunan şeker, vücutta çok çabuk parçalanarak enerji verir. Üzümü en gözde meyve yapan bir diğer özelliği de kanda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir içermesi ve böbreklerin çalışması için uyarmasıdır. Kalp atışlarını düzenleyen potasyum açısından da zengin olan üzüm, vücutta oluşan toksit maddelerin atılması ve alkali asit dengesinin sağlanması için de kullanılmaktadır. Sindirim sistemini uyaran ve bağırsak faaliyetlerini destekleyen üzüm, sindirim sistemi hastaları tarafından tüketilmemelidir.''

  Prof. Dr. Artık, Türkiye'de üzümün yararlarının çok iyi bilinmediğini, bu nedenle de üzüm tüketiminin hedeflenen düzeyde olmadığını belirterek, ''Oysa üzüm ve üzüm suyu, insan vücudu için çok değerli bir besindir. Üzüm suyu, kandaki pıhtılaşmanın önüne geçerek, kalp hastalıklarına karşı korur. Beyin yorgunluğunu gidererek, zihin açıklığı sağlar. Tansiyonu düşürür. Romatizmal hastalıkların tedavisinde etkilidir'' dedi.
   
 2. 8 Ağustos 2006
  Konu Sahibi : royall
 3. estreya

  estreya Guest

  özellikle siyah üzüm E vitamini kaynağı. Çekirdeği de moda oldu hatta kapsül olarak satılıyor. Ama ben doğal yoldan almayı seviyorum.

  Teşekkürler paylaşımın için:)
   
 4. 6 Haziran 2007
  Konu Sahibi : royall
 5. EU1

  EU1 Guest

  Üzüm, kabuğu, içi ve çekirdeğiyle komple yararlı bir meyve. En önemli yararlarının başında ise, vücuda en fazla zarar veren serbest radikallerle mücadele eden antioksidan özelliğiyle biliniyor.


  Üzümün ve çekirdeğinin yararları:
  - Çekirdeği çok güçlü bir antiokasidandır.
  - Serbest radikallere karşı savaşmasının yanı sıra sigara, alkol gibi maddelerin vücudumuzda yapmış olduğu kötü ekiyi azaltır.
  - Kan yaparak kansızlığı önler.
  - Kanı temizler.
  - Yaşlanma etkilerini azaltır.
  - Cilde iyi gelir. Bu nedenle bugün piyasada olan birçok kremin içeriğinde üzüm yer alır.
  - Beyin hücrelerini besler.
  - Kanserin oluşumunu önler.
  - Böbrek ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır.
  - Kalp krizi riskini azaltır.
  - Kötü kolesterolle mücadele ederek kalp damarlarını tıkanmasını önler.
  - İçerdiği yüksek oradaki potasyum, ödem azaltıcı özelliğinden dolayı yüksek tansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur.
  - Üzümün içindeki antioksidanlar, romatizmanın oluşmasında büyük rol oynayan enzimleri nötralize ederek bu hastalığının oluşmasının engellenmesinde yardımcı olur.

  Şeker hastaları az yemeli!
  Bilindiği gibi üzüm, şeker oranı çok yüksek bir meyve olduğu için şeker hastalarının doktorlarına danışarak yemelerini tavsiye ediyoruz. Birçok meyveye göre çok yüksek oranda şeker içerdiği için, aniden kan şekerinin hızla yükselmesine neden olabiliyor.