Van Kedileri

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 2 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Van Kedileri

  1955 yılında Van'a bir seyahat yapan Sonia Halliday ve Laura Lushington, Van kedileri ile karşılaşınca bu kedilerin geleneksel Ankara Kedisi'ne benzemekle birlikte ayrımlar olduğunu farkettiler. Ama Laura Lushington kaldığı otelin Türk sahibi tarafından kendisine hediye edilen birbirinin benzeri bir dişi bir erkek Van kedisini alıp alarak ülkesine dönünce Van Kedilerinin gerçekten özel bir tür olduğunu farketti.

  Kediler çiftleşmiş ve yavrular anne ve babalarının tıpatıp benzeri olarak doğmuşlardı. Laura Lushington resmi mercilerin yolunu tutmakta gecikmedi, bu kediler tescilli kedi türleri arasında yerini almalıydı.

  Somali

  Chatreux

  Mısır Miyavı

  Tonkinese

  Korat

  Ragdoll

  Munchkin

  Ocicat

  Havana Kahvesi

  Amerikan Bob Kuyruk

  Bombay Kedileri

  İran Kedileri

  Van Kedileri

  Keşmir Kedileri

  Rus Mavisi Kediler

  Manx Kedileri

  Siyam Kedileri

  Ankara Kedileri

  Norveç Orman Kedileri


  Van kedilerinin soylarının böyle bozulmadan kalmasına Van'ın coğrafyasının etkisi olduğu düşünülüyor. Dağlık bir bölgede olan ve eski ulaşım olanakları ile ulaşımın belli bir emek istediği Van’da kediler yüzyıllar boyunca hep aynı çevre içinde karışmadan kalmışlardı.

  Sıcağın yazın +40 derecenin üzerine çıktığı, kışın ise –20 derecelere düşebildiği Van’ın bu çetin doğa koşullarına Van kedileri mükemmelen uyum göstermişlerdir. Bu yüzden de yazın ince ve kısa tüylü iken kışın uzun ve kalın tüylere bürünürler.

  Muhtemelen ataları Van Gölü’ne dökülen Marmit Çayı veya Hoşap Suyu kenarında keyifle oyun oynamış olmalı ki, Van kedileri akarsu ile oynamaya bayılırlar. Bir Van kedisi ile yazın bir su kenarına giderseniz onun hiç çekinmeden kendini sulara attığını şaşırarak izlersiniz. Yüzmeye bayılır. Akarsuda balık avlamak onlar için sıradan etkinliklerdendir. Yine Van’ın doğasına uyumda gösterdikleri başarı sebebi ile yüksek yerlere kolaylıkla tırmanırlar.

  Van kedilerine kediden çok köpek denebilir. Çünkü sahibini izler ve peşini bırakmaz. Erkek Van kedileri daha çok söz dinlerken dişi Van kedileri biraz başına buyruktur.

  Van kedileri, Ankara kedilerine benzerlerse de aralarında ciddi farklar vardır. Sağır olan Ankara kedilerine karşı Van kedilerinin % 5’i sağırdır. Dolap kapağı, kapı, pencere açmakta hiç zorluk çekmeyen bu güzel ve güzel olduğu kadar da zeki olan kedilerin sesleri de namelidir. Van’a gidenlerinin yalancısıyız, güneş batarken Van Kalesi’nin burçlarında görülürmüş Van kedileri, bir de güzel bir kedi türküsü söylemeye koyulurlarmış,
  __________________
   
 2. 3 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. XOXzgxuxrCe

  XOXzgxuxrCe Popüler Üye Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.875
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkür ederiz canım zevkle okudum a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.
   
 4. 19 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU1
 5. evrem716

  evrem716 İşte benn! Üye

  Katılım:
  27 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.568
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Bayılırım Van Kedilerine........
   
 6. 19 Eylül 2008
  Konu Sahibi : EU1
 7. FirstLady

  FirstLady ÇiLeK Pro Üye

  Katılım:
  26 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  13.467
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  196
  Ölen kedim Van kedisiydi. Yazdıklarınızı okudum. Evet dedikleri herşey doğru. Onunla 4 sene yaşadım. Bizimki erkekti. Bize çok bağlıydı. Azda olsa duyuyordu. Şimdiki kedim Ankara ve sağır. Yani türünün özelliğini taşıyor. Yalnız bu kedimin tüyleri daha uzun. Ben ona tüy yumağım diyorum. Yalnız hırçın biraz. Buda duymadığı için sanıyorum.