Vajinal enfeksiyonlara dikkat

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve Asortie tarafından 26 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  26 Ocak 2008
  Konu Sahibi : Asortie
 1. Asortie

  Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  9.330
  Beğenildi:
  607
  Ödül Puanları:
  238
  İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op.Dr. Sait Halil vajinal enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi.
  Kadınlarda en sık görülen sağlık sorunu olan vajinal enfeksiyonlar (vajinit) genellikle mantarlardan ve bakterilerden kaynaklanıyor.

  Kadınların jinekologlarına başvuru nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan vajinal enfeksiyonlar kaşıntı, yanma ve kokulu akıntıyla ortaya çıkıyor.

  İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op.Dr. Sait Halil vajinal enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi.

  Fizyolojik vajinal akıntı genellikle beyaz ve kokusuzdur. Kaşıntıya ve diğer rahatsızlıklara neden olmaz. Bu fizyolojik akıntı vajinal salgılar, dökülen vajen hücreleri ve bakteriyel floradan oluşur. Akıntının miktarı kadının yumurtlama dönemine göre değişir. En sık görülen enfeksiyon nedenleri arasında bir tür mantar olan kandida, trikomonas ve bakterilerin sayılmaktadır.

  Doğum kontrol hapı, antibiyotik kullanımı, vajinitlerin ortaya çıkmasında önemli risk faktörleri arasında yer alıyor. Eskiden doğum kontrol haplarındaki östrojen düzeyinin yüksekliğine bağlı olarak çok daha sık enfeksiyon gözlenirken bu oranın günümüzde düştüğü belirtiliyor.

  Yakın dönemde antibiyotik kullanımı bir risk faktörüdür. Vajinanın doğal yapısında bulunan laktobasiller mantarların çoğalmasını engeller. Antibiyotik kullanımı sonrasında bu laktobasiller ölebilir ve vajina bu doğal savunmadan mahrum kalabilir. Pamuklu olmayan iç çamaşırları giymek, uzun süre ıslak giysilerle beklemek de kandida vajiniti açısından önemli risk faktörleri arasında yer alıyor. Şeker hastalığı, bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, enfeksiyonu olan kişilerle cinsel ilişkinin de enfeksiyona neden olduğunu unutmamak gerekiyor.

  Mantar enfeksiyonundan kaynaklanan sorunlar

  Mantar enfeksiyonundan kaynaklanan sorunlar arasında en sık görülen bulgular vajinada ve vulvada kaşıntı, yanma, kızarıklık, cinsel ilişki sırasında vajinada yanmadır. Akıntı, beyaz renkli ve kesilmiş peynir görüntüsünde olabilir. Şikayetlerin hepsi bir arada olabildiği gibi yalnızca biri de görülebilir. Normalde vajinada bulunan mantarlar aşırı derecede çoğalarak enfeksiyonu oluştururlar.

  Teşhis

  Hastalık muayene sırasında yapılan basit testlerle veya vajina kültürüyle teşhis ediliyor. Tedavide ağızdan alınan veya vajinaya uygulanan ilaçların kullanılır. Ne yazık ki, mantar endişesiyle gereğinden fazla mantar ilacı kullanılıyor. Bu yüzden kesin teşhis konulmadan ilaç kullanılmamalıdır.

  Bakteriyel vajinitler

  Bu tip enfeksiyona yol açan organizmaların başında Gardnerella geliyor. Sağlıklı kadın vajinasında çok az bulunan bu organizma vajinal denge bozulduğunda hızla artarak enfeksiyona neden oluyor. Enfeksiyon genellikle cinsel ilişki yoluyla geçiyor.
  Spirali olan kadınlarda da sık görülen bir sorundur. Ana bulgu kokulu ve hafif artmış akıntıdır. Akıntı genellikle gri renktedir. Bazen kaşıntı ve yanmaya da neden olabilir. Teşhis jinekolojik muayene, yapılan testler ve vajinal kültürle konulur. Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisi de yapılmalıdır. Tedavi tamamlanana kadar vajinal duş ve deodorantlı spreyle kullanılmamalıdır. Kokunun baskılanması tedavinin etkinliğinin tam olarak değerlendirilmesini engeller.

  Bakteriyel vajinitlerin tedavisinde ağızdan alınan antibiyotikler ve vajinal fitiller kullanılıyor.

  Trikomonal vajinitler

  Yeşilimsi, gri, köpüklü, bol ve kötü kokulu bir akıntıyla ortaya çıkan enfeksiyon genellikle cinsel ilişkiyle bulaşıyor. Vajinada kaşıntı, yanma ve kızarıklık gözleniyor. İdrar yapmada ve cinsel ilişki sırasında yanma olabiliyor. Bu şikayetler adet döneminde artıyor.

  Tek hücreli bir parazitten kaynaklanan enfeksiyon, nadiren ıslak havlu, banyo giysileri ve banyodan da bulaşabiliyor. Enfeksiyon tekrarlayabiliyor. Parazit erkeklerde bulgu vermiyor. Bu yüzden rahatlıkla tedavi sonrasında erkek eşine bulaştırabiliyor.

  Enfeksiyon pap-smear testinde veya jinekolojik muayene esnasında alınan örnekle saptanıyor. Antibiyotik tedavisi uygulanıyor.

  Alınacak Önlemler

  Vajinal enfeksiyonlarla ilgili alınması gereken önlemler şöyle sıralanıyor:

  1. Enfeksiyonu geçirmiş kişilerle cinsel ilişkiden kaçının.
  2. Pamuklu iç çamaşırları kullanın.
  3. Her gün çamaşır değiştirin.
  4. Uzun süre sıkı giysiler giymeyin.
  5. Köpük banyosu, sert sabun, sprey deodorantlı tamponlar gibi tahrişe yol açabilecek şeylerden kaçının.
  6. Yüzme ya da ağır çalışmalar sonrası nemli iç çamaşırlarınızı çıkarın ve banyodan sonra genital bölgenizi iyi kurulayın

   
 2. 27 Mart 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 3. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  kasintisiz vajinal yanma neden olabilir
   
 4. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 5. ekep78

  ekep78 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Ocak 2009
  Mesajlar:
  126
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  prensesfb canım kaç zamandır bi kaç yerde bu soruyu sorduğunu gördüm yanmanın bi sürü nedeni olabilir en sağlıklısı bi dr git canım bişi varsada bi an önce tedavi olursun tatlım
   
 6. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 7. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  canimcim cok korkuyorum dr a gitmekten muayeneden sadece yanmam var belki bi care bulunur die soruyorum
   
 8. 28 Mart 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 9. DERYAYILMAZ

  DERYAYILMAZ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2009
  Mesajlar:
  101
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  iyide canım ne olursa olsun doktorun bilgisi dahilinde ilaç kullanmazsan çare zannettiğin ilaçlar vucuduna yan etkiler yapabilir farklı sorunlara yol açabilir. bayan doktora git bence şikayetini anlat ona göre çözüm yolu bulsun. benim abimde jinekolog emin ol günde onlarca hasta ne şikayetlerle geliyo utanmana korkmana gerek yok bence. sağlıklı günler dilerim
   
 10. 25 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 11. EU3

  EU3 Guest

  şimdi yeni doktordan geldim bende yumurtalıkta ağrı yanma vardı 1 ay öncede kokulu beyaz akıntı kadın hap ve fitil verdi isimleri Ornisid ama neyim var söylemedi yumurtalıklarda hiç bişey yok dedi sanırım bakteriyel vajinitim bu hap onun içinmiş öyle yazıyordu içinde fitilde verdi 3 lü aynı marka neden sizce peki bunları yazdı mantar farklı ben mantar değilim bakterimidir
   
 12. 25 Aralık 2009
  Konu Sahibi : Asortie
 13. prensesfb

  prensesfb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  11 Nisan 2008
  Mesajlar:
  26.242
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  196
  gecmis olsun canimcim