Vajina Estetiği ve Vajinoplasti

Konusu 'Genital Estetik' forumundadır ve Adivar tarafından 21 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  21 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148


  VAJİNA ESTETİĞİ,VAJİNAL AMELİYATLAR,VAJİNA DARALTMA,VAJİNA GENİŞLETME,DIŞ VE İÇ DUDAK ESTETİĞİ,VAJİNOPLASTY OPERASYONLARI:

  Vajen estetiği ;

  Dünyadaki en güzel kadının bile vajen estetiği konusunda psikolojik fonksiyonlarını ve cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ve kimse ile paylaşamadığı bir sorunu olabilir. Bu sorun kadının kendi dış genital organlarından hoşnut olmamasıdır. En sık olarak vajinal doğum yapmış kadınlarda doğum esnasında vajinal dokuların gerilmesine ve daha sonra asla normal halinde dönmemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu idrar kesesi ve rektumda (barsakların anüsten önceki en son kısmı) vajinaya doğru bir sarkma olarak belirir ve cinsel fonksiyon bozukluğunun yanı sıra idrar tutamama gibi patolojik durumlara da neden olabilir. Hoşnutsuzluk yaratan doğumlara bağlı bir başka problem ise doğum esnasında açılan epizyotominin bıraktığı dikiş izidir. Burada gelişen nedbe dokusu hem kadının hem de erkeğin cinsel tatminini engeleyebilir.

  Bunların dışında pekçok kadın da kendi cinsel organını beğenmekte ancak bunu çoğu zaman kendilerine bile söylemekten çekinmektedirler. Bu konuda sıklıkla karşılaşılan durum büyük dudak olarak tabir edilen labium majusların çok büyük olması ve asimetrik durmasıdır.

  Tüm bu nedenlerden dolayı vajen estetiği jinekolojik cerrahide kendine yer bulmuştur.Kadın cinsel organına yönelik plastik operasyonlar iki amaca göre yapılır. Fonkisyonel ve kozmetik

  Fonkisyonel operasyonlar ;

  Bu tür operasyonlarda amaç sarkmış olan mesane ve rektumun normal pozisyonlarına göre tamir edilmesi, vajinadaki fazla dokuların çıkarılması ve neticede idrar tutamama gibi şikayetler ile birlikte vajinadaki genişlemeye bağlı olarak görülen cinsel fonksiyon bozukluğunun tamir edilmesidir. Operasyonlar genellikle genel anestezi bazen de epidural anestezi altında yapılır ve hasta 1-2 gün sonra normalyaşantısına dönebilir. Cinsel yaşantı ise 2 hafta sonra başlayabilir. Sıklıkla operasyon sonrası 1 gün kadar hastanede kalmak gerekir. Bazen sabah yapılan ameliyat sonrası aynı akşam hasta evine gönderilebilir. Şikayetler bir yada daha fazla sayıda normal vajinal doğum yapmış kadınlarda görülür. Hastalığın ilerlemiş durumlarında rahim de aşağıya doğru sarkabilir ve vajinadan dışarıya çıkabilir. Bu gibi durumlarda vajinal yoldan rahimin alınması gerekebilir.

  Kozmetik operasyonlar ;

  Bu operasyonlar bazı hekimler tarafından tamamen estetik operasyonlar olarak kabul edilmesine rağmen bazı durumlarda bozulmuş cinsel fonksiyonları düzeltmek maksadı ile de yapılabilmektedir. Hastalardan en sık gelen talep epizyotomi nedbeleri nedeni ile ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozukluğunun giderilmesi yönündedir. Burada lokal ya da genel anestezi altında var olan nedbe dokusu çıkartılır ve yara yerinde reaksiyona neden olmayan dikiş materyalleri ile yeniden estetik olarak dikilir. Aynı esnada doğumlara bağlı olarak gelişen vajen yırtıkları da tamir edilir.

  Bazen labium majuslar yani büyük dudaklar çok uzun olabilir. Cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve ağrıya yol açabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi ile labiumlar ağrıya neden olmayacak normal boyutlara indirilebilir. Bu nedenle labioplasti ameliyatları kozmetik olmaktan ziyade fonksiyonel operasyonlar olarak kabul edilmelidir.

  Benzer şekilde büyük dudakların asimetrik olması da hem psikolojik hem de bir önceki durumda olduğu gibi fonksiyonel olarak cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir ve labioplasti gerekli olabilir.

  Yaşın biraz ileri olduğu durumlara yaşlanmaya bağlı olarak dış genital bölgedeki organlarda yağ dokusu azalabilir. Bu durum özellikle mons pubis ismi verilen kasığın hemen altındaki kıllı bölgede kendini gösterir. Aynı şekilde labiumlarda da değişik nedenlere bağlı olarak incelme görülebilir. Bu gibi durumlarda kişinin değişik bölgelerinden liposuction benzeri bir işlemle alınan bir miktar yağ dokusu bu alanlara enjekte edilerek dış görünüm düzeltilebilir.Tam aksi şekilde bu bölgelerde fazla miktarlarda bulunan yağ dokusu da lokal anestezi altında alınarak estetik geçekleştirilebilir.

  Bazı kadınlar cinsel organlarından dolayı huzursuzdurlar. Bunun altında yatan sebep büyük bir olasılıkla cinsel organlarının ergenlik öncesi şeklinden değişiklik göstermesidir. Bu tür şikayeti olan kişilerde yapılacak olan plastik operasyonlar psikolojik olarak kadını destekleyecek ve bu nedene bağlı olarak bozulan cinsel yaşantısını normal hale getirebilecektir.

  Ülkemiz başta olmak üzere bazı etnik toplumlarda kızlık önemini korumakta ve bekaret cinayet ile sonuçlanabilen bazı hoş olmayan durumlara neden olabilmektedir. Adını Yunan mitolojisinde Hymen veya Hymenaeus olarak bilinen evlilik tanrısından alan kızlık zarının (hymen) tamiri pek çok kadın-doğum hekiminin karşılaştığı bir taleptir. Ülkemizde bu işlemin hukuksal boyutu tartışmalıdır. Ancak pekçok hekim bu işlemi etik bulmamaktadır. Son zamanlarda Avrupa sosyetesinde baş gösteren kızlık zarı diktirerek nikah tazeleme modası ilgi çekici enteresan bir gelişmedir.

  Vagina daraltma ameliyatı ;

  Vaginal genişlik, çiftler arasında cinsel problemlerden biridir. Vajen daraltma ameliyatı :Vagina ile penis arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde orgazm konusunda sorun yaratacaktır. Vagina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın girimine müsaittir. Vaginada arka ve ön duvarda boylamasına mevcut katlantılar genişlemeyi arttırır. Vagina boyu ise ortalama 7-9 cm kadardır. Yine vaginada enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlar. Aşağıdaki durumlarda vaginada genişleme olur.

  * Bazı kadınlarda normalde vagina büyük olabilir,
  * Doğum sayısının fazla olması,
  * Doğumda yırtılma olması ve usulüne uygun dikilmemesi,
  * Doğum sonrası dikişlerde açılma olması,
  * İri bebek doğurma,
  * Yaşın ilerlemesi ile beraber vaginada elastikiyet kaybı olması.

  Vaginal genişlik ile beraber genellikle idrar torbasında ve barsaklarda da vaginaya doğru sarkma meydana gelir. İdrar torbasında sarkma idrar kaçırma, sıkışma vb. gibi problemler ortaya çıkarabilir. Vaginal genişleme aynı zamanda ilişki esnasında vaginada normal sulanmayı engeller ve problemi iyice arttırır. Vaginal genişleme ve buna bağlı cinsel problem varlığında yapılması gereken basit bir cerrahi operasyon ile vaginayı daraltmaktır. Genel anestezi altında vaginanın arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılarak kesik kenarlar birbirine dikilir. Yarım saatlik bir işlem olup, hastanede yatmayı gerektirmez. Uygun ağrı kesici kullanımı ile rahatlama sağlanır.Vajina darlığında ise ağrılı hatta kabusa dönen cinsel ilişkiler nedeniyle hastalar bize başvururlar. Yapmış olduğumuz jinekolojik muayane sonrasında vajinanın normalden çok fazla darlığı tespit ettiğimizde bu vajina genişletme operasyonunu yaparız. Operasyon vajina genişletme işleminin tersidir. Ortalama 45 dk süren bir operasyonun ardından hasta hastaneye yatması gerekmeden yürüyerek taburcu edilir.
   
 2. 8 Mart 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 3. sevgiiselimm

  sevgiiselimm Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Şubat 2009
  Mesajlar:
  20
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaslar vajinoplasti operasyonu geciren varsa lutfen acil cevap
   
 4. 2 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 5. alexis

  alexis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ben dün oldum ameliyat ama şu an cok şiş neler oluyo bilmiorum biraz da agrım var. yarın doktora gtcem bakalım ne dicek. Öneride bulunmayı isterdim ama henuz cok erken

  bu arada ameliyat olan başka arkadaşlar varsa bikaç sorum var
  sizde de şişme oldu mu ? ben bacaklarımı kapatınca dikişlerim acıyo anotmal mi merak ediyorum :KK43:
  bi de oturmakta zorluk cekio musunuz? dikişler ne zaman erimeye başlıyo? sporu braktım şimdilik ama ne zamanbaşlayabilirim ? (koşu yada yuksek tempo yuruyuş)
   
 6. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 7. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Geçmiş olsun öncelikle.Tabiki bir kaç gün belirgin şişlik (tamamen eski halini alması4-6 hafta kadar) ve oturamama,batma gibi sızlanmalarınız olabilir.Fakat sizi zorlayacak yada hareket ettirmeyecek kadar olmamalı.4 haftadan sonra daha daha iyi olursunuz.Her ne kadar ayakta müdaheleli bir operasyon olsa da zorlacak aktivitelerden uzak durun.a.s.
   
 8. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 9. alexis

  alexis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  canayakın, cok tesekkur ederim :)
  sen de bu ameliyatı oldun sanırım ?
  ne kadr zaman once oldun, şimdiki halinden memnun musun

  ya bi de bende acayip şişlik var acaba bunyeden bunyeye değişio mu...
  sol iç dudak inanılmaz şişti , dış dudaklar kadar buyuk şu anda :s
   
 10. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 11. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Zamanla şekil alıyor.Biraz sabırlı ol.Tabiki şişlikler olabilir.Ama uzun süre geçmezse dr.la görüş .Enfeksiyon kapmamaya çalış.
   
 12. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 13. alexis

  alexis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bugun doktora gidicem zaten gelince yazarım
  inşallah enfeksiyon kapmam, bana pomat fln önermedi suyla temizle dedi
  o yuzden korkuyorum ama yapılcak tek bşey var beklemek ...

  canayakın tesekkur ederiö ilginden dolayı : )
  sen ne zaman ameliyat olmuştun ?
   
 14. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 15. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  Önemli değil cnm. Benim bir yılı geçti.Bir sorun yok.Ben ilk günlerde pomad ve solüsyon kullanmıştım.
   
 16. 3 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 17. alexis

  alexis Aktif Üye Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  55
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ay ne guzel ya ustunden 6 ay geçince tammmm iyileşme gosukuyomuş zaten
  daha 3 gun oldu ben amma sabrsız bi insanım ya :KK70:
  bekliorum böle sabah uyancam inmiş olcak die :KK70: :KK70:
   
 18. 4 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 19. canayakxixn

  canayakxixn Bir Nefes&Düş Gibi Pro Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.945
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  seninkini jinekolog mu,estetikçimi yaptı?